Sabah rutininize renk katacak 11 ilham verici fikir

Eski Advaita öğretisine göre, gün kendine has bir enerjiye sahiptir. Sakin, huzurlu ve bilge… Bu sebeple sabah saatleri, kendinizi dinlemek ve hayatınıza yön verebilmek için en uygun zaman dilimi olabilir.

Kendinize bir sabah rutini yaratarak, iç huzurunuzu artırabilir ve daha yüksek bir farkındalık kazanabilirsiniz. Bu sayede güne daha enerjik, zihnen sakin ve özgüvenli başlamanız da kolaylaşacaktır.

İşte sabah rutininize renk katabilecek 11 ilham verici fikir. İçlerinden 3 ya da 4 tanesini seçerek sabah rutininize eklemek, büyük fark yaratabilir.

Sabah rutininize renk katacak 11 ilham verici fikir
Uyandığınızda zihniniz otomatik olarak günü planlamaya, endişelenmeye ve hesaplar yapmaya mı başlıyor?

1. Günün ilk düşüncesini bilinçli seçin

Uyandığınızda zihniniz otomatik olarak günü planlamaya, endişelenmeye ve hesaplar yapmaya mı başlıyor? Bu tarz fikirler güne başlamak için en iyi seçenek olmayabilir.

Kontrolü elinize almanız ve günün ilk düşüncesini bilinçli bir şekilde planlamanız, güne daha neşeli başlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, “Bu güzel güne teşekkür ederim. Bugün sevgiyi yaymak ve hissetmek için neler yapabilirim?” güzel bir başlangıç düşüncesi olabilir.

2. Anı hissetmeye çalışın

Zihninizin endişelerle dolmasını engellemek için, bu yöntem de oldukça faydalı olabilir. Uyandığınız an düşünce denizinde boğulmak yerine, anı yaşamaya çalışın. Yorganının teninize değdiğini, yataktan çıkarken ayaklarınızın yere bastığını, güneşi ve sesleri fark edin.

Bu sayede güne daha sakin ve neşeli başlayabilirsiniz.

3. Dileklerinizi zihninizde canlandırın

Birkaç dakikanızı ayırarak, ideal gününüzü hayal edin. Nasıl geçmesini istiyorsunuz, hangi işlerinizi başarıyla tamamladınız, gün biterken kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Hayalinizdeki hayatı da gözünüzde canlandırabilirsiniz. Bu süreci kolaylaştırmak adına, kendinize bir pano hazırlayabilir ve isteklerinizi sembolize eden resimler ve yazılarla süsleyebilirsiniz.

4. İlham verici yazılar okuyun

Pozitif konular hakkında yazmak kadar, okumak da enerjinizi artırmak ve motivasyonunuzu yükseltmek konusunda etkilidir.

Favori alıntılarınızı ve yazılarınızı bir panoya yapıştırarak, her sabah onlara göz atmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede güne başlarken enerjinizi pozitifte tutabilirsiniz.

Sabah rutininize renk katacak 11 ilham verici fikir
Şükretmek, mutluluğa giden en kestirme yollardan bir tanesidir.

5. Şükran notu yazın

Şükretmek, mutluluğa giden en kestirme yollardan bir tanesidir. Zaman alacakmış gibi görünse de, birkaç basit adımda ve kısa sürede şükran notları hazırlamanız mümkün.

Her gün hayatınızda bulunduğuna şükrettiğiniz üç madde sıralamayı deneyebilirsiniz. Ancak burada önemli olan nokta, biraz detaylandırarak yazmak. Örneğin, tek başına “eşim” yazmak yerine, aranızdaki ilişkiyi özel kılan bir detayı yazabilirsiniz.

6. Meditasyon yapın

Meditasyon, zihninizi güçlendirmek, benlik duygunuzu yükseltmek ve üst bilincinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Her gün 5 dakika meditasyon yapmanın bile ne kadar faydalı olduğunu kısa süre içerisinde fark edebilirsiniz.

7. Hareket edin

Vücudunuzu canlandırmak ve uyandırmak için, her sabah basit yoga pozları ve esneme hareketleri deneyebilirsiniz. Bu sayede kendinizle geçireceğiniz süreyi biraz daha artırabilir ve gerginliğinizi atabilirsiniz.

Sabah rutininize renk katacak 11 ilham verici fikir
Vücudunuzu canlandırmak ve uyandırmak için, her sabah basit yoga pozları ve esneme hareketleri deneyebilirsiniz.

8. Düşüncelerinizi yazın

Bir kağıt parçası alarak tüm düşüncelerinizi bilinç akışı tekniği ile kağıda dökmeniz, aklınızdan gerçekte nelerin geçtiğini anlamanız ve kendinizi daha yakından tanıyabilmeniz için iyi bir tercih olabilir.

9. Bir şarkıda dans edin

Gün için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu ve enerjiyi toplamanın bir diğer güzel yolu da, sevdiğiniz hareketli bir parça eşliğinde dans etmektir.

Bu sayede hem vücudunuzu canlandıracak, hem de güne neşeyle başlayabileceksiniz.

10. Güneş’e teşekkür edin

Doğadaki birçok harika şeyin Güneş sayesinde hayat bulduğunu düşünerek, uyandığınızda Güneş’e şükredin. Bu yöntemle sadece Güneş’e değil, Güneş’in tüm sunduklarına da teşekkür etmiş olacaksınız.

11. Bir hedef belirleyin

Gününüzü değerli kılmak adına, bir hedef belirleyin. Örneğin, küçük anların tadını çıkarmak, karşılıksız sevgiyi deneyimlemek ya da eğlenmek bir hedef olabilir.

Gün sonunda böyle bir hedef belirlemenin sizi nasıl etkilediğini düşünün.

Kaynak:

Huffingtonpost

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!