BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ile kriptopara, yeni nesil birikim ve yatırım araçlarını konuştuk

Türkiye’yi Bitcoinle tanıştıran alım satım platformu olarak 1 Temmuz 2013 yılında kurulan BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri ile Türkiye’de yapmış oldukları yatırım ve anlaşmalar, Bitcoin’in gelişimi için yürütülen çalışmalar, Türk Milli Takımları’na ve bireyse sporculara sağladıkları destek ve yeni nesil birikim ve yatırım araçları üzerine gerçekleştirdiğimiz röportajımızı keyifle okumanız dileğiyle.

Türkiye, dünya genelindeki kripto yatırımlarında büyük bir hacme sahip. Bu durumu ülkemiz için nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de kriptopara sektörü her geçen yıl biraz daha büyümeye devam ediyor. Türkiye, kriptopara bilinirliğinin yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Küresel piyasalar içerisinde en aktif ülkelerden biriyiz. BtcTurk olarak biz de 12 yıllık sektörde 8,5 yıldır faaliyet gösteriyoruz. 2013 yılında Türk lirası ile ilk Bitcoin alım satım işlemini gerçekleştirerek Türkiye’yi Bitcoin ile tanıştırdık.

Yaptığımız yatırımlar ve hizmetlerle 2018 yılında 500 bin olan kullanıcı sayımız ise dünya genelinde 4,5 milyon kişiye ulaştı. 2021 yılı sonunda 142 çalışanımız bulunurken, bugün 850 kişilik bir ekiple 7 gün 24 saat işlem yapma imkânı sunuyoruz. Son bir yılda kullanıcı sayımız iki katına; ortalama 24 saatlik işlem hacimlerimiz ise yaklaşık 10 katına çıktı.  2021 yılında dünyada en çok indirilen 10 kriptopara uygulaması arasında yer aldık. Ülkemizdeki yatırımcıların buna katkısı çok büyük ve yaptığımız yatırımların sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Sektöre de baktığımızda, bilançolarına kriptoparaları ekleyen, kriptopara alıp satan kurumsal firmaların sayılarında da artış gözlemliyoruz. Gelecek günlerde 10’larca trilyon dolarlık bir ekonomi oluşacağını öngörüyoruz.

Son dönemde ülkemizde kriptopara yönetmeliği hazırlanması konusunda çalışmalar gündeme geldi. BtcTurk olarak sizin bu konudaki önerileriniz neler oldu?

BtcTurk olarak; Türkiye’deki mevcut kanunları ve kriptopara sektörünü düzenlemesi ve denetlemesi mümkün tüm olası regülatörlerin düzenlemelerini dikkate alarak hizmet veriyoruz. Kullanıcılarımızın kriptopara varlıklarının en az 97’sini güvenli çevrim dışı cüzdanlarda saklanırken, kriptopara çekme taleplerinin karşılandığı sıcak cüzdanlardaki bakiyelere karşılık gelen tutarın daha fazlası şirketin kendi kriptopara varlıkları ile güvence altına alıyoruz. Kriptoparaları listelerken de oldukça katı bir prosedür uyguluyoruz. Geliştirme ekibi aktif olarak çalışan, bir ürün, servis ya da çözüm sunan, topluluğu olan, küresel piyasalarda yeterli işlem hacimlerine ulaşmış kriptopara birimlerini kullanıcılarına sunuyoruz. Dolayısıyla kurulduğumuz günden bu yana regülatif bir sistemle çalışıyoruz. Sektöre baktığımızda da kendini düzenli bir şekilde idame ettirdiğini söyleyebiliriz.

