Sanatın en ilgi çekici yansıması: Daniel Kukla’nın aynalarla yarattığı illüzyon

Hiçbir şey göründüğü gibi değildir, öyle değil mi? Daniel Kukla’nın yeni fotoğraf projesi adeta bu cümleyi destekler nitelikte. 

Antropoloji ve biyoloji geçmişi olan fotoğraf sanatçısı Daniel Kukla “The Edge Effect” (ayrıt etkisi) projesiyle doğayla adeta oyun oynuyor.

Sanatçı, Kaliforniya’daki Joshua Tree National Park’ını tuvali olarak belleyip, seçtiği bazı noktalara kare aynalar yerleştirdi ve hem ışıkla hem de renklerle oynadı. Daniel Kukla projesini kendi cümleleriyle şöyle anlattı: 

“2012 yılının Mart ayında bir sanatçı olarak Birleşik Devletler’den, Güney Kaliforniya’daki Joshua Tree Ulusal Parkı’nda konaklama hakkına sahip oldum. Parkta kalırken, zamanımın çoğunu parkın sınır bölgelerini ve Sonoran Çölü‘nün Mojave Çölü‘yle buluştuğu alanları ziyaret ederek geçirdim. Park içerisinde yürüyüş yaparken, ekolojik bilimlerde “kenar etki” olarak adlandırılan, yan yana duran farklı ekosistemlerin buluşmasıyla yaratılan sınır alanının görüntülerini yakaladım. Bu eşsiz kuşatışı belgelemek için, büyük bir ayna ve şövaleyi vahşi doğaya yerleştirdim ve çevredeki karşıt unsurları bir araya getirdim. Tek bir görsel düzlem kullanarak, bu görüntü dizisiyle doğanın anbean değişimini, renk ve dokunun kontrastını fotoğraf karelerine yansıtmayı amaçladım.”

Kaynaklar:
Thisiscolossal.com
danielkukla.com