Sabah mı duş almalı yoksa akşam mı? İhtiyacınıza göre kendiniz için en iyi zamanı belirleyin

Duş almak günlük basit eylemlerimizden biri. Birçoğumuz için duş saati ve rutini her gün aynı şekilde akıyor. Çoğunlukla sabah duş alanlar ve akşam duş alanlar olarak ikiye ayrılıyoruz ve her iki tarafın da kendince mantıklı nedenleri var.

Bilim dünyasından gelen açıklama ise her iki tarafın da avantajları olduğu yönünde. Buna göre ihtiyaç duyduğumuz etkiye göre sabah veya akşam duş almayı tercih edebiliriz.

Sabah duş almanın etkileri

Uyanmakta zorlanıyorsanız: Sabah duşları güne daha dinç başlamak için ideal. Vücudun tamamen uyanmasını sağlıyor. Bu etkiyi arttırmak için duşu soğuk su ile tamamlamayı deneyin.

İlginizi çekebilir: Soğuk duş almak için 7 geçerli sebep

Sabah sporu seviyorsanız: Sporun ardından tazeleyici bir duş almak isteyebilirsiniz.

Yaratıcılık gerektiren bir iş üstündeyseniz: Bu mesleğiniz de olabilir, o gün dahil olmanız gereken bir iş de. Kuluçka evresi yaratıcılık sürecinin ilk ve bilinçaltında gerçekleşen basamağı. Duş üzerine yapılan çalışmalar gösteriyor ki yaratıcılığınıza ihtiyaç duyacağınız günlerde sabah duş almak bu kuluçka evresine girmeyi kolaylaştırıyor.

Güne başlamadan önce enerjinizi yenilemek istiyorsanız: Suyun rahatlatıcı etkisi altında meditasyon yapmak veya dua etmek güne dingin ve yenilenmiş başlamanıza yardımcı olacaktır.

Akşam duş almanın etkileri

Bünyeniz alerjikse: Ömrümüzün üçte biriniz uyuyarak geçiriyoruz. Bu da yatakta bir çok yerden daha fazla vakit geçirdiğimizi gösterir. Yatağa temiz girerek, ölü deriyle beslenen maytlara daha az besin sağlamış, yatağımızı da genel anlamda daha temiz tutmuş oluyoruz.

Daha iyi bir cilt için: Egzama gibi cilt problemleriniz varsa duş sonrası nemlendirici ile yatağa girmek bedeninizin gece boyu nemli kalmasını sağlayacaktır. Tabi duş alırken çok sıcak suyun altında kalmamak ve duşu kısa tutmak da önemli. Aksi taktirde duş cildinizi kurutucu bir etki yaratabilir.

Kışlar sert geçiyorsa: Yaşadığınız bölgenin iklim şartları sertse akşam duş alıp, o sıcaklıkla yatağa girmek, sabah duş alıp nemli bedenle kendinizi soğuk havaya atmaktan çok daha iyidir.

İlginizi çekebilir: En iyi fikirlerimiz neden hep duş alırken aklımıza gelir?

Kaynak:

lifehack.com

bustle.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!