Sağlıklı beslenme düzeninde bitki çayının yeri  

Sağlıklı beslenme listelerinde kahvaltıların, ara öğünlerin ve akşam saatlerinin vazgeçilmezi bitki çaylarıdır. Bu yazımızda vücudun sıvı ihtiyacını karşılayan, beslenmeyi destekleyici vitaminler ve mineraller bulunduran, rahatlatıcı ve canlandırıcı etkisi bulunan bitki çaylarının etkilerinden bahsedeceğiz. bitki cayi

1. Metabolizmayı hızlandırır

Yeşil çay, siyah çay ve beyaz çay olarak bulabileceğiniz ‘Camellia sinensis’familyasına ait bitki çayları, içeriğindeki kafein ve EGCG maddeleri sayesinde metabolizma hızını artırıcı bir etkiye sahip. Daha hızlı bir metabolizma, daha hızlı kalori yakımı sağladığı için kilo vermenize ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.

2. Sindirime yardımcı olur

Tüm bitki çayları, özellikle de fermente olmuş olanlar sindirim sistemini dengeleyici ve düzenleyici bir etkiye sahip. Yağların parçalanması, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve şişkinliği engelleme konusunda oldukça etkili olan bitki çaylarını, yemeklerden sonra tüketebilirsiniz.

3. Cildinizi tazeleyerek daha genç görünmenizi sağlar

taze cilt Çay, içeriğinde bulunan polifenoller ve kateçinler yardımıyla derinin elastikiyetini artırır. Ayrıca vücudun sıvı ihtiyacını karşıladığı için, cildinizin nem dengesinin ayarlanmasına ve daha genç görünmenize yardımcı olur.

4. Daha parlak ve sağlıklı bir cilt

Bitki çaylarında bulunan antioksidanlar, yaşlanma belirtilerinin ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olarak daha genç ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

5. Kan şekerini düzenler

Bitki çayları, stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun salgılanmasını azaltarak kan şekeri dengesinin ayarlanmasına yardımcı olur. Kan şekerinin dengelenmesi ve kortizol miktarındaki azalma, yaşlanma belirtilerinin azalmasında, kırışıklıkların giderilmesinde ve bel bölgesindeki yağlanmanın azaltılmasında oldukça etkilidir.

6. Kilo kontrolü

Metabolizmanın düzenlenmesinde oynadığı önemli rolün yanı sıra, bitki çayları açlığınızı bastırma ve zararlı yiyecekleri daha az tüketmeniz konusunda da size yardımcı olur. Sağlığınız için destekleyici bir etkiye sahip bitki çaylarını beslenme düzeninize dahil etmeniz, metabolizma hızınızın düzenlenmesinden kilo kontrolüne kadar pek çok pozitif etkiye sahip. Onlarca çeşit bitki çayından dilediğinizi seçebilir, soğuk kış günlerini sıcak bitki çaylarıyla tatlandırabilirsiniz. Kilo kontrolüne yardımcı etkileriyle bilinen bitkiler Doğadan uzmanlığıyla bir arada. Doğadan Dokuzlu Çay ve Doğadan 7 Otlu Çay günün her saatinde tazelenmeniz için. doğadan bitki çayları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!