Sağlıklı beslenmenin gücü: Saç, cilt ve tırnaklar için en iyi besinler

Birçok kişi daha iyi görünüm için rutin bakımlarını yaparak gerektiğinde yüz maskesi kullanıyor gerektiğindeyse manikür pedikür yaptırmaya gidiyor. Sağlıklı saçlar için kullanılan bakım yağları, serumlar; cilt için çeşitli losyonlar; tırnaklar için koruyucu kremler derken herkes kendince bir rutin oluşturuyor. Ancak tüm bunların yanında saç, cilt ve tırnak sağlığınızı korumanız için tüketmeniz gereken besinler de bulunuyor.

Bakımlı oldukları sürece kişileri çok daha sağlıklı gösteren saç, cilt ve tırnaklar için bakım rutininize devam ederken beslenmenizi de bu yönde değiştirerek bedeninize katkıda bulunabilirsiniz. İşte tüm marketlerde bulabileceğiniz saç, cilt ve tırnaklar için en iyi besinler…

Saçlar ve tırnaklar için en iyi besinler

Sağlıklı beslenmenin gücü: Saç, cilt ve tırnaklar için en iyi besinler

Hem saç hem de tırnaklar keratin adı verilen proteinden oluşur ve bu da her ikisinin de gelişmek için benzer besinlere ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Organik tavuk

Protein ve demir bakımından son derece zengin olan organik tavuk, tırnaklarınızdaki ve saçlarınızdaki keratini artırma özelliğine sahiptir. Demir bakımından zengin olması ise hem saçların hem de tırnakların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Tofu

Tavuk saç ve tırnaklar için iyi ama bunun bitkisel bir alternatifi yok mu? Tabii ki var. Tofu ile günlük demir ihtiyacınızı karşılayabilir ve gerekli proteini de alabilirsiniz. Aynı zamanda fiyatının organik tavuktan ucuz olduğunu da hatırlatalım. Vejetaryen ya da vegan olmasanız bile tofuyu beslenme listenize ekleyebilirsiniz.

Mercimek

Tofuyu çok sevmiyorsanız bitkilerden gelen bir başka protein kaynağına başvurabilirsiniz: Mercimek. Protein ve demir bakımından çok engin olan mercimekten köfte, burger ve salata gibi birçok yemek hazırlayıp öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Yumurta

B vitamini biyotini hem saç hem de tırnak için son derece besleyicidir. National Institutes of Health’in yaptığı araştırmalar biyotinin her ikisinin kalınlığına katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Neyse ki biyotin birçok besinde bulunuyor ve bunun başlıcalarından biri de yumurta sarısı.

Edamame

Sushi söyleyip yanına soya fasulyesi aperatifinizi söylemeyi atlamayın. Edamame sadece protein bakımından değil, aynı zamanda sistein isimli amino asidi bakımından da son derece engindir ve sistein keratin oluşumunda son derece etkilidir.

Cilt için en iyi besinler

Sağlıklı beslenmenin gücü: Saç, cilt ve tırnaklar için en iyi besinler

Güneş, hava kirliliği ya da stres doğrudan cildinize etki eder ancak dengeli bir beslenme sayesinde bu durumla savaşabilir ve cildinizin her an sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yeşil ve sarı biber

Biberin portakaldan daha çok C vitaminine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Cambridge’in Japon kadınlar üzerinde yaptığı araştırmaya göre yeşil ve sarı biber özellikle kırışıklıkların oluşmasına engel olmasıyla ön plana çıkıyor.

Ananas

Günlük vitamin ihtiyacını karşılaya yeten meyvelerden biri olan ananas kolajen etkisi sayesinde cildin daha iyi bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda cildin UV ışınlarından gördüğü zararları azaltmaya da etki ediyor.

Ceviz

Selenyum bakımından zengin bir besin olan ceviz, cildi zararlı ışınlara karşı koruyarak oluşacak hasarları engeller.

Yağlı balıklar

Kalbiniz ve beyniniz için iyi olmasının yanında omega-3 bakımından çok zengin olan balıklar cilt kanserini önlemekte de önemli bir rol oynar. Somon, tuna ve uskumru gibi balıkları öğünlerinize eklemeyi ihmal etmeyin.

 

Kaynaklar:
Greatist
The Sports Edit

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!