Yasal düzenlemelerin nasıl olacağını ise hep beraber göreceğiz. Düzenlemelerin, Türkiye ekonomisi ve sektörün önünü açacak şekilde olacağına inanıyoruz.  Dünyanın çeşitli ülkelerinde de kriptopara alım satımını ve alım satım platformlarını düzenleyen yasalar mevcut ancak genel olarak bir fikir birliğine varılabildiğini söyleyemeyiz. Bazı ülkeler, alım satım platformlarını regüle etmeyi tercih ederken, bazı ülkeler kriptoparaları kanunen tanımlayarak, kriptopara gelirlerinin nasıl vergilendirileceğini de düzenledi. Dolayısıyla ülkeler bu fırsatları görüyor ve ülkelerinden kaçırmak istemiyorlar. Diğer yandan birçok paydaş söz konusu; alım satım platformları, saklama şirketler ve diğer kriptopara ile ilgili yapılar… Sektörümüzün daha da yeşerebilmesi için yasaklayıcı değil teşvik edici yasaların yürürlüğe alınmasının Türkiye’ye büyük getirisi olacağına inanıyoruz. BtcTurk olarak; kullanıcıların, özel sektör ve kamudaki tüm paydaşların ortak çıkarlarının gözetildiği şeffaf, güvenilir, hesap verilebilir ve sürdürülebilir bir yasayı savunuyoruz. Bitcoin ruhu ve özü; özgürlük ve teknoloji demektir. Bizim vizyonumuz da özgürlük anlayışıyla finansal hizmetleri yeni nesil ruhuyla sunmaya devam etmek… Diğer yandan; sektörün önünü açan, tüm paydaşların haklarını koruyan, rekabetin önünü açan, herkesin işini en iyi şekilde yaptığı bir ekosistem oluşturmak ve Türkiye’yi hızla büyüyen bu küresel yeni ekonomik oluşumun önemli oyuncularından biri haline getirmenin hepimizin görevi olduğu kanaatindeyim. BtcTurk olarak bu hedefle çalışarak insan kaynağına, teknolojimize yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2021 yılında toplam işlem hacmimiz 1,7 trilyon TL, günlük ortalama işlem hacmimiz 4,7 milyar TL oldu. Yıl sonunda 965 milyon TL toplam vergi ödedik. 2022 yılında da yatırımlarımızla ülke ekonomimize ve sektöre katkı sağlamayı sürdürerek sektörün gelişmesine katkı sağlamasını beklediğimiz düzenlemelerin de destekçisi olacağız.

Kullanıcıların bu alandaki en büyük endişelerinden biri güvenlik. BtcTurk olarak kullanıcı bakiyelerinin güvenliği konusundaki çalışmalarınız neler?

BtcTurk olarak kullanıcılarımızı, kendi kriptopara varlıklarını kontrolü kendilerinde olan cüzdanlarda saklamaları konusunda bilgilendiriyor ve teşvik ediyoruz. Soğuk cüzdan kullanımı sıcak cüzdan kullanımı kadar yaygın değil ancak donanım cüzdanları, yazılım cüzdanlarına kıyasla çok daha güvenli bir saklama aracı olarak tercih ediliyor. BtcTurk kullanıcıları, haftanın yedi günü, günün 24 saati herhangi bir ücret ödemeden Bitcoin çekebiliyor. Düzenli olarak alım satım yapan kullanıcılarımız, kriptopara varlıklarını BtcTurk’te saklamayı tercih ediyor.

Türkiye’deki kriptopara alım satım platformlarının lider kuruluşu olmak, dünyada ve Türkiye’nin 81 ilindeki kullanıcıya hizmet vermek ayrı bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Her bir kullanıcımızın varlıklarının ve verilerinin güvenliğine hassasiyetle yaklaşıyoruz. Bu yaklaşımımızın bir sonucu olarak uluslararası bağımsız bir kuruluş olan KPMG’ye kendimizi düzenli olarak kontrol ettirmeye karar verdik. Kullanıcılarımızın varlıklarını korumak, güvenliğini sağlamak amacıyla kurumumuz içerisinde halihazırda birçok mekanizmamız bulunuyor. Bu alandaki teknoloji yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyoruz. Ancak, KPMG ile bunu bir adım daha ileriye taşıdık. BtcTurk’ün kullanıcıları adına sakladığı Bitcoin, Ethereum ve XRP kriptopara varlıklarının, kullanıcı ekranlarında ve BtcTurk’ün yönetim ekranlarında görüntülendiği şekilde BtcTurk’e ait sıcak ve soğuk cüzdanlarda karşılıklarının olduğu KPMG tarafından düzenli olarak kontrol ediliyor. Böylece kendi görevlendirmesi ile kullanıcılarının varlıklarını kontrol bağımsız bir kuruluşa kontrol ettiren ilk kriptopara platformu olarak dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza attık. Bunun sektöre de örnek olacağına ve büyük katma değer sağlayacağına inanıyorum.

BtcTurk Ödül Avcılığı Programı’ndan bahseder misiniz?

