Biberiyenin saç bakımındaki mucizevi rolü

Son zamanlarda sosyal medya hesaplarında saç bakımı ile ilgili karşımıza çıkan en yaygın uygulamalardan biri şüphesiz ki biberiye yağı ve biberiye suyu ile yapılan bakımlar. Birçok kişi, özellikle de kadınlar, biberiyenin mucizevi etkisini saç bakım rutinlerini bir üst seviyeye taşımak için kullanıyor. Peki, gerçekten de biberiye saç bakımında etkili bir bitki mi, saçı besliyor mu, saçı uzatıyor mu? Gelin, araştırmalar ve uzman görüşlerinin bu konuda neler söylediklerine bakalım ve biberiye yağı mı yoksa biberiye suyu mu saçlar için daha faydalı onu keşfedelim.

Biberiye ve saç bakımı

Biberiye yağı, antioksidan, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip uçucu bir yağ. Saç derisine uygulandığında kan dolaşımını artırarak saç köklerinin daha fazla beslenmesini sağlıyor. Aynı zamanda saç dökülmesini azaltıyor ve saçın uzamasını destekliyor.

Araştırmalara göre, biberiye yağı saç foliküllerini güçlendirerek saç dökülmesini azaltıyor. Ayrıca, saç tellerinin daha kalın ve daha güçlü çıkmasını sağlıyor. Öte yandan, kepek ve diğer saç derisi sorunlarını azaltarak sağlıklı bir saç derisi oluşumunu destekliyor.

Saçlara doğal bir parlaklık kazandırarak saçların daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor ve kırılmaları, saç uçlarının çatallaşmasını önlüyor. Ayrıca yapılan bir başka çalışma, biberiyenin saç derisindeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde de etkin bir rol oynadığına dikkat çekiyor. Yine de böyle bir durumda önce bir uzmana danışmakta fayda var.

Doğru kullanım ve düzenli uygulama ile siz de biberiyenin saç bakımındaki sayısız olumlu etkisinden faydalanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey doğal biberiye yağı veya taze biberiye yaprakları…

Biberiye yağı vs. biberiye suyu

@arwaakhu Rosemary Water Do’s & Dont’s for hair growth #haircare #hair #rosemary #hairgrowth #longhair #hairtok ♬ The Hills x I Was Never There – TikTok Remix – TommyMuzzic & ZeddMusique

Saç uzamasını teşvik etme, saç dökülmesini azaltma ve saç derisi sağlığını iyileştirme gibi pek çok faydası bulunan biberiyeyi, saç bakım rutinlerinizde kullanmak için tercih edebileceğiniz iki yöntem var; biberiye yağı ve biberiye suyu. Peki, hangisi daha etkili?

TikTok ve Instagram videolarında muhtemelen biberiye suyu ile yapılan saç bakımlarına rastlamışsınızdır. Hatta bu bakım için özel tarak başlıklı delikli şişeler bile kullanılıyor. Her ne kadar son zamanlarda biberiye suyu daha popüler olsa da biberiye yağının da suyunun da etkisi aynı. Uzman görüşlerine göre ister yağını ister suyunu tercih edin, her iki durumda da biberiyenin saç bakımındaki olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Ancak ihtiyacınızı doğru bir şekilde belirlemek için, saç derinizin tipine göre seçim yapabilirsiniz. Eğer, saç deriniz kuru ise biberiye yağını tercih edebilir, eğer yağlı ise biberiye suyu ile bakım yapabilirsiniz. Öte yandan saç derinize uzun uzun masaj yapmak istiyorsanız da biberiye yağını tercih edebilirsiniz, ancak sonrasında saçlarınızı hemen yıkamanız gerektiğini unutmayın. Biberiye suyunu tercih edecekseniz, saçınızda biraz daha yıkamadan bekletebilirsiniz. Yine de tercih sizin! Gelelim biberiye suyunun nasıl hazırlandığına…

Biberiye suyu nasıl hazırlanır?

Taze veya kurutuluş biberiye yaprakları ile biberiye suyunu hazırlayabilirsiniz. Eğer taze biberiye kullanıyorsanız, öncesinde yıkamayı unutmayın. Birkaç dal taze biberiyeyi veya 2-3 yemek kaşığı kadar kuru biberiyeyi 2-3 su bardağı ile bir tencereye alın ve kaynatmaya başlayın. Yaklaşık 10-15 dakika kaynatın. Daha sonra suyunu süzün ve bir sprey şişesine veya ağız kısmı tarak aplikatörlü su damlatan bir şişeye alın. Soğuduktan sonra buzdolabında saklamanızda fayda var. Saç köklerinizden başlayarak saçlarınızın geri kalan kısmına yayarak biberiye suyunu kullanabilirsiniz. Dilerseniz her gün saçlarınıza püskürterek kullanabilir, bir süre beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Biberiye yağı saç bakımında nasıl kullanılır?

Eğer tercihiniz biberiye yağını saç bakımında kullanmak ise birkaç farklı yol izleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, zeytintağı gibi bir çay kaşığı kadar taşıyıcı yağın içerisine yine birkaç damla biberiye yağı ekleyebilir ve onu saçlarınızı yıkamadan önce kafa derinize masaj yapmak için kullanabilirsiniz. Şampuanınızın içerisine birkaç damla biberiye yağı ekleyerek duş esnasında saçınızı yıkamak için faydalanabilirsiniz veya taşıyıcı bir yağ ile seyrelttiğiniz biberiye yağını haftada bir iki kez saç maskesi olarak kullanabilir, saçınızda 10-15 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. İster biberiye yağını ister biberiye suyunu kullanın, saçlarınızda etkisini ilk kullanımdan itibaren hissetmeye başlayabilirsiniz.

Kaynak: self, mindbodygreen, medicalnewstoday

İlginizi çekebilir: Biberiye çayı ve biberiye yağı ne işe yarar: Biberiyenin faydaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!