Metaforları takip edin: Rüyalar, farkındalık için çok önemli aracılardır

Günlük hayatta yaşadıklarımızla rüyada gördüklerimiz arasında en net ayrım şudur: Bizim uyanıkken deneyimlediklerimiz zaman ve mekana bağlıdır, halbuki rüyada his ve duygularla bağlantı kurarız. Uyanıkken hiç ilgimizin olmayacağını düşündüklerimiz rüyamızda karşımıza çıkabilir.

Telepatik rüyalar konusunda önemli araştırmaları olan Dr. Ulmann rüyaların “bizim başkalarıyla bağlantımıza zararının, bağlantımızın tamir edilmesinin ve güçlenmesinin değerlendirilmesi” ile ilgili olduğunu belirtiyor. Uyanık yaşamda farklı sosyolojik ve psikolojik etkilerden dolayı sürekli bir mücadelenin içindeyken farkında olmadığımız durumların etkisi ile kendimizden uzaklaşır, duygularımızı dinlemez, görmez, anlamayız. Uyku sırasında ise tüm bu baskıları bir kenara bırakır, sahneye duygularımızı çıkarırız.

Sadece sahnedeki duygular görsel metaforlarla karşımıza çıkıyor. O metaforların bizim için anlamının peşine düşmeli, takipte kalmalıyız. Günlük hayatta çözemediğimiz meselelerin rüyalarında, yani bilinçaltı rüyalarda, çoğu zaman bir metafor olmaz, konuyu ve kahramanları direkt olayla birlikte görüntüleriz. Rüya görenin gelecekten ve sosyal çevresinden olayları bağlayarak ortaya çıkabilirler.

Diğer taraftan insanlık kendini tehdit eden güçlere karşı bilgilenmek istiyor. Aslında her şey hayatta kalma problemi ile ilgili… Kendimizle evren arasına koyduğumuz sınırlar arasında kalan varlığımızın yüzleşmesi ve iyileşmesi içindir her şey. Uyanıkken tüm soruların cevabını bildiğimizi zannederiz. Rüyalarda ise bambaşka nedenleri görme olasılığımız çok yüksektir.

Jung ve Freud rüyalarda bilinçaltımızın bizimle konuştuğu konusunda aynı fikirdeydiler. Freud, rüyaların bir şeyleri saklamak anlamına geldiğine inanırken, Jung bir şeyleri ortaya çıkarmakla ilgili olduğunu anlatıyor. Jung rüyaların her zaman gelecek davranışlarımız için bize anlatması gerekenleri içerdiğine inanıyordu. Rüyadaki her görüntünün altında varlığımızın bir parçasının olduğunu anlatır. Farklı fikirler ve inanışlar olmasına rağmen hepsinin ortak noktası, rüyaların farkındalığımız için önemli bir aracı olduğunu kabul etmeleridir. Hepimiz kendi rüyalarımızı takip ederek kendimize daha yakın ve davranışlarımızın nedenlerini çözmeye eğilimli hareket edebiliriz.

Farkındalıkla, sağlıklı günler dilerim. Rüyalarla ilgili sorularınız için Instagram sayfam üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En gizemli rüya: Lüsid rüya nedir, nasıl görülür?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam