Sakinlerine orada yaşamaları için para veren şehirler

Dünya genelinde sakinlerine orada yaşamaları için para veren bazı şehirlerin var olduğu kulağa biraz ütopik, biraz da şaka gibi gelebilir. Ancak, şaka değil. İnsanları oralarda yaşamaya ve çalışmaya teşvik etmek için çok cazip meblağlarda para veren bazı şehirler var. Aşağıda bunlardan 7 tanesini bulabilirsiniz:

İlginizi çekebilir: Zaman içinde değişime uğramış şehirlerin eski ve yeni fotoğrafları

Detroit, Michigan, ABD

Detroit

‘Batı’nın Paris’i’, ‘ABD’nin otomobil başkenti’. Bunlar şu günlerde neredeyse boş olan Detroit’in 20.yüzyılın ikinci yarısında kaybettiği unvanlar. Fakat şehir, günümüzde eski günlerdeki ihtişamını yeniden canlandırmaya çalışıyor. Hükümet, bu amaçlar Challenge Detroit ismini verdiği bir program başlattı. Bu program kapsamında belli endüstriyel alanlarda profesyonel olan ve şehirde yaşayıp çalışmak isteyen kişilere 2,500 dolar veriliyor.

Alaska, ABD

Alaska

Kışı, kar manzaralarını ve sakin bir hayatı seviyorsanız, Alaska’da yaşam, sizin için çok zevkli olabilir. Hükümet burada, nüfusun düşüşte olduğu bölgelerde yaşamak isteyen profesyonellere özel bir fon sağlıyor. Bunun için şart koşulan tek şey, en az bir yıl Alaska’da ikamet etmek.

Saskatchewan, Kanada

Saskatchewan

Kanada’nın bu bölgesi, yakın zamanda mezun olan (2010’dan sonra) ve kariyerlerini ne yönde şekillendireceklerine henüz karar vermemiş olan kalifiye kişilere güzel bir fırsat tanıyor. Bu bölgede 7 yıl çalışmaları karşılığında insanlara toplamda 20,000 Kanada doları ödeniyor.

İlginizi çekebilir: Avrupa’da yürüyerek gezilebilecek en iyi 10 şehir

Niagara Şelaleleri, New York, ABD

Niagara

Kulağa gerçek olamayacak kadar güzel gelen bu seçenekte ise dünyanın en güzel ve en nefes kesici yerlerinden birinde yaşamak için para alıyorsunuz. Hükümet, şelalenin yakınında yer alan işlerde çalışmaları durumunda üniversite mezunlarına iki yıl için 7,000 dolar veriyor.

Ponga, Asturias, İspanya

Ponga

İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan bu muhteşem köy, ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biri. Genç yerleşimcileri cezbetmek ve yerel ekonomiyi güçlendirmek isteyen hükümet, buraya taşınan her çifte 3,000 Euro veriyor. Ayrıca çiftlerin orada yaşarken sahip oldukları her çocuğa da 3,000 Euro veriliyor. Temiz bir çevreye sahip olan bu inanılmaz güzellikteki yerde yaşamak için oldukça iyi bir fırsat olduğu söylenebilir.

Utrecht, Hollanda

Utrecht

Hollanda, dünya genelinde sosyal ve beşeri bilimlerdeki derin uzmanlığıyla bilinen bir ülke. Ve şu sıralar yürüttükleri bir deneyin araştırma sorusu şehirde yaşayan insanlara 1,000 dolar verilirse ne gibi sonuçları olacağı. Sorunun cevabını bulmak ve bilime katkı sağlamak için Utrecht’e taşınmayı düşünebilirsiniz.

Curtis, Nebraska, ABD

Curtis

Herkes hayatında en az bir kere de olsa yerel yönetimlerin, yaşadıkları şehir için yeterince hizmet sağlamadığından yakınmıştır. Nebraska’nın küçük Curtis kasabasında buna bir çözüm sunuluyor: Yerel altyapıyı ve kültürü geliştirmek için otoritelere bir fikir sunarak orada bedava bir yerleşim alanı edinebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Bira tutkunlarının gezi planlarına eklemesi gereken 15 şehir

Kaynak:

brightside.me

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!