Sağlık dolu süper içecek: Matcha çayı

Son dönemlerin en merak edilen içeceklerinden Uzak Doğu kültürüne ait matcha çayı, yeşil çayın kardeşi. Biraz daha eski ve büyük olan bu kardeş, Japonlara ait ve ezilmiş çay anlamına geliyor. Japonya’da binlerce yıldır meditasyon öncesi ruhu ve bedeni arındırmak, konsantrasyonu arttırmak için kullanılıyor.

Farklı aromalara ve tatlara sahip olan matcha çeşitleri tüm dünyada oldukça revaçta. En kalitelisinin Kama Matcha olduğu söyleniyor. Kapalı bir kutuda satılıyor ve fiyatları oldukça pahalı. Hazırlamak için özel ekipmanlarınızın olması gerekiyor. Artık değişik çayların satışı yapılan bir çok kafede karşınıza çıkıyor. Orada deneyip, memnun kalırsanız evde de tüketmeye başlayabilirsiniz.

matcha cayi

Gelelim bu Matcha çayın faydalarına…

Az miktarda kafein ama bol miktarda teanin bulunan bu çay, hem kafeinin yüksek dozlarının vereceği tansiyon yükselmesi, baş dönmesi, el ayaklarda motor sistemi bozukluklarına, sinir sisteminin aşırı uyarılması gibi zararı vermiyor hem de sizi dinç ve sağlıklı tutmaya yarıyor. Bu sayede kahvenin veremediği enerjiyi size verebiliyor. Tüketildiği andan itibaren kişilerin kendilerini daha dinç ve daha sağlıklı hissettirdiğine dair çalışmalar bulunuyor.

Matcha çayının en iyi özelliklerinden bir tanesi de klorofil açısından zengin olması, koyu yeşil rengi sayesinde içerisinde bir çok yararlı vitamin ve mineral grupları bulunuyor. A, B, C, E, K vitaminleri açısından oldukça zengin, bu yüzden kan sulandıran ilaç kullananların dikkatli tüketmesi gereken bir içecek. Ancak o grubun dışındaysanız günde 2 fincan kadar tüketebilirsiniz.

Antioksidan kaynağı açısından yeşil çaydan 10 kat daha zengin olduğunu çalışmalar gösteriyor. Bu sayede gençlik iksirinin bir kaynağı olabilir. Cildi gençleştiriyor ve metabolizma hızlandırıyor, böylelikle kilo vermeye çalışan veya kilosunu korumaya çalışanlara yardımcı oluyor. Düzenli olarak bitki çayı tüketimi olan bireylerin tüketmeyenlere göre daha iyi bir kiloda olduğunu söyleyebiliriz.

Konsantrasyon sağlıyor ve gün içerisinde yaşadığınız zorlukları atlatmanıza yardımcı oluyor. Yaptığınız işe odaklanmanız size büyük bir avantaj getirecektir.

Tümörlü hücrelerle, bakterilerle savaşarak bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor, sizin grip yüzünden yatakta yatma sürenizi kısaltıyor. Özellikle kolon kanserine karşı savaşarak bağırsaklarınızın da daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Diyetisyen Sinem Akgün Diyetisyen
Gaziantep doğumluyum. Beslenme kültürünün en yoğun olduğu o coğrafyadan dolayı mıdır bilemem ama 2009 yılında kendimi hiç bilmediğim bir dünyanın içinde, yani Hacettepe Beslenme ... Devam