Sağlıklı tarifler: CrossFit sonrası masum bir tatlı kaçamağı

GT_RGXR_20140324_0019_web
CrossFit sonrası masum bir tatlı kaçamağı

Yoğun antrenman programına uygun olacak şekilde sağlıklı beslenmenin hakkını tam olarak vermediğim aşikar, ama deniyorum. Özellikle de 15 Haziran’da, Istanbul’da, BJK Çilekli tesislerinde yapılacak olan CrossFit yarışması Istanbul Throwdown‘a katılmak için kaydımı tamamladığımdan beri, vazgeçemediğim tatlı kaçamaklarına daha sağlıklı, mümkün olduğunca az işlenmiş malzemelerden oluşan alternatifler bulmaya çalışıyorum.

GT_iPhone_20140213_0007_editİstanbul Throwdown’da 16-28 yaş kategorisinde yarışacak 10 kadının belirlenmesi için CrossFit Games Open‘da olduğu gibi online ön-eleme yapılacak; yani katılımcıların web sitesinden yayınlanacak olan toplam 3 antrenmandaki skorları değerlendirilip, ilk 10′a girenler yarışmacı olmaya hak kazanacaklar. Katılımcıların 7 Nisan’da yayınlanacak olan 1. antrenmandaki skorlarını, ellerinden gelen en iyi performansı çıkarmaya hedefleyerek Level 1 Trainer Sertifikası olan bir antrenöre teyit ettirip siteye yüklemeleri için 1 haftaları var. Kısacası az zaman kaldı. Yeme-içme ve uyku düzenime biraz daha çeki düzen vermeye çalıştığım bu günlerde, Instagram’da takip ettiğim bazı hesaplarda gördüğüm kolay ve süper hızlı bir tarifi denemeye karar verdim.

Konumuza geri dönersek, puding veya kakaolu muhallebi kıvamındaki bu tatlının şaşırtıcı ana malzemesinin avokado olduğunu ilk gördüğümde son derece şüpheli yaklaşmıştım. İçeriğindeki çeşitli minerallere ek olarak, ağır spor yapanlar için çok önemli olan B vitamini ve özellikle kadınlar için önemli olan folik asit kaynağı olan avokadoyu, salata ve başka besinlerle birlikte çok severek tüketmeme rağmen, tatlı bir karışım içinde hayal edemedim. Instagram’da ilk rastladığım ve denediğim tariff, sağlıklı yemek tarifleri paylaşan kişisel antrenör Murat Bür’ünkiydi (avokado, kakao tozu, bal ve hindistan cevizi). Şahsen damak zevkime göre de şüphelerimi haklı çıkaracak şekilde avokadonun tadı fazla baskındı.

Daha sonra ise yine Instagram’da takip ettiğim Organicandy hesabından benzer bir tarif gördüm ve bir kez de bunu denemeye karar verdim.

Orijinal tarifteki yulaf sütünü badem sütü ile değiştirip, Murat Bür’den esinlenerek bir miktar rendelenmiş hindistan cevizi serptim.

Tarifin kendime göre uyarlanmış hali tam olarak şöyle:

  • 1 olgunlaşmış avokado (böylece ortadan ikiye böldükten sonra soymak yerine kaşıkla sıyırabilirsiniz)
  • 1 büyük fincan badem sütü
  • 1 çorba kaşığı şekersiz kakao tozu
  • 3 hurma (çekirdeğini çıkardıktan sonra ıslanmalarına yetecek kadar sıcak suda yarım saat kadar bekletilmiş)
  • Göz kararı rendelenmiş hindistan cevizi

GT_RGXR_20140324_0015_web

Tüm malzemeleri blender’a atıp çekmeniz yeterli. Daha sonra iyice soğuması için buzdolabında (veya benim gibi sabırsızsanız 10 dakika kadar buzlukta) beklettikten sonra muhteşem bir tatlı sizi bekliyor olacak!

Bu tariften ister tek kişilik büyük bir puding, ister 2 kişilik makul bir porsiyon çıkıyor.

Diğer malzeme alternatifleri ise, yulaf ya da  badem sütü yerine pirinç veya fındık sütü (tercih ediyorsanız normal süt) olabilir. Bir keresinde de hurma yerine 3,5 çorba kaşığı kadar bir çeşit kaktüsten elde edilen agave şurubu ile yaptım (agavenin rafine şekere oranla ne kadar sağlıklı olduğunun halen tartışılıyor olduğunu da belirteyim). Pudingin kıvamı biraz daha sulu oluyor ama tadı yine çok güzeldi.

Ama baksanıza, hak etmedik mi?

GT_iPhone_20140324_0003

 

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Gözde Mimiko Türkkan Sanatçı & Sporcu
Gözde Mimiko Türkkan, fotoğraf, sanatçı kitabı, video gibi çeşitli medyumları kullanarak toplumsal olarak inşa edilmiş kimlikler ve cinsiyet rolleri üzerine çalışmalar üretir. Eserleri, 2010’da ... Devam