Sağlam ilişkiler kurma yolları: Bağ kurmak

Günlerden 14 Şubat, malum Sevgililer Günü. Fakat ben Sevgililer Günü’nden daha çok içindeki “SEV” kelimesine odaklanmak isterim çünkü en nihayetinde ilişkiler kurabiliyoruz fakat gün geçtikçe daha çok zorlandığımız bir konu var ki o da bağ kurmak… Peki, nasıl bağ kurulur?

Bu sorunun tek bir cevabı olmasa da birkaç maddeyi sizlerle paylaşmak isterim.

1. Siz dâhil herkesin kusurları olabileceğini kabul edin.

Bu kabul sizi, arkadaşlarınızın veya çevrenizdeki insanların hataları karşısında anlayışlı olmanızı sağlar. İnsanların karşı taraftan en çok beklediği şeylerin başında anlaşılmak ve kabul görmek geldiğinden hataları karşısında onları anlayan ve olduğu gibi kabul eden insanlar olduğunu bilmek, sağlam ilişkilerin başlangıcıdır.

2. Başarılarınızı paylaştığınız kadar başarısızlıklarınızı da paylaşın.

İnsanlara sadece güçlü tarafınızı göstermek onlara kendini zayıf hissettirebilir. Oysa hayatın doğası gereği, insanın başına iyi şeyler gelebildiği gibi kötü şeyler de gelebiliyor. Bu anları en az sevinçleriniz kadar arkadaşlarınızla paylaşmak, ortak duyguları keşfetmek, birbirine destek olmak size iyi geldiği gibi aynı zamanda karşı tarafla daha derin bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır. Benzer olayları tecrübe eden insanların bir araya gelmesi iki tarafı da görünmez bağlarla birbirine bağlayacaktır.

3. Hayallerinizi ve rüyalarınızı paylaşın.

Hayaller insanları bu hayata bağlayan en kuvvetli motivatörlerdir. Hayatın durağanlığı sıkıcılığı karşısında kurduğumuz hayaller ve koyduğumuz hedefler bizi hayata karşı daha güçlü kılarken, bunu en yakınlarımızla paylaştığımızda, onlardan göreceğimiz destek kendimizi güçlü ve umutlu hissettirir. Birinin size inanmasının verdiği mutluluk, minnet dostluğunuzun kalıcı olması için en faydalı adımlardan biridir.

4. Empati yapın.

Kendinizi başkalarının yerine koymak, ve onlara “Seni anlıyorum” diyebilmek mucizevi hızda karşınızdaki insanla yakınlaşmanızı sağlayacaktır.Zor zamanlarda destek olabilmek, dinleyebilmek ve karşındaki için elinden geleni yapabilmek… Günün sonunda hepimizin ihtiyacı gerçekten anlaşılmak değil mi? Değer verdiklerinize gösterdiğiniz destek, aranızdaki bağın derinleşmesini sağlar çünkü karşı taraf için zor zamanlarında gösterdiğiniz destek kendisine olan inancını da tazelediğinden oldukça kıymetlidir.

5. Sevginizi gösterin.

Şimdiki zamanın en büyük sıkıntılarından biri sevgiyi gösterememek sanırım. İnsanlar sevgisini göstermekten korktuğundan; yüreğini şüphelere, korkulara, güvensizliğe dayanan ilişkilere açmakta ve neticesinde de sevgisiz, mutsuz insanların sayısı artmakta. Bir ilişki içindeyken bile insanlar çok sevmekten korkup, kalbini kapatabiliyor. Oysa değer verdiğiniz insanlara sevginizi göstermek size iyi geleceği gibi karşı tarafa da kendini değerli hissettirecektir. Hayatı sevmekten ve sevilmekten korkarak geçirmek, kendimizi kapamak, kırılmaktan korkmak, hayatı yaşamak yerine filmlerden izlemekle eşdeğer gibi geliyor bana.

Bazen çevrenizden duyduğunuz güzel bir cümledir, bazen de arkadaşınıza nedensiz alınan minik bir hediyedir. Bazen de beraber atılan bir kahkahadır karşı tarafa sevildiğini hissettiren… Sevginin katı kuralları yoktur, içinizdeki güzel duyguları sevdiklerinizle paylaşmanız bile çoğunlukla yeterli olacaktır.

Sevmenin, hoşgörünün evrensel sembolü Mevlana’nın dediği gibi, “Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın” ve bu 14 Şubat’ı Sevgililer Günü olarak değil “sevmek” günü olarak yaşayın.

Mutlu haftalar…

İlginizi çekebilir: Oldurmaya çalıştıklarımız: Aşk

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam