Koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarına destek olmak için neler yapılabilir?

Koronavirüs salgınının hepimizi psikolojik olarak olumsuz etkilediği, alışkanlıklarımızı baştan aşağı değiştirdiği şu dönemde hem psikolojik hem de fiziksel olarak bu durumdan en çok etkilenen grup hiç şüphesiz sağlık çalışanları. Virüsün bulaşma riskinin en yoğun olduğu Covid-19 tanısı ve tedavisi yapılan hastanelerde gecesini gündüzüne katarak hayat kurtarmak için çabalayan, virüs bulaştırma korkusuyla günlerce evine gidemeyen, evine gitse de sevdiklerine gönül rahatlığıyla sarılamayan sağlık çalışanları bu dönemde hem psikolojik hem de fiziksel olarak en çok desteğe ihtiyacı olan grupların başında geliyor.

Sağlık çalışanlarının işini daha da zorlaştırmamak adına yapmamız gereken en basit ve etkili şeyin evde kalarak virüsü bulaştırma riskini en aza indirmek olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak yapabileceklerimiz sadece bununla sınırlı değil. Peki bu zor dönemde sağlık çalışanlarına destek olmak için neler yapabiliriz?

Psikolojik destek almalarına yardımcı olun

Her gün virüs nedeniyle yaşanan kayıpların ve hayat kurtarma sorumluluğunun yüküyle baş etmek zorunda olan sağlık çalışanları, tüm bu zorlukların yanında çalışmadıkları zamanlarda da virüsü yakınlarına bulaştırma endişesiyle baş etmek zorunda kaldıkları için ihtiyaç duydukları sosyal destekten mahrum kalmak durumundalar. Sağlık çalışanlarının ihtiyaç duydukları psikolojik desteği sağlamak üzere psikiyatrlar, psikologlar ve psikolojik danışmanlar başta olmak üzere tüm ruh sağlığı çalışanları, derneklerin çatısı altında kolektif olarak harekete geçerek sağlık çalışanlarına özel ücretsiz psikolojik destek platformları oluşturdu. Türkiye Psikiyatri Derneği ‘Sağlık Çalışanlarına Destek Hattı’ ve Türk Psikologlar Derneği ‘Korona Virüs Enfeksiyonu Online Ruhsal Destek Programı’nın (KORDEP) mümkün olabildiğince paylaşılmasını sağlayarak sağlık çalışanlarının ücretsiz psikolojik desteklerden yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bağışta bulunarak ihtiyaç duyabilecekleri malzeme ve ekipman desteğine daha hızlı ulaşmalarını sağlayın

Salgının küresel boyutta olması nedeniyle tüm dünyada yoğun olarak kullanılan tıbbi malzemeler, test kitleri ve ekipmanlar kısıtlı sayıda ve bu nedenle de oldukça pahalı. Sağlık Bakanlığı kendi bütçesiyle, pek çok yerel yönetim ve dernekse topladığı bağışlarla hastanelerin ihtiyaç duyduğu malzeme ve ekipman desteğini sağlamak üzere seferber olmuş durumda. Bu nedenle destek olabileceğiniz, güvendiğiniz derneklere ya da kurumlara maddi destekte ya da yapabiliyorsanız ekipman desteğinde bulunabilirsiniz. Örneğin, İhtiyaç Haritası adlı oluşum bu süreçte destek verilebilecek dernek, kuruluş ve özel şirketlerin kampanyalarını bir arada bulabileceğiniz güvenilir bir platform.

Sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyabileceği tıbbi malzemeler yerine alternatif koruyucu ürünleri tercih edin

Koronavirüsle mücadele edilen hastanelerde su gibi tüketilen lateks eldivenler ve maskeler bizlerin de zorunlu durumlarda dışarı çıktığımızda korunmak için kullandığımız malzemeler. Ancak bu hassas dönemde muayene eldiveni olarak da adlandırılan tek kullanımlık lateks eldivenlerin sağlık çalışanlarına ulaşması çok hassas ve kritik bir rol oynuyor.  Satın aldığımız her muayene eldiveni ile sağlık çalışanlarının, dolayısıyla herkesin sağlığını tehlikeye atmış oluyoruz. Peki, hem kendimizi koruyabilmek hem de sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu malzemeleri minimum düzeyde kullanabilmek için ne yapabiliriz?

Sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu probleme çözüm bulmak için yola çıkan Beybi hepimizin sağlını koruyacak “Kasyer Eldiveni” üretti. Her pakette yıkanabilir 10 adet örme eldiven bulunuyor ve bu eldivenler hava aldıkları için uzun süreli kullanımda muayene eldivenleri gibi ellerinizi terletmiyor. Dışarıda ve kapalı ortamlarda kişisel hijyen sınırlarını korumak isteyen herkes rahatlıkla kullanabileceği polyester eldivenler uzun zamandır Uzak Doğuda kullanılıyor ve ülkemizde de kasiyer, şoför, güvenlik personelleri, market çalışanları gibi bu dönemde yoğun temasta bulunarak uzun saatler çalışmak zorunda olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Dışarıda ve kapalı ortamlarda kişisel hijyen sınırlarını korumak isteyen herkesin rahatlıkla kullanabileceği, uygun fiyatıyla oldukça erişilebilir olan Kasyer polyester eldivenler yıkanarak tekrar tekrar kullanılabildiği için çevreye de daha duyarlı bir seçim.

Evde Kalın

Sağlık çalışanlarına destek olmanın en kolay ve etkili yolunun zorunlu olmayan durumlar dışında evden çıkmamak olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Dışarı çıktığımız her an virüs nedeniyle hasta olma riskiyle karşı karşıya olmamızın yanı sıra hastalıktan bireysel olarak etkilenmesek de virüsü risk grubundaki insanlara bulaştırma olasılığımız artıyor. Bu da daha fazla sağlık çalışanının daha uzun mesai yapması, daha fazla malzeme kullanılması ve ihtiyaç duyan daha fazla kişinin gerekli tedaviden faydalanamaması demek. Unutmayın, sağlık çalışanları bizler için örneği görülmemiş bir fedakarlıkla, sevdiklerinden uzakta, oldukça zor koşullarda çalışmaya devam ediyor. Bu nedenle siz de lütfen zorunlu olmayan durumlar dışında evden çıkmayarak salgının daha kısa sürede kontrol altına alınmasına destek olun.

 

Beybi Kasyer eldivenleri incelemek ve satın almak için tıklayın.  #temasyokbeybi

Beybi Eldivenlerle ilgili detaylı bilgi için Beybi Eldiven Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!