Sabah kuşu olmayanlara gelsin: Güne mutlu başlamanın 20 yolu

Eğer sabah insanı değilseniz, günün ilk saatlerinde uyanıp yataktan kalkmak sizin için tam bir işkence olabilir.

Birçoğumuz için gün, evden çıkınca başlıyor ancak kabul edelim, ilk uyandığımızda güne başlamak pek de sevimli bir şey olmayabilir. Aslında bunu tersine çevirmek mümkün. Neden siz de sabahları mutlu bir şekilde uyanan ve güne başlarken heyecan duyanlardan olmayasınız? İşte sabahları güne daha mutlu başlamanın püf noktaları:

1. Kahvaltı yapın

İyi bir kahvaltı hem bedenin hem de ruhun gıdasıdır ancak birçoğumuz sabahları vakit ayıramadığımız için kahvaltıyı es geçiyoruz. Oysa sabahları sadece 15 dakika daha erken uyanıp kahvaltı yapmak, daha kolay uyanmanızı ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

2. Uyanır uyanmaz kaslarınızı esnetin

Sabahları kaslarınızı esnetmek, bedeninizdeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Bu esneme hareketlerini yataktayken bile yapabilirsiniz. Kaslarınızı esnetirken salgılanan endorfin, stresinizi azaltır ve güne daha pozitif başlamanızı sağlar.

3. Televizyon izlemeyin

Kötü haberleri duyduğunuzda kolayca demoralize oluyorsanız, sabahları uyanır uyanmaz televizyonu açmayı bırakın. İlerleyen saatlerde haberleri almak için çok vaktiniz olacak.

4. Müzik çalın

Size kendinizi iyi hissettiren parçalardan oluşan bir albüm yapın ve sabah uyanır uyanmaz bu müziklerle güne başlayın.

5. Bir önceki geceden hazırlık yapın

Anahtarlarınızı ve cüzdanınızı bulmak, kıyafetlerinizi seçmek, işe giderken yolda okuyacağınız notları çantanıza koymak için acele ederken aslında güne negatif bir başlangıç yapmış olursunuz. Bunun yerine bir önceki gece 10 dakikanızı ayırıp hazırlık yaparak sabahları daha az endişeyle uyanabilirsiniz.

6. Yatak odanızı temizleyin

Sabahları temiz bir odada uyanmak, güne daha iyi duygularla başlamanızı sağlar. Yatak odanızı geceden temizlerseniz, yapılcaklar listenizden önemli bir maddeyi elemiş olursunuz.

7. Etrafınızda taze çiçek bulundurun

Bilimsel araştırmalar, çiçeklerin insanları daha mutlu yaptığını söylüyor. Sabahları uyanır uyanmaz ilk göreceğiniz bir yere taze çiçekler koyun.

8. Alarmınızı ertelemeyin

Sabahları alarmla uyanıyorsanız, erteleme tuşuna kesinlikle basmayın. Araştırmalara göre alarmınızı ertelemek, daha uyuşuk ve yorgun bir şekilde uyanmanıza neden oluyor.

9. Perdeleri yarı açık tutun

Hava koşulları ve güneş ışığı hepimizin ruh halini hemen değiştiriyor. Sabahları güne daha iyi başlamak için uyanırken odanıza biraz güneş ışığı girmesine izin verin.

10. Yatağa 1 saat erken girin

Yatağa erken girdiğiniz hemen uyuyamayabilirsiniz ancak bedeninize uykuya hazırlanması için zaman tanımış olursunuz. Üstelik böylelikle sabahları daha kolay ve daha erken uyanabilirsiniz.

11. Sosyal medyadan uzak durun

Sabahları uyanır uyanmaz birçoğumuz cep telefonlarımızı elimize alıp sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz. Bir de sabahları uyandığınızda sosyal medyadan uzak durmaya çalışın. Farkı kısa sürede hissedeceksiniz.

12. Sırt üstü uyuyun

Araştırmalar en iyi uyku pozisyonunun sırt üstü uyumak olduğunu gösteriyor. Daha dinlenmiş bir şekilde uyanmak için sırt üstü uyumaya çalışın.

13. Sabahları 30 dakika erken kalkın

Sabahları erken kalkmak, günün geri kalanını daha verimli ve pozitif geçirmek için kilit öneme sahip.

14. Duş alın

“İyi bir duşun çözemeyeceği hiçbir şey yoktur” derler. Sabahları en sevdiğiniz sabun veya duş jeliyle ılık bir duş alarak güne başlamayı deneyin.

15. Evden çıkmadan güneş gözlüğünüzü takın

Güneşli havalarda gözlüksüz dışarı çıkmak, gözlerinizi kısmanıza veya kaşlarınızı çatmanıza neden olur. Bu da olumsuz duyguları akla getirebilir ve ruh halinizi etkileyebilir. Bu yüzden yüz ifadenizin negatif bir hal alarak ruh halinizi etkilememesi için güneş gözlüğünüzü takmayı ihmal etmeyin.

16. Kahve için

“Kahve ve güneş insana kendini iyi hissettirir” derler. Sabahları kaldırımın güneşli tarafından yürüyün veya en yakın kahveciden sevdiğiniz gibi bir kahve alın.

17. İlham verici bir şeyler okuyun

Sabahları ilham verici sözler okumak, güne iyi başlamanızı sağlayabilir.

18. Çıplak uyuyun

Çıplak uyumanın sayısız faydası var. Örneğin çıplak uyandığınızda kendinizi daha seksi ve daha dinlenmiş hissedersiniz. Üstelik çıplak uyumak karın bölgesindeki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

19. Yatağa girmeden önce yemek yemeyin

Rahat bir uyku uyumak istiyorsanız, geceleri yatağa girmeden önce bir şeyler yeme alışkanlığından vazgeçmelisiniz.

20. Eğlenceli bir alarm sesi belirleyin

Sabahları sevdiğiniz bir müzikle uyanmak gibisi yok. Hazırlanırken sevdiğiniz şarkıları dinlemek kadar, sizi uyandıran alarm sesiniz de ruh haliniz üzerinde belirleyici rol oynuyor. Bu yüzden alarm sesinizi yumuşak ve doğal seslerden seçmeyi ve ara sıra değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Kaynaklar:
Business Insider
Pop Sugar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!