Salata yapmanızı kolaylaştıracak pratik ipuçları

Havalar ısınmış, kuşlar cıvıl cıvıl iken, bol bol yeşillik yeme zamanı şimdi! Çalışırken yaptığım salata hazırlıkları, evde olduğumuz bu süreçte de işimi çok kolaylaştırıyor.

Marul, roka, kuzu kulağı, maydanoz, nane, dereotu, ne varsa güzelce yıkıyorum ve kuruluyorum. Genelde maydanoz, dereotu, nane gibi yeşillikleri yıka-kurut-doğra işlemini ayrı yapıp, diğer yeşilliklerden ayrı kaplarda saklıyorum. Sabah salatalarında domates ve salatalıkla buluşturup keyifle tüketmek daha çok hoşuma gidiyor. Saklama kapları içerisine mutfak bezlerinden koyup, bohça şeklinde kapatıp o şekilde kapaklarını kapıyorum.

Diğer yeşillikleri (marul, roka, tere, kuzu kulağı gibi salata malzemeleri) aynı şekilde yıka-kurut-doğra işlemlerini yapıp yine mutfak bezi içerisine sarıp saklama kaplarına koyuyorum. Haftalık yediğim salata oranını bu sistemle epey artırdım. Artık salata yapmaya üşendiğim zamanlarda bile sadece sos döküp yiyebileceğim yeşilliklerim hazır!

İlave olarak yeşil mercimek, kuru fasulye, maş fasulyesi gibi baklagilleri haşlayıp dolapta bulunduruyorum. Bu güzel mevsimin taze bezelyelerini aynı şekilde ayıklayıp, haşlıyorum ve buzdolabında hazır bekliyorlar.

Bu aşamalar hazır olunca yaratıcılığınızı sos çeşitlerinde kullanabiliyorsunuz:

  • Tahin ve nar ekşisi benim hiç sıkılmadığım tatlar. Direkt salata üzerine bir yemek kaşığı tahin, iki yemek kaşığı nar ekşisi, tuz ve bol karabiber.
  • Baklagil eklediğim salatalarda ise sirke, zeytinyağı ve çok az kattığım pekmez bambaşka bir lezzet şöleni oluşturuyor.
  • Biraz kıtır/çıtır tat isterseniz eğer çörek otu, susam, galeta ya da bayat ekmeklerinizi fırınlayarak yapacağınız kıtır ekmekler büyük eğlence katacaktır.
  • Oldu olacak birazcık ceviz, ayçekirdeği, badem, fındık ekleyelim.
  • Yok, yok yetmez” derseniz kuru üzüm, iki, üç parça kuru incir ya da kayısı, yabanmersini…

Mis gibi ferah, tazecik, enerji dolu öğünlerimiz oldu. Keyfimiz yerinde, enerjimiz taptaze olsun!

İlginizi çekebilir: Evde tortilla keyfi: Hamurundan sosuna dek, tortilla keyfini eksiksiz yaşayacağınız bir tarif

Gizem Özaydemir Şef
1988 İstanbul doğumluyum. Profesyonel hayatıma Türkiye’nin ilklerinden olan bir sağlıklı yaşam merkezinde başladım. Detoks ve raw food ile tanışmam orada gerçekleşti. Bu durumumu geliştiren ... Devam