Bira tutkunlarının gezi planlarına eklemesi gereken 15 şehir

Bundan yaklaşık 4000 bin yıl önce antik Mezopotamya’da icat edilen bira, keşfedildiği günden beri gittiği her yerde bir kültür yaratmıştır. Biranın adeta “altın çağı”nı yaşadığımız bu dönemde de bölgeye göre farklılaşan pek çok yerel bira, aroması ve içimi ile bira meraklılarını radarından kaçmıyor. İşte tüm bira meraklılarının bilmesi gereken dünyanın en önemli 15 bira başkenti:

Portland, Maine

Portland

Maine eyaletinin en büyük şehri olan Portland, kelimenin tam manasıyla bir “bira kenti”! 200 bin’lik küçük nüfusuna aldanmayın çünkü Portland’da nüfusa oranla çok sayıda restoran, pub ve kafe; dolayısıyla da son derece hareketli bir sosyal hayat mevcut. Portland’ın bira sektöründeki büyük oyuncuları ise Allagash ve Maine Beer Company. Yine Bissell Brothers da Portland’ın en trendy bira markaları arasında geliyor.

Puebla, Meksika

Puebla

Meksika’nın güneyinde bulunan Puebla, özellikle ABD’ye yakın konumu nedeniyle Amerikalı bira meraklılarının vazgeçemediği bir şehir. Son yıllarda biracılığa çok daha fazla önem verilen şehirden çıkan en iyi artizan bira markaları Indomitus, Babilonia Alquimia Mexicana, Xochipilli, ve San Pascual Baylon. Ayrıca şehirde çeşitli bira festivalleri ve aktiviteleri de gerçekleştiriliyor.

Münih, Almanya

Bira deyince Almanya, Almanya deyince bira akla gelir! Yüzyıllardır kendine ait bir bira kültürü olan Almanya’nın şirin kenti Münih, 16 gün süren Oktober Fest’i ile tüm dünyadan bira meraklılarını kendisine çekiyor!

Tokyo, Japonya

Japon biraları

Genelde zengin mutfağı ile öne çıkan Tokyo’da, en az mutfak kadar zengin bir bira portföyü de mevcut. Özellikle son 20 yılda sayıları hızla artan butik bira üreticileri sayesinde bugün kentin her yerinde farklı aromalarda ilginç biralar denemek mümkün. Tokyo’ya sadece 2 saat uzaklıkta bulunan bira evi Kiuchi Brewery dünyanın en iddialı bira üreticileri arasında gösteriliyor.

Bruges, Belçika

Bruges

Belçika deyince aklınıza sadece çikolata gelmesin çünkü ülke çapında 180’i aşkın bira üreticisi bulunuyor. Özellikle güzelliği ile dillere destan şehir Bruges’de bulunan ‘t Brugs Beertje ve Staminee De Garre’yi mutlaka ziyaret edin!

Montreal, Kanada

Montreal

Kuzey Amerika’nın Avrupası olarak tanımlayabileceğimiz Montreal’de, Avrupa’yı aratmayacak bir bira ve pub kültürü var. Şehrin en iyisi olarak gösterilen Mondial de la Bière’de hem geleneksel Kanada biralarını hem de tüm dünyadan farklı biraları deneyebilirsiniz.

Philadelphia, Pennsylvania

“Bira ve özgürlük” Philadelphia’nın mottosu olabilir! Birasız yapamayan insanların yaşadığı bu güzel şehirde en çok dikkat çeken bira evleri arasında Free Will Brewing ve Sly Fox Beer’ı sayabiliriz.

Santiago, Şili

Santiago

Güney Amerika, bira konusunda maalesef hak ettiği değer görmüyor. Ancak bize göre Santiago tam bir bira cenneti! Acı biraların pek rağbet görmediği Şili’de daha ziyade rahat içimli ve yumuşak biralar popüler. Guayacan’da bir bira içmeden Santiago’dan dönmeyin!

Denver, Kolorado

Denver

Kolorado eyaleti, bira üretiminde gelenekleri olan bir bölgedir. Eyaletin en popüler şehirlerinden Denver’da da bu yüzden gelişmiş bir bira kültürü var. Hatta The Great American Beer Festival adıyla her yıl Denver’da düzenlenen bira festivali, 3000 çeşit bira servis edilmesi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir etkinlik!

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag

Çek Cumhuriyeti’nde kişi başına düşen yıllık ortalama bira tüketimi 165 litre! Yani diyebiliriz ki bu ülkede yaşayanlar tam birer birakolik! Pilsner tipi biranın doğduğu yer olan Prag’da her köşe başında muhteşem bir bira evi bulabilirsiniz.

Tulsa, Oklahoma

Oklahoma’nın sanat, kültür ve sosyal hayat başkenti olan Tulsa aynı zamanda Praire Artisan Ales biralarına da ev sahipliği yapıyor. 54 çeşit artizan bira üreten bu bira tadım cenneti ülke çapında büyük bir üne sahip.

Melbourne, Avustralya

Melbourne

Avustralya’da publar ve köşe başında bira içilecek minik mekanlar adeta sosyal hayatın bel kemiğini oluşturuyor. İngiliz etkisinde olan bu şehirde maç seyrederken, yemek yerken ya da sohbet ederken bira içmek neredeyse bir kural gibi! Şehrin en öne çıkan bira markaları ise Feral, Stone & Wood ve 4 Pines.

Frederick, Maryland

Frederick

DC ve Baltimore arasında gizlenmiş gizli bir bira hazinesi gibi olan şirin şehir Frederick, Flying Dog, Monocacy Brewing, Brewer’s Alley ve Olde Mother gibi bira evleri ile ünlü. Şehir son derece kompakt ve doğal olduğu için tüm bu mekanlara yürüyerek gidebilmek de işe ayrı bir güzellik katıyor.

Asheville, Kuzey Karolina

ABD’nin resmi bira şehirlerinden biri olan Asheville’de New Belgium Brewery, Sierra Nevada, Highland Brewing, Green Man, Catawba, ve Asheville Pizza & Brewing gibi pek çok köklü bira evi bulunuyor. Şehrin en yeni ve en gözde bira evleri ise Burial Beer Co ve Wicked Weed.

 

Kaynak:

Matadornetwork.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!