Sabah 5 Kulübü’ne davetlisiniz!

İnsan, garip bir yaklaşımla belli dönemlerde umutlarını tazeleme eğilimindedir. Yeni yıla girerken, doğum günlerinde, ebeveyn olduğunda ya da başına beklenmedik iyi ya da kötü şeyler geldiğinde… Özünde önemli olan, gerekli kararları zaman kaybetmeden alabilmektir. Bunlar için bir eşik gerekmez. Dünya üzerinde küresel olarak uzlaşılmış bir günde, mesela 2024’e girerken hedefler koymak her ne kadar iyi niyetli bir karar olsa da bazı şeyleri ‘hemen’ yapmak en güzelidir. Asıl yapılması gereken ise, bu hedefleri hayata geçirmek için bir hevesle başlayıp yarım bırakacak basmakalıp girişimler yerine sürdürülebilir çözümler bulmaktır.

Size bu yazıyı sabahın ilk ışıklarında yazıyorum. Çünkü yeni yılda hedefim sabah erkenden kalkıp henüz günün yoğun temposu başlamamışken kendime zaman ayırmak. Eğer 2023 için hazırladığınız yeni yılda yapılacaklar listenizi bu sene de hayata geçiremediyseniz eminim en büyük problem zamanınızın olmaması. Spora, kitap okumaya, yeni bir dil öğrenmeye, düzenli bir yaşam alanı oluşturmaya vakit bulamıyoruz.

Uzun zamandır okumak istediğim bir kitap vardı. Robin Sharma’nın ‘Sabah 5 Kulübü’. Sharma hayranları beni topa tutmayacaksa kitabın dilini pek sevemedim ancak çıkış fikri harika. Hangimiz hayatımızı mükemmel kılacak bir fikre hayır diyebilir ki?

Kitap; girişimci, ressam ve bir milyarderin olduğu örgüde geçiyor. Milyarder, girişimci ve ressamı özel helikopteri ile aldırıp deniz kenarındaki lüks malikanesinde günlerce ağırlıyor. Her gün sabah 5’te kumsalda buluşuyorlar. Milyarder, zengin ve bilge hayatını sabah 5’te uyanmasına ve 20/20/20 Formülü’ne borçlu olduğunu anlatan bir dizi eğitim veriyor. Kitabı okumak isterseniz daha fazla ipucu vermiyorum. Ancak kitaptan aldığım bazı notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Büyük zaferler, etrafta kimsenin olmadığı, herkesin uyuduğu sabah saatlerinde kazanılır.
  • Kafasını dağıtacak şeylerin bağımlısı olmuş, sürekli kesintiye uğramaktan muzdarip siber-zombiler kültüründe, profesyonel ve özel hayatınızın önemli anlarında devamlı ustalık düzeyinde sonuçlar elde etmeyi garantilemenin en akıllıca yolu, dünya standartlarında bir sabah rutini uygulamaktır. 
  • Gününüzün başlangıcına özen gösterin, gününüzün geri kalanı başının çaresine bakacaktır. Sabahlarınızı kucaklayın, hayatınız güzelleşsin.
  • Dünyaya sıra dışı olarak geldikleri fikri. DNA piyangosunun onlara vurduğu fikri. Dehalarının kalıtımsal olduğu fikri. Ama aslında biz onları sonu gelmeyen pratik yapma saatlerini de içeren bir sürece sadık kaldıkları uzun yılların ardından elde ettikleri göz alıcı görkemleriyle görürüz.
  • Hayatlarımızın ilk elli yılı daha çok meşruiyet arayışıyla geçiyor, bilirsiniz. Sosyal onay için yanıp tutuşuyoruz. Yaşıtlarımızın bize saygı duymasını istiyoruz. Komşularımızın bizden hoşlanmasını umuyoruz. Aslında ihtiyacımız olmayan bir sürü şey satın alıyor ve aslında hiç keyif almadığımız parayı saplantıya dönüştürüyoruz.

Sabah 5 Kulübü’ne katılmak isterseniz @yagmurmola adresinden bana ulaşabilirsiniz. Şimdilik sağlıcakla kalın, kendinize ve dünyaya iyi bakın.

İlginizi çekebilir: Yeni başlayanlar için minimalizm: Zihinsel hafiflik

Yağmur Aşık Mola
Yağmur Aşık Mola, 1993 yılında Aydın’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ajans ve gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen bir kamu kurumunda ... Devam