Sağlıklı ve dengeli beslenme rutinleri: Aktif yaşam, aktif zihin

Sevgili Uplifers okuyucuları, bugüne kadar sizlere minimal yaşamdan, hayatımızı sadeleştirirken bize rehberlik edecek deneyimlerden ve uzun yaşamın sırlarından sık sık bahsettim. Özellikle son dönemlerde sağlığımızı korumak için yalnızca hareketli bir yaşam sürmenin değil, beslenme alışkanlıklarımızın da ne denli önemli olduğu uzmanlar tarafından sıkça dile getiriliyor. Sağlıklı ürünlerin kolay ulaşılabilir ve hemen tüketilebilir olması da bizleri cezbeden en büyük etken. Bu ayki yazımda Türkiye’yi sağlıklı ürünlerle buluşturan Fellas ailesiyle ‘beslenme rutinleri’ni konuştuk. Fellas’ın Kurucu Ortağı Sevgili Mustafa Can Gider ile yaptığımız röportajı keyifle okumanızı diliyorum.

1. Öncelikle sizi ve Fellas’ı tanıyalım…

Bursa doğumluyum. İTÜ Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Uluslararası bir şirkette Satış ve Ticari Pazarlama Departmanında 4,5 yıl süren deneyimim ardından, iki kardeş birlikte hayalimiz olan kendi şirketimizi kurma yolunda ilk adımımızı attık. Ben Endüstri Mühendisiyim, Gamze, Gıda Mühendisi; güçlerimizi birleştirdik diyebilirim. 2015 yılında bu sektöre girmeden önce dönemin trend kavramlarını, alışkanlıklarını ve yönelimlerini analiz ettiğimiz sürecimiz oldu. Bu kavramlardan en üzerinde durulması gerekeni kesinlikle “zaman”dı. Toplumun öğün hazırlama ve tüketme sürelerinin kısaldığı noktada ihtiyaç pratik ve fonksiyonel gıdaları üretmek ve çeşitlendirmekti. Çok daha kısa zamanda vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri elde etmek tüketicinin mesleğinden, yaşından ve anlık konumundan bağımsız bir ihtiyaç; bu ihtiyacı lezzetli hale getirip kaliteli içeriklerle oluşturduğumuzda bir yoldaş, yani Fellas olduk.

2. Özellikle son dönemlerde sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça popüler hale geldi. Ancak insanların bu konuda kafaları çok karışık. Sağlıklı beslenme sürecine başlayanlara neler öneriyorsunuz?

Türkiye’de hızla büyüyen bir sektörden bahsediyoruz. Henüz doyum noktasına ulaşmamış olmasını unutmamak gerekir. Sadece gıda olarak değil dijital içerikleri de hızla tüketiyoruz; yani sağlıklı beslenme gıda sektöründen ibaret değil, çok daha büyük ve kompleks. Sağlıklı ve dengeli beslenme rutinlerini ve önerilerini paylaşan içerik üreticileri de bu büyümeyle artış gösterdi ve kişisel deneyimlerini paylaşanlar çoğaldı. Bu yüzden kafa karışıklığının olması çok normal diyebiliriz. Taleplerin ve ambalaj okur-yazarlığın pozitif yönde etkilendiği gelişmeler bunlar. Ürünler sorgulanıyor; tüketici tarafından hem lezzet hem de kalite testine tabi tutuluyor. Fellas olarak tam da bu noktada öne çıkıyoruz, tüketicinin güvenini kazanmanın ilk şartı olan ürün kalitesini kurulduğumuz ilk günden beri taviz vermeden geliştiriyoruz.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin ilk aşaması yeme-içme bilinci kazanmak olmalı. Günümüzde insanlar ilave şekersiz, yüksek lifli, katkısız ve koruyucusuz ürünlerle beslenmenin önemini anlamış durumda. Vücudumuzun ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte beslenmek hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı beraberinde getiriyor. Fiziksel ve zihinsel sağlığı sağlamak için vücudumuzun günlük ihtiyacı kadar su ve protein, lifli gıdalara yönelim, şeker ve tuz sınırlaması, porsiyon kontrolü ve çeşitli besin gruplarına öğünlerde yer vermek büyük önem taşıyor diyebilirim.

3. Bağışıklığı destekleyen ürünler revaçta ancak insanlar paketli gıdalara karşı da oldukça ön yargılı. Paketli gıdaları satın almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Paketli gıdada kaygının sebebi gıdaların raf ömürlerini uzatmak adına katkı ve koruyucu maddeler içermesi, yapay-ilave şeker ve kalitesiz yağ türevleriyle içeriğin besleyici niteliğini ve kalitesini kaybetmesidir. Tam da bu yüzden besin değer tablosu ve içerik listesi, yani ambalaj üzerindeki bilgilerin okunması çok önemlidir. Fonksiyonlarını ve besin değerlerini kaybetmiş bir gıda ürünü vücudumuzun ihtiyacı olan protein ve vitaminleri sağlayamaz, kalorisi yüksek olabileceği için kilo alımına sebep olur ve günlük enerji ihtiyacınızı karşılayamaz. Yetersiz beslenmeden kaynaklı sağlık sorunlarını; özellikle sindirim, kilo kontrolü, fiziksel ve zihinsel performans sorunlarını beraberinde getirir.

Katkısız, koruyucusuz ve sağlıklı ürünlerin de paketleneceğini unutmamak gerekiyor. Yani kaçınmamız gereken ürün grupları besin değerlerini kaybetmiş niteliktekilerdir. Günümüzün zaman algısına hitap edecek- ki zamandan kastımız hız ve zaman kazandırıcılık- hem pratik hem besleyici özellikteki paketli ürünler aktif yaşamımızda çok önemli konumda. Fellas olarak vaadimiz lezzetli, kaliteli, besleyici ve pratik ürün gamımız. Örneğin besin değerleri incelenmiş granola veya müsli ile yapılmış bir kahvaltıda sadece zamandan kazanmıyorsunuz. Aynı zamanda kaliteli ve besleyici bileşenlere erişiyorsunuz; yüksek lif, enerji ve protein kaynağı olmasının yanı sıra sağlıklı yağlar içeriyor ve tokluk hissi yaratıyor.

4. Yeni nesil anneler çocuklarının beslenmesi ve gelişimi konusunda daha hassas. Yaşa göre beslenme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni nesil anneler tüketici gruplarımız arasında kesinlikle en çok büyüme gösteren gruplardan biridir. Kaynaklar, internet ve dijital içerikler başta olmak üzere, büyük bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Alanında uzman kişilerin deneyimlerini paylaştığı sosyal medya hesapları, seminer ve kurslar ve anneler arası destek platformlar çocukların beslenmesi konusunda ciddi bir bilinç oluşturdu.

Beslenme ihtiyaçları yaşa göre değişkenlik gösterir. Bir çocuk ile yetişkinin, yetişkin ile yaşlı yetişkinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı ve besin maddeleri farklı olabilir. Beslenme alışkanlığımızın vücudumuzun ihtiyaçlarına göre şekillenmesi gerektiğini söylemiştik; burada unutulmaması gereken bir diğer husus belirleyici faktör sadece yaş değildir; aktivite seviyesi (yaşam tarzı), sağlık durumu, gıda hassasiyeti ve kişisel hedefler gibi birçok etken var.

5. Türkiye’de insanlar sağlıklı beslenmenin yanında spora ve sağlıklı yaşama da yöneldi. Sporculara yönelik gıdalar üretiyor musunuz? Bu konuda önümüzdeki dönemlerde ayrıca bir çalışmanız olacak mı?

