Sakal bakımının püf noktaları: Stil sahibi bir sakala nasıl kavuşabilirsiniz?

Eski çağlarda bilgeliğin, gücün simgesi olan sakal, günümüzde erkeklerin en çok öne çıkan aksesuarı haline geldi. Sakal artık bir statü sembolu değil, erkek stilinin bir parçası. 

Gelin sakalın geçmişte hangi anlamlara geldiğine kısaca bir göz atalım.

Eski Mısır’da erkekler takma bıyık, sakal kullanırken, Mezopotamya’da sakal bakımı için doğal yağlardan faydalanılırdı. Eski Roma İmparator’u 1. Otto verdiği sözleri ve yeminleri “sakalımın üzerine yemin ederim” diye güçlendirirdi. Orta Çağ’da bir erkek başka bir erkeğin sakalına dokunursa bu “büyük” bir saygısızlık olarak algılanırdı. 16. yüzyıla gelindiğinde ise “çatal sakal”, “stiletto sakal” gibi sakal stilleri ortaya çıkmaya başladı. 

Eski dönemlerde sakal bir statü sembolüydü.

Yüzyıllardır çeşitli anlamlar değiştirerek günümüze gelen sakal, günümüzde bir erkeğin görünümünün en belirgin özelliklerinden biri. Peki sakal bakıma ihtiyaç duyar mı?

Eğer sağlıklı görünüme sahip bir sakala sahip olmak istiyorsanız sakalınıza belirli aralıklarla bakım yapmanız, gür görünmesi ve uzaması için de onu beslemeniz gerekiyor. 

İşte güzel görünümlü bir sakala sahip olmak için uygulayabileceğiniz ipuçları:

Sakallarınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini öğrenin
Sakal şampuanı, sakal altı ihmal edilmiş cildinizi temizler, kötü koku ve kirden arındırır.

Sakalı olan erkeklerin tarafından en çok sorulan sorulardan biri; sakalımı ne sıklıkla yıkamalıyım? 

Genelde kısa sakalı olan erkekler sakallarını günde bir kez rahatça yıkayabiliyorken, uzun sakallı erkekler için sakal yıkamak büyük bir problem ve uğraş haline gelebiliyor. O zaman güzel haberi verelim; her gün yıkamak, sakalınız için zararlı olabiliyor. Tıpkı saç yıkamada olduğu gibi, cildinizin ve kıl köklerinizin sahip olduğu ve sağladığı doğal yağı korumak, sağlıklı bir sakala sahip olabilmeniz açısından önemli. Özellikle sakal uzatmak isteyenlerin bu konuya ekstra dikkat etmesinde fayda var. Sonuç olarak önerilen ise sakalınızı 2 günde 1 yıkamak.

Belirli aralıklarla sakalınızı düzelttirin
Sakal makası, sakal ve bıyık uçlarının kırılmasını engeller, sakal ve bıyığınızı kolaylıkla şekillendirmenizi sağlar.

Birçok kişi arzu edilen uzunluğu elde ettikten sonra sakallarını tımar etmeyi bırakıyor. Ancak bu tamamen yanlış. Nasıl ki ağaçların kırpılmaya ihtiyacı oluyorsa, sakalınızın da daha sağlıklı büyümesi için kırpılmaya ve düzeltilmeye ihtiyacı var. İster kısa, ister uzun olsun sakalınızı düzelttirmemeniz sonrasında cilt problemlerine dahi yol açabilir. O yüzden birkaç haftada bir sakalınızı temizletmenizde fayda var. 

Batık tüyleri çekiştirmekten kaçının
Düzenli bir şekilde sakal tarağı kullanmak, oluşacak batıkları engellerken, sakalınızın düzgün görünmesini sağlar.

Sakalınız varsa, hele ki uzunsa gün içinde oynamamak elde değil. Ancak bu pek sağlıklı bir alışkanlık değil. Konu batık kıllara geldiğinde ise çoğu erkek kendini batık kılları düzeltmeye çalışmaktan alıkoyamıyor. Bırakın yollarına gitsinler. Devamlı oynadığınız takdirde, daha tehlikeli enfeksiyonlara yol açabilirsiniz. 

Eğer kıl dönmesi, batık kıl gibi problemleri sıklıkla yaşıyorsanız dermatoloğunuza danışmanızda fayda var. 

Nemlendirmeyi unutmayın
Sakal bakım yağı sakalınızı kökten uca besler, sakalı ve sakal altındaki ihmal edilmiş cildi nemlendirir, güçlendirir ve canlandırır.

Sakal bakımında yapılan en büyük hatalardan biri sakal bakımına ağırlık verilirken, altındaki cildin unutulması ve geri planda bırakılması. Cilt derinizi korumak için güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Sakalınızın olması, altındaki deriyi tamamen koruduğu anlamına gelmiyor.

Diğer yandan sakalınızın altındaki cildi nemlendirdiğinize mutlaka emin olun. Bunun için sakal bakım yağlarından faydalanabilirsiniz. Böylece hem sağlıklı hem güçlü hem de parlak sakallara sahip olabilirsiniz. Ancak söylemeden geçmeyelim, özünde kimyasal içeren ürünlerden uzak durmanızda fayda var.

Şekil verin
Sakal tarağı, sakalınızın dağınık görünmesine, karışmasına ve batık oluşmasına engel olur.

Birkaç ufak müdahaleyle sakalınızın görünümünü çok daha düzenli bir hale getirmeniz mümkün. Tercih ettiğiniz sakal modeli salaş ve dağınık olsa dahi biraz da olsa düzeltilmeye ihtiyaç duyar. Sakal düzeltmek için özel aletlerden yararlanabilirsiniz. Sakal bakımı için özel olarak tasarlanan ara makaslar ve taraklar bunun için oldukça uygun. Bu müdahale sakalınız uzun ve gür olsa da kontrollü bir şekilde uzamasını sağlar. Kontrol sizde olsun, sakallarınızda değil… 

Aksesuar kullanın
Sakal aksesuarlarıyla görünümünüze havalı bir görüntü katın.

Sakal aksesuarları denince aklınızda bir şeyler belirmiyor olabilir. Yavaş yavaş yaygınlaşan sakal aksesuarları çoğu erkek için pek de alışılagelmiş şeyler değil. Ancak imajınızla doğru bir şekilde bütünleştirdiğinizde oldukça “havalı” bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Özellikle uzun sakala sahip olan erkekler için oldukça karizmatik ve “savaşçı” bir imaja sahip olmasını sağlayan sakal aksesuarları yükselişte ve bir süre de öyle kalacak gibi görünüyor. 

Siz de sakalınızın imajınızı bütünlemesini ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız Sakal Baba’nın sağlıklı ve karizmatik sakallar için ürettiği sakal yağlarından tarağına, aksesuarlardan sakal şampuanına kadar pek çok sakal bakım ürününe Uplifers Wellness Shop’tan ulaşabilirsiniz

İlginizi çekebilir: 2017 erkek sakal modelleri: Hangi sakal modeli hangi saç kesimiyle uygulanmalı?

Kaynaklar: 
naturallycurly.com
historycooperative.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!