Sağlıklı cüzdanlar için: Parayla ilişkimizi yeniden gözden geçirme zamanı

Günümüzde sağlık ve yaşam teması, yani birleştirirsek sağlıklı yaşam teması artık oldukça geniş kapsamlı bir yelpaze sunuyor hepimize. Zihin-beden-ruh üçgenini eksik bularak, bu üçlüye, size biraz fazla materyal gelebilir belki ama, cüzdan temasını da eklersek iyi bir dörtlü oluşturabiliriz.

Sürdürülebilirlik adına bu dörtlünün bir bütün olduğuna sizinle bir yolculuğa çıkarak varabileceğimize inanıyor ve sizi hayatın içinden keyifli bir serüvene davet ediyorum.

Son derece gerçek olan PARA. Yaşamımız boyunca yüklediğimiz o kadar çok anlam var ki bu kavrama…
Kimimiz için geleceğimizin inşası için en temel direktir.
Kimimiz için anında ihtiyacımızı görmesi gereken bir araçtır.
Bazımız için medeni halimizin değişim sebebidir.
Sıkıntımızın belki de tek çözüm ortağıdır (o anlık bize öyle gelen).
Yeri gelir, para parayı çeker deriz.
Hayallerimizi gerçekleştirmek için ilham kaynağımızdır.
Yeni yerler keşfetmek için, hatta daha da cesur deneyimlerimiz için bir nevi ışıklı yoldur.

Ama bu da bir yoldur, süreçtir, hayattan ayrı düşünemeyeceğimiz bütünsel dünyamızın önemli bir parçasıdır.

Birçok, daha birçok anlamlı neden sayabiliriz. Ve bu nedenlerimizin sonunda hep daha iyi olma, rahatlama arzusu vardır. Yani bizi ruhsal/yaşamsal/zihinsel/bedensel olarak iyileştirmesi söz konusudur. İşte bu paydandır ki para mevzusunu kapitalizmin manası olan metalaştırma felsefesi ile açıklamaya çalışmak, en azından sadece buna dayandırmak haksızlık olacaktır.

Günün sonunda, sizi yaşam boyu yolculuğumuzda bizim son derece yakın bir arkadaşımız olan para mevzusuna ılımlı, yapıcı bir misyonla sahip çıkmaya davet ediyorum.

Unutmayalım ki zaman muazzam bir küredir. Her birimizin kendine has yatırımcı kimliğinin de bir nevi mührüdür. Hayatımızın akışında, bizden biri olan para isimli dostumuzu zamanla daha da yakından tanıyacağımız, seveceğimiz günlere…

Sevgilerimle…

Özlem Gülay
Lisans eğitimini Çukurova Ünv İİBF- İşletme (2006), yüksek lisans eğitimini ise Çukurova Ünv. Bankacılık & Borsa programları ile tamamlamıştır. Çalışma hayatına para ve sermaye ... Devam