Fellas’ta çıkış noktamız olan Yüksek Protein Barlar, aktif yaşayan ve hayatında spora yer veren tüketicileri merkeze alan ürünlerimizdir. Bu kategoriyi oluşturan ve şekillendiren markalardan biriyiz. En güçlü kategorimiz olan Fellas Protein Barlar Türkiye’de her ay 1 milyondan fazla tüketiliyor. Her ay bu denli tüketim hacmi toplumumuzun yeniliklere ve bilinçli tüketici sayısındaki artışın önemli bir kanıtı. Ürün portföyümüz sporcuların, sağlıklı beslenenlerin ve aktif yaşayanların ihtiyaçlarına ve deneyimlerini iyileştirmek adına şekillendi. Tüketicimizin ihtiyaçlarına göre şekillenmeye ve büyümeye de devam ediyor. Protein bar, granola, müsli, fıstık ezmesi ve protein tozu kategorilerimiz spor öncesi ve sonrası tüketim için uygun olmakla birlikte, sporcuların ihtiyacı olan değerleri karşılarken lezzetli ve keyifli bir deneyim sunar.

Tüketicilerimizin büyük bir kısmı da spor yapamayıp hayatına denge getirmek isteyen, sağlıklı beslenmeye yönelen ve kilo kontrolü sağlamayı amaçlayan profildir. Hayatını aktif yaşama dönüştüren, sık sık seyahat eden ve beyaz yaka çalışanlar bu tüketici kategorisi içinde değerlendirilebilir.

6. Fellas nasıl bu denli popüler hale geldi? Sağlıklı ve kolay ulaşılabilir olması dışında insanları cezbeden özelliği ne?

İki kardeş olarak çıktığımız yolda ürünleri ilk önce kendi mutfağımızda denedik. Kendi mutfağımızdaki özeni ve ruhu endüstriyel bir düzene çevirebildiğimize inanıyorum. Titizliği ve kaliteyi sadece ürünlerimize değil; tüm operasyonel süreçlerimize, ambalaj tasarımından tutun tüketiciyle iletişime geçmeye kadar yaydık. 2015 yılında sağlıklı beslenmek isteyen herkes için nitelikli ve lezzetli ürünler üretmeye başladığımız bu yolda ödün vermediğimiz değerler oldu: ürün kalitesi ve lezzeti, müşteri odaklılık, yeni koşullara adaptasyon ve güvenilirlik. Takım ruhuyla inşa ettiğimiz bu değerler ve başarı tüketicimize de yansımış olacak ki Fellas’ı gündelik hayatlarına dahil ederek değerli geri bildirimlerde bulunuyorlar. Bizim için insanların hayatına pozitif dokunuş yapıyor olmak gurur verici.

7. Son olarak Uplifers okuyucularına ve Fellas tüketicilerine neler söylemek istersiniz?

İnsan birçok fiziksel ve zihinsel sistem içerisinde iradesiyle ve tercihleriyle hayatını idame ettirme gayretinde olan türdür. Fiziksel ve zihinsel bütünlüğümüzü koruyarak kaliteli bir yaşam sürmek mümkün; devamlı işleyen bir çark gibi düşünürsek beslenme bu çarkın çok önemli bir dişlisi. Bedenimize düzenli egzersizlerle, kaliteli içerikli besinlerle ve zihnimizi rahatlatan etkinlilerle iyi bakabiliriz. Fellas olarak aktif yaşamı destekliyor, tüketicilerimize ürün portföyümüzle destek olmaya çalışıyoruz. Kendimizi güncel tutarak, standartları yakalamak yerine yükseltiyoruz. Sağlıklı gıdaların kalitesini, çeşitliliğini ve yeniliklerini ön plana çıkaran bir marka olarak, bütün paydaş ve iş birliklerimiz ile sağlıklı gıda sektörünün sürdürülebilir büyümesine destek olmaktan çok memnunuz.

İlginizi çekebilir: BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ile kriptopara, yeni nesil birikim ve yatırım araçlarını konuştuk

Yağmur Aşık Mola
Yağmur Aşık Mola, 1993 yılında Aydın’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ajans ve gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen bir kamu kurumunda ... Devam