Güvenlik araştırmacılarının BtcTurk’ün güvenliğine katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. BtcTurk | PRO Ödül Avcılığı Programı’nı da bu anlayışla başlattık. Programda güvenlik araştırmacılar, BtcTurk | PRO’ya ait platformlarda ya da servislerde bir güvenlik zafiyeti tespit etmeleri durumunda, eğer tespitleri program kural ve koşulları dahilindeyse, yaptıkları bu katkıdan dolayı ödül kazanıyorlar.

BtcTurk | PRO Ödül Avcılığı Programı’nda en düşük ödül 100 USDT. Para ödülleri zafiyetin derecesine ve etkisine göre değişkenlik gösteriyor fakat tüm zafiyetler para ödülü ile ödüllendirilmiyor. Bazı etkisiz veya düşük etkili zafiyetleri bulan araştırmacılara yalnızca Onur Tablosu’nda yer verilebildiği gibi etkisi yüksek zafiyetler için daha yüksek ödül ödemesi yapılabiliyor.

İşlem çeşitliliğini artırma yönünde çalışmalarınız var mı?

Bitcoin kriptopara piyasasındaki hakimiyetini sürdürüyor. Kullanıcılar, Bitcoin’in fiyat hareketlerini yakından takip ediyor. Bitcoin alım satım hareketleri azaldığında, diğer kriptoparaların alım satım yoğunluğu artıyor. Ancak, piyasa hacmi yüksek olan kriptoparaların öncelikli olduğunu söylemek mümkün. Belirli dönemlerde, kriptopara projelerinin gelişmelerine bağlı olarak bazı kriptoparaların işlem hacimleri kısa süreler için Bitcoin’i geçebiliyor fakat bu hacim artışları genelde uzun soluklu değil.

Biz de BtcTurk olarak kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerini de dikkate alarak işlem hacmiyle kendini kanıtlamış kriptopara birimlerini profesyonel kriptopara yatırımcıları için geliştirdiğimiz BtcTurk | PRO’ya ekliyoruz. Yatırımcılar, 48 kriptopara birimine erişerek işlem yapabiliyor. 

Coin skalasını artırmadaki hedefleriniz nelerdir?

Bugün bakıldığında 18 bine yaklaşan sayıda kriptopara bulunuyor. BtcTurk, alım satım işlemlerine açılacak kriptoparaları seçerken kriptopara projelerini detaylı olarak inceler. Öncelikle, ilgili kriptoparanın geliştirme ekibinin aktifliği, kaynak kodunun genel erişime açık olup olmadığı, BtcTurk’ün çoklu imzalı kriptopara cüzdanları ile uyumluluğu gibi teknik kriterler ele alır. Küresel piyasadaki konumu, 24 saatlik işlem hacimleri ve itibari paralar ile işlem yapılan global alım satım platformlarında listelenip listelenmediği kontrol edilir. Bu kriterleri sağlayan projeler, listelenmeye aday olarak ilgili ekiplerin bilgisine sunulur. Dolayısıyla bu işleyiş kapsamında yeni kriptoparalar devamlı değerlendirmeye alınıyorlar. Diğer yandan kullanıcıların ihtiyaç ve beklentileri de dikkate alınır. Değerlendirmeler sonucunda BtcTurk’ün kriterlerine uyan kriptoparalar BtcTurk | PRO’da listelenir. Yatırımcılar, 48 kriptopara birimine erişerek işlem yapabiliyor. 

Metaverse evreni ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Metaverse’ün, oyun dünyasının blokzincirini etkin bir şekilde kullanmaya başlamasıyla birlikte popüler olduğunu söyleyebiliriz. Aslına bakılırsa, sanal dünya kavramı oyuncular için yeni bir kavram değil. Fakat, blokzinciri destekli sanal dünya, oyun dünyasında sınırları ortadan kaldıran bir sanal yaşam vaad ediyor. Metaverse, oyunculara kendi istek ve arzularına göre bir sanal hayat kurgulama imkânı veriyor. Üstelik blokzinciri destekli sanal dünyayı 3 boyutlu olarak deneyimleme olanağı da sunuyor. Markalar için de yeni bir reklam ve pazarlama mecrası olmasının yanı sıra Metaverse, sanal dünyada ürün geliştirebilmek için de pek çok fırsat sunuyor. Örneğin biz de BtcTurk olarak Kalben’in yeni albüm lansmanını metaverse’te yaparak Türkiye’de bir ilke daha imza attık. Gerçek dünyadaki ihtiyaçlarımız benzer ihtiyaçlar sanal dünya için de geçerli olacak. Sanal dünyaya özel ev, araba, kıyafet tasarımları oyuncuların aşina olduğu kavramlar… Bu ürünleri, 3 boyutlu deneyimle sanal dünyada sunmak isteyen şirketler için Metaverse çok büyük bir pazar yeri olacaktır. Tıpkı bilim kurgu dizilerindeki gibi Metaverse için ürün ve hizmet geliştirmeye başlayan şirketler, rakipleri karşısında önemli avantajlar yakalayabilirler.

