Sağlıklı yaşamın anahtarı: Kinoa ve amarant

Sıkıntılı zamanlarda, gerek özel, gerek iş stresinin yükseldiği zamanlarda şekerli ve karbonhidratlı gıdalara yönelim başlar. Makrobiyotik beslenme sistemine göre bu tür dönemlerde protein alımını yükseltmek gerekir. İyi ama hormonlu etler bir yerde, antibiyotikli tavuklar, ağır metalli balıklar diğer yerde. Peki ama biz sağlıklı bir yoldan protein alamayacak mıyız?

Bir su bardağı kinoda 8 gr, amarantta 9 gr protein var!

kinoa ve amarant
Hem kinoa hem de amarant çinko, demir, B6 ve protein deposu.

Tahıl tanelerine çok benzeyen, tahıl gibi de tok tutan bu tohumlar gerçek bir protein deposu. İkisi de “pseudocereals”, yani yenilebilir tohum ailesinden. İkisi de kökenleri Güney Amerika’ya dayanan antik birer bitki.

Kinoa da amarant da pilav gibi pişirilip yenebiliyor. Ayrıca buğday gibi un haline getirilip unlu gıda yapımında da kullanılabiliyor. Pişirildiklerinde 200 kalori gibi düşük kalori oranları var ve en güzeli de gluten içermemeleri. Bir su bardağı kinoada 8 gr., amarantta ise 9 gr. protein var. The Institude of Medicine, günlük kadınların 46 gr., erkeklerin ise 56 gr. protein tüketmelerini söylüyor. Kinoa ve amarant kadınların günlük protein ihtiyacının %21’ini, erkeklerinse % 14’ünü karşılıyor.

İlgili yazı: Kinoa: Sağlıklı beslenenlerin protein kaynağı

Kinoa da amarant da magnezyum, demir, çinko ve B6 deposu!

Çinko ve demir yetersizliğinin stres seviyelerini yükselttiğini biliyoruz, magnezyum ve B6‘nın da bizi strese karşı koruduğunu. Bu antik dönem tohumlarının ikisi de demir, çinko, magnezyum ve B6 zengini. Özellikle demir eksikliği olan kadınlar için bir bardak amarantta 5 miligram demir var.

Bütünsel yaşam için sağlıklı beslenme ilk adım!

Holistik anlamda baktığımızda kinoa, amarant ve kakao en ilkel ve güçlü besinlerden. Özellikle kaygılı, sıkıntılı dönemlerde Peru şamanları konsantrasyonu artırmak, stres hormonu seviyelerini düşürmek ve kişileri güçlendirmek için bu besinleri kullanırmışlar.

İşte size proteini yüksek, unsuz, glütensiz GÜÇLÜ KAKOLU KEK: DARK POWER

güçlü kakaolu kek
Güçlü kakaolu kek: Dark power

Malzemeler:

 • 125 gr çiğ kakao
 • 7 kaşık hindistan cevizi yağı
 • 1/2 bardak hindistan cevizi şekeri
 • 3 kaşık amarant unu
 • 3 kaşık kinoa unu
 • 1 kaşık saf vanilya özü
 • 1/3 bardak ceviz,
 • ½ bardak goji berry
 • 3 yumurta
 • Bir tutam tuz

Yapılışı:

 • Fırını önceden 175 derecede ısıtın. Kek kalıbını az yağlayın. Fondüde kakao ve yağı karıştırın. Yumurtanın beyaz ve sarılarını ayırın. Yumurta beyazlarını şeker ve vanilya ile çırpın. Kakao yağı karışımını ekleyin. En son ceviz, goji berry, un ve tuzu da katarak karıştırın. 35-40 dk. pişirin ve kekimiz hazır.

Bütünsel Yaşam Koçluğu için bana [email protected]’ den ulaşabilirsiniz.

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam