Sağlıklı bir sindirim sistemi için sabahları uygulayabileceğiniz 6 yöntem

Derler ki sağlık da hastalık da bağırsaklardan gelir… Aslında birçoğumuz, sindirim sisteminin sindirimden çok daha fazlasını ifade ettiğinin farkında değiliz. Sindirim sistemi, hayatımıza ve bedenimize giren her şeyin öğütülüp, sindirilmesini sağlar. Bu yüzden düşüncelerimiz, duygularımız ve etrafımızda olup bitenler sindirim sistemimizin çalışmasını ve dolayısıyla sağlığımızı yakından etkiler. 

Sindirim sisteminiz ne kadar iyi çalışıyorsa, bedensel ve zihinsel sağlığınız da o kadar iyi olur. İyi bir sindirim sisteminin püf noktası ise sabahları güne nasıl başladığınızda gizli. İyi bir gece uykusu sırasında hücreler yenilenir ve beden kendini gece boyunca tedavi eder. Biraz dikkat ederseniz, sindirimle ilgili çoğu problemin gün içinde kötüleştiğini fark edebilirsiniz. İşte bu nedenle gece boyunca kendini tazeleyen bedeninizle güne nasıl başladığınız çok önemli. İşte sağlıklı bir sindirim sistemi için güne başlamanın 6 yöntemi:

1. Alarmınızı 10 dakika öncesine kurun

Sabahları acele etmeden güne sakin bir başlangıç yaparak, sindirim sistemini açısından da yumuşak bir geçiş yapmış olursunuz. Alarmınızı 10 dakika erkene kurarak, sabahları gereksiz aceleden ve geç kalma endişesinden kurtulabilirsiniz. Böylelikle uyanır uyanmaz yataktan fırlamak yerine sabah kalktığınızda 10 derin nefes alıp vermek ve sakince hazırlanmak için vakit kazanabilirsiniz.

Derler ki sağlık da hastalık da bağırsaklardan gelir…
2. Karın bölgenize masaj yapın

Yatakta sırtüstü uzanın ve derin nefesler alın. Bir elinizi veya yumruğunuzu kullanarak karın bölgenize masaj yapın. Sağ kalça kemiğinizin iç bölgesinden başlayın ve yavaş yavaş sağ kaburganızın altına kadar masaj yaparak çıkın. Daha sonra elinizi sol kaburganızın altına getirin ve sol kalça kemiğinize kadar inin. Bu turu birkaç dakika boyunca veya en az 5 defa tekrarlayın. Masaj yaparken kendinize nazik davranmaya ve sakin kalmaya özen gösterin.

3. Limonlu ılık su için

Çeyrek veya yarım limonun suyunu bir bardağa sıkın. Bardağın yarısını oda sıcaklığında suyla, kalan yarısını yeni kaynatılmış suyla doldurun. Böylelikle su çok sıcak olmayacağı için limonun içindeki C vitamini de kaybolmayacaktır. Limonlu ılık su, karaciğeriniz için çok faydalı olmakla birlikte sindirim sisteminizi uyarır ve uyku sonrası ortaya çıkan su ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur.

4. Dengeli bir kahvaltıyı atlamayın

Birçok insan sabahları daha lifli gıdalar tüketir ancak gün içinde şişkinlik sorunu yaşar. Bunun nedeni yeterince sıvı tüketmemektir. Oysa bedeninizin en çok ihtiyacı olan şey, dengeli bir kahvaltı. Sabahları kahvaltınızı hazırlarken, bilinçli olun. Dikkatinizin dağılmasına engel olun. Çok değerli bedeninizi beslemek için vakit ayırdığınızı unutmayın.

5. Keten tohumu yağı tüketin

Bağırsaklarınızı, iyi yağlandığı zaman daha verimli çalışan bir makine gibi düşünebilirsiniz. Sabahları 1 yemek kaşığı keten tohumu yağı tüketmeye başladığınızda, farkı kısa sürede hissedebilirsiniz. Aynı zamanda keten tohumu yağı enfeksiyon riskini azaltıyor, cildi ve saçları besliyor ve beynin çalışma kapasitesini artırıyor.

Bedeninizin en çok ihtiyacı olan şey, dengeli bir kahvaltı.
6. Tuvalette vakit geçirin

Düzenli olarak tuvalete çıkmak, sindirim sisteminizin sağlıklı çalıştığının en önemli göstergelerinden biri. Bazıları bundan bahsetmekten utanıyor ancak doğanın sesine kulak verin ve bedeninizin kendini rahatlatması için düzenli olarak tuvalete çıkmanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın, bunun için tuvalette daha düzenli vakit geçirin ve sindirim sisteminizi yakından takip edin.

 

İlginizi çekebilir: 7 adımda sabah rutininizi değiştirerek hayatınızı güzelleştirebilirsiniz

 

Kaynaklar:
The Balance Pointe
Gut Health Projects

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!