Türk sporunu ve milli sporcularımızı destekleyen bir yol haritanız var. Önümüzdeki süreçte bu anlamda yeni bir çalışmanız olacak mı?

Yeni nesil finansal kuruluş olarak özellikle yeni neslin spor alanındaki başarılarına da katkı sağlamayı hedefliyoruz. Türk sporunun yarınlarını desteklemeyi millî görev olarak görüyoruz.  #YeniNeslinYanındayız yaklaşımıyla, sporun birçok alanında Türkiye’nin dünyaya açılan değerlerini desteklemeye devam ediyoruz. Futbolda kulüp sponsorluğu ile başlayan süreci, Kadın ve Erkek Millî Futbol Takımlarının ana sponsoru olarak milli takımlar seviyesine yükseltirken voleybolda da Kadın ve Erkek Millî Voleybol Takımlarımızın ana sponsorlarından olduk. Hedefimiz her zaman Türk sporunun çıtasının yükselmesi… Bu doğrultuda; olimpik sporcuların da yanında oluyoruz. Diğer yandan Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinde, SkiLab ile yaptığımız iş birliği ile BtcTurk Kayak Okulları’nda geleceğin sporcularını yetiştirmeyi sürdürüyoruz. E-sporda da Türkiye e-Milli Takımı ana sponsoruyuz. Valorant ile de E-spor’a olan desteğimizi bir adım daha ileriye taşıdık. Gelecekte de bu sponsorlukların sayısı artırmakla kalmayıp, yeni neslin yeteneklerini ortaya koyabileceği daha fazla alan yaratacak turnuvalar, gelişim alanına dönüşecek rekabetçi organizasyonlar da BtcTurk tarafından tasarlanmaya, uygulanmaya devam edecek. Bu sponsorluklar ve destekler; bize milli takımların her maçında ve olimpiyatların her branşında sahada olmanın gururunu yaşatıyor. Alınan madalyaların bir parçası olmak tarif edilemez bir gurur ve mutluluk… Sporcularımızın daha nice başarılarla ülkemizi gururlandıracağına inanıyorum.

Son olarak kripto para yatırımcılarına neler söylemek istersiniz?

İlk defa kriptopara alacak kişilere öncelikle, Bitcoin ve kriptoparalar hakkında bilgi sahibi olmasını tavsiye ediyoruz. Bitcoin’i yeni duymuş birinin de kriptopara profesyonellerinin de faydalanabileceği yazılı, görsel, işitsel içerikler hazırlıyoruz. Destek ekibimiz, kullanıcılarımızdan ve BtcTurk’ü sosyal medyadan takip eden takipçilerimize 7/24 destek oluyor. Bir kriptoparayı satın almadan önce o kriptopara hangi amaçla üretilmiş, hangi teknolojiyi kullanıyor, proje ekibinin yol haritası nedir, proje hangi soruna çözüm sunuyor ya da nasıl bir hizmet sunuyor gibi belli temel sorular sormalarını öneririm.

Kriptopara yatırımı yapmak isteyenleri, kriptoparaların yüksek fiyat dalgalanmalarına karşı da uyarmakta fayda görüyorum. Bunun yanı sıra alım satım yapmaya karar vermeden önce bir strateji belirlemek, olası ani fiyat hareketlerine karşı paniğe kapılma riskini azaltacaktır.

BtcTurk ile tanışmak için tıklayın.

Yağmur Aşık Mola
Yağmur Aşık Mola, 1993 yılında Aydın’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ajans ve gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen bir kamu kurumunda ... Devam