Sağlığınız için altın kadar değerli bir içecek altın süt: Tarifi ve faydaları

Zerdeçal birçok sağlık yararı ile inanılmaz bir baharattır. Ayrıca, anti-enflamatuar özelliklere sahip, süt bazlı bir içecek olan altın süt yapmak için de kullanılır. Altın süt özellikle zerdeçal içerir ve sıcak ya da soğuk olarak servis edilir. Tercihinize bağlı olarak, zerdeçal sütü badem, kaju, Hindistan cevizi veya inek sütü ile yapılabilir. Ben tercihen badem sütünü kullanıyorum. Bu içecek ayrıca karabiber, tarçın, zencefil ve bal gibi başka bileşenler de içerebilir.

Kara biberin, zerdeçalın temel biyoaktif bileşiği olan kurkumini vücudunuzun emme yeteneğini artırdığına inanılır. Kurkumin, Ayurveda tıbbında, güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Antioksidanlar, vücudu oksidatif strese karşı korumak için hücre hasarını önleyen bileşiklerdir. Antioksidanlar, hücrelerinizin çalışmasına yardımcı olur ve yapılan araştırmalar, antioksidanlarla dolu diyetlerin hastalık ve enfeksiyon riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. Zerdeçallı süt Hindistan’da tüketilen geleneksel bir içecektir. Ayurveda tıbbında soğuk algınlığı, öksürük ve uykusuzluğu gidermek için kullanılır.

Zerdeçallı altın sütün 7 faydası 

 • Sindirim ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir. Zerdeçaldaki kurkumin, anti-enflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Zerdeçallı sütün genel sindirim sağlığını artırmak isteyen insanlar için mükemmel bir içecek olmasını sağlar. İçecek ayrıca kolorektal kanserin önlenmesine de yardımcı olabilir.Kanser Önleme Araştırması dergisinde yayınlanan bir araştırma, 30 gün boyunca günlük kurkumin tüketmenin sigara içenlerin kolonundaki lezyon sayısını yüzde 40 azalttığını bildirdi. Bu çok önemlidir, çünkü bu lezyon tipleri ileride kansere dönüşebilir.Kurkumin ayrıca kolit ve irritabl bağırsak sendromu gibi enflamatuar bağırsak koşullarını da iyileştirebilir. Zerdeçallı süte zencefil eklenmesi bağırsak için de iyidir, çünkü mide boşalma zamanını hızlandırabilir, bu da şişkinliği ve mide bulantısını en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Ağrılı eklemleri rahatlatabilir. Enflamasyon, artritin neden olduğu eklem ağrısında önemli bir katkı faktörüdür. Bazı çalışmalar zerdeçaldaki kurkuminin osteoartriti olan kişilerin yaşadığı acıları hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Kurkumin ayrıca güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir ve bazı durumlarda bu bileşik, ibuprofen gibi steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlardan (NSAID’ler) daha da etkilidir. Eğer sporcuysanız, antrenman sonrası ağrıyı hafifletmek için de altın süt içmeyi deneyebilirsiniz.

 • Kalbin için iyi bir dost içecek. Kalp hastalığı, ABD’de bir numaralı ölüm nedeni olmaya devam ediyor. Bazı araştırmalar, altın süt içmenin, özellikle besleyici bir diyet uygulayıp düzenli olarak egzersiz yaptığınızda, kalp sağlığınızı artırmanıza yardımcı olabileceğini bildirmiştir. Kurkumin ve zerdeçal endotel fonksiyonunu iyileştirerek ve iltihabı ve serbest radikal hasarını azaltarak kalbinizi koruyabilir.
 • Bağışıklığınızı artırır. Kurkumin’in antienflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin tümü bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Hafızanızı güçlü tutabilir. Bazı dejeneratif beyin bozukluklarına, beyninizin yeni sinir bağlantılarını oluşturmada yardımcı olan kilit bir hormon olan beyin kaynaklı nörotrofik faktördeki (BDNF) bir azalma neden olur. Kurkumin, BDNF seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilir. Hint Nöroloji Akademisi Annals’ta yapılan bir araştırma, beynin kurkuminin antienflamatuvar ve antioksidan aktivitelerinden faydalandığını söyledi. Kurkumin, Alzheimer hastalığının önlenmesinde bile yardımcı olabilir.
 • Ruh halinizi iyileştirmede yardımcı olabilir. Zerdeçal, depresyon belirtilerinin bazılarını hafifletebilir. Araştırmalar, kurkuminin BDNF seviyeleri üzerindeki etkisinin, depresyon tedavisinde potansiyel kullanımının olabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, depresyonu olan kişilerde meydana gelen zararlı beyin değişikliklerini tersine çevirebileceğine inanıyor.
 • Uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Zerdeçallı süt, zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirmek için yardımcı olur. Geceleri yatmadan önce altın süt içmek, daha çabuk uykuya dalmak için rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Zerdeçal süt nasıl yapılır?

Evde altın süt yapmayı denemek istiyorsanız, aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Reçeteyi kişisel tercihlerinize veya sağlık gereksinimlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 su bardağı süt
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
 • Bir tutam karabiber
 • Bir tutam tarçın (isteğe bağlı)
 • Bir tutam öğütülmüş kakule (isteğe bağlı)
 • 1 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı (isteğe bağlı)

Tarif

 • Tüm malzemeleri bir araya getirin. Bir karıştırıcınız yoksa, malzemeleri bir tencerede ısıtın ve birleşene kadar çırpın. Alternatif olarak, bir blender kullanabilirsiniz.
 • Karışımı ocakta bir tencerede ısıtın. Sütü yaklaşık 15 dakika boyunca kaynamaya bırakın, fakat tam kaynamasına izin vermeyin.
 • Servis yapmadan önce bir bardağa aktarın.
 • Lezzetine alışmak biraz zaman alabilir, ancak sağlık açısından yararlarının tadını çıkarmak istiyorsanız, düzenli olarak zerdeçal sütü için.

İlginizi çekebilir: Sofralar rengarenk: Baharı karşılayan şifalı besinler

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam