Saç, tırnak ve cilt için nasıl beslenmeli: Keratin almanıza yardımcı olacak 8 besin

Keratin; cilt, saç ve tırnakta bulunan yapısal bir protein çeşididir. Özellikle cilt yaralarının iyileşmesini destekler, saç ve tırnakların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Genelde keratin desteklerinin (suplementleri) saç dökülmesinin önlenmesine, tırnakların sağlıklı uzamasına ve cilt dokularının gelişmesine yardımcı olması için kullanılması önerilirken, birçok sağlıklı yiyecek de doğal yoldan vücudun keratin sentezlemesine destek olabilir.

Yumurta

Yumurta yemek, doğal keratin üretimini desteklemenin en muhteşem yoludur. Aslında keratin sentezine dahil olan esansiyel bir besin ögesi olan biotinin iyi bir kaynağıdır. Keratin üretimine destek olan 1 orta boy yumurta 6 gram da protein sağlar. Aynı zamanda selenyum, riboflavin ve B12 vitamini içerir.

Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak sadece yemekleri lezzetlendirmekle kalmaz, keratin sentezini de arttırırlar. Alliumlu sebzeler dediğimiz soğangiller ailesi, özellikle bitkisel bir antioksidan olan N-asetilsisteinden zengindir. N-asetilsistein ise vücutta bir keratin bileşeni olan L-sisteine dönüşür. Soğangiller aynı zamanda sağlıklı saç kökleri için elzem bir vitamin olan folattan da zengindir.

Sarımsakla yapılan çalışmalarda da, sarımsağın ultraviyole ışınlara karşı kerotenoid hücreler oluşturduğu bulunmuştur.

Somon

Yaklaşık 85-100 gramlık bir dilim somon yaklaşık 17 gram kadar protein içerir. Aynı zamanda keratin oluşumunu destekleyen diğer bir bileşen olan biotinden de oldukça zengindir. Yağlı bir balık olmasından kaynaklı yüksek miktarda içerdiği omega-3 ile de saç dökülmesini engeller, saç hacmini artırır ve saç uzamasını destekler.

Tatlı patates

Yüksek miktarda karotenoidler içerir. Bu karotenoidler de beta-karoten gibi A vitaminlerine dönüşür. A vitamini de keratin sentezine katılan vitaminlerdendir. 1 orta boy tatlı patates yaklaşık 1200 mcg A vitamini içerir. Kök sebzeler dediğimiz bu sebze grubunda oldukça yüksek dozda potasyum, manganeze, vitamin B6 leri de bulunur.

Ayçekirdeği

Ayçekirdeği yemesi eğlenceli, kendi lezzetli ve el oyalayıcı bir besindir. Yine keratin sentezine katılan biotinden zengin olmakla birlikte E vitamini, selenyum, pantotenik asit içerir. 1/2 çay bardağı kadar ayçekirdeği 7 gram protein ve 2,6 mcg biotin içerir. Cilt elastikiyeti ve sıkılığını destekleyen kollajen yapıyı arttırmaya destek olur.

Havuç

Havuç saç, tırnak ve cilt sağlığı için gerekli olan kollajen sentezini uyaran C vitamininden zengindir. C vitamini aynı zamanda inflamasyon azaltıcı, cilt yaralanmalarını onarıcı, koruyucudur. Keratin sentezine katılan A vitamini deposudur.

Karaciğer

Bir depo organ olan karaciğer birçok vitamin ve minerali içerir. Bunların başlıcası A vitamini, B12 vitamini, folat, riboflavin, biotin ve demir mineralidir. Ayrıca hayvansal kaynaklı bir besin olması nedeniyle protein içeriğinin yüksek olması ile de saç, tırnak ve cilt sağlığı için önemlidir. Biotin içeriği ile keratin sentezini artırır.

İlginizi çekebilir: Rahat ve kaliteli bir uyku için 5 çay önerisi

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam