Rüyalarınızı nasıl analiz edebilirsiniz: 3 rüya, 3 yorum

Bu haftaki yazımda rüyaları nasıl analiz edebileceğimizi, nasıl yorumlayacağımızı paylaşacağım. Sizler de kendi rüyalarınızı değerlendirirken, aynı şekilde sorgulayarak analiz edebilir, size gösterilen yolların farkına varabilirsiniz.

İlk rüyamızla başlayabiliriz. Bana aktarıldığı haliyle paylaşıyorum: “Geçen gün rüyamda kendi mayaladığım yoğurdumu çok güzel, büyük bir sofrada aileme ikram ediyordum.

Öncelikle rüyanın sahibinin yoğurt sevip sevmediğini, yoğurtla ilgili herhangi özel bir duygusu ya da davranışı var mı bilmem gerekiyor. (Rüyalarda gördüğüm nesneleri, yiyecekleri, hayvanları mutlaka sorgulamalıyım, benim onlarla ilgili özel bir deneyimim var mı?) Varsa mutlaka o deneyim ve duyguya yoğunlaşmalıyım. Yoksa o zaman o yoğurdun özelliklerine bakıyorum. Yoğurt bir süt ürünü ve beyaz renkte ve çok faydalı, mayalanarak elde ediliyor. Yani aslında sabır, emek, saflık ve çoğalmayı ifade ediyor. O zaman rüyayı gören kişinin zihninde düşündükleri için olumlu bir işaret olarak algılayabiliriz. Sadece sabır ve emeğe dikkat çekiyor. Sonrasında mükafatını sevdikleriyle paylaşacağını da, ailesine ikram etmesinden anlıyoruz.

İkinci rüyaya gelirsek “Rüyamda ayrılmış olduğum ama hala çok sevdiğim adam ile bize ait evdeyiz. Ev bahçe içinde, her yeri yeşillik, iki katlı, hatta girişte verandası var. Çevrede başka ev yok. Huzurluyum. Sonra akşam günbatımı için verandaya çıkıyorum. Gökyüzünün siyah kızıllığının keyfine varırken, gökyüzündeki karanlık bulutlarda halka şeklinde açılmalar oluyor. O halkalardan günışığı süzülüyor. Sonra da çok sağlıklı ve güçlü görünen erkekler yüzükoyun şeklinde aşağıya doğru indiriliyor. Ancak o arada aşağıya inen erkeklerin ağzından suda çıkan baloncuklar çıkıyor ve bir insan denize atladığında olan hareketlenmeler onlar aşağıya inerken de oluşuyor. O an gökyüzüne bakarken, denizin yüzeyine baktığımı fark ediyorum. ‘O an nasıl olur’ diyorum, ‘Ben gökyüzünü izliyordum, ama adamlar denizden aşağıya doğru süzülüyorlar.’ Onlar nefes alırken baloncuk çıkıyor ama ben normal bir şekilde nefes alabiliyorum. ‘Vay’ diyorum kendime, ‘su altında da yaşayabiliyorum.’ Bu arada bu olayı gören tek kişi benim ve inanılmaz heyecan hissediyorum. Kendime bu özel olayı senin görmen istendi, o yüzden keyfini çıkar diyorum.

Bu rüyada rüya sahibinin sevdiği kişi, onun hayatındaki güç ve sağlık sembolü olabilir, bunu yukarıdan aşağı inen erkek figürlerini tasvir ederken kullandığı kelimelerden çıkartabiliriz. Aslında rüya sahibinin, sevdiği adam tekrar hayatına girerse kendisini güçlü ve sağlıklı hissedeceğini düşündüğünü anlayabiliriz. Verandadan ya da balkondan izlemek ise hayata bakış açımızla, onu nasıl algıladığımızı anlatır.

Gökyüzüne bakarken kendisini denizin yüzeyine bakarken bulması detaycılığını ve özellikle ilişkisinde ayrıntıları düşünme olasılığını anlatıyor. Diğer taraftan erkeklerin ağzından su çıkması (Dikkat ederseniz balık gibi tasvir ediyor. Balık Türk mitolojisinde önemli yer tutuyor. Özellikle tufan ve yaratılışla ilgili konularda ve gök gürültüsünün hayvan şeklindeki biçimi olarak değerlendirilir.) O nedenle kolektif bilinçaltı kayıtlarından bir veri görmekteyiz. Balık bu anlamıyla yeniden doğuştaki bolluk, bereket, huzur sembolüdür. Rüya görenin içsel benliği bunun farkında ve keyfini çıkarması gerektiğini biliyor. Rüya analizini genel olarak yorumlamak gerekirse, rüya görenin sağlıklı ve güçlü hissetmesi için en derine inerek yeniden başlaması gerektiği anlatılıyor.

Son rüyamıza gelirsek… “Dün gece iki tane mavi muhabbet kuşundan büyük kuş gördüm. Rüyamda kendime ‘Bunlar muhabbet kuşu olamaz, biraz büyük’ diyorum.” Rüyayı görene muhabbet kuşu besleyip beslemediğini sordum, muhabbetleri kuşları varmış. Fakat rüyasında gördüklerini biraz daha büyük olarak anlatıyor. Öncelikle hayatında şu an olan şeyden daha büyük ya da daha fazla istediği bir şeyin olduğunu anlayabiliyorum. Bu maddi değeri olan bir eşya vs. olabildiği gibi manevi bir duygu da olabilir.

Bununla beraber rüyada “2” rakamı var. 0-7 arası rakamlar çakralarla ilgilidir. Çakraların temsil ettiği duygularla ilgilidir. O zaman 2. çakranın temsil ettiği duyguları hatırlıyorum. Sakral çakra “Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı, yeterli olduğunu bilmekle, bedensel ihtiyaçlarımızın farkındalık seviyesinden emin olmak, üretmek, yaratıcı olmak” gibi duygularla ilgilidir. Rüyayı görenin maddi ya da manevi bazı alanlarda yetersizlik hissederek daha iyisini, daha fazlasını hedeflediğini anlatıyor.

Rüyalarımız bize özeldir. Parmak izimiz gibi… Lütfen, rüyalarımızı otomatik cevaplar yerine sorgulayarak anlamaya çalışalım. Eğer biz onları sorgularsak, veri ve bilgi akışı daha fazla olacaktır. Kişisel gelişimimiz için sihirli bir değnek beklemeyelim. Rüyalarımız içimizdeki bilgedir. Rüyaların desteğini aldıkça kolaylıkla ve sağlıkla ilerlersiniz.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere… Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Metaforları takip edin: Rüyalar, farkındalık için çok önemli aracılardır

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam