Rüyalarınızı etkileyen ilginç faktörler

Rüyaları yaratan her ne ise herkesin büyük ilgisini çekiyor, özellikle de bilim insanlarının. İşte bilim insanlarının gözlerinizi kapattığınızda neler olduğuyla ilgili ortaya çıkardığı ilginç gerçekler:

1. Yüzüstü uyumak erotik rüyalar görmenize neden oluyor

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yüzüstü yatan insanlar diğer pozisyonlarda yatan insanlara göre daha çok erotik rüya görüyorlar. Ayrıca araştırma, yüzüstü yatan insanların nefes darlığı yaşama eğiliminde olduğunu ve bu yüzden de, cinsel içerikli rüyaları sıklıkla gördüklerini ortaya çıkarıyor. Bu pozisyonda uyuyan kişiler bağlandıkları veya düğümlendikleri, değişik fantaziler içeren cinsel rüyaların baş kahramanı oluyorlar. Bu konuda bir başka ilginç bilgi ise, kişilerin rüyalarında kendilerini çok ünlü bir kişilik olduklarını görmeleri.

İlgili yazı: Araştırmalar erotik rüyaların uyku pozisyonu ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor

2. Genlerimiz kabus görmemizde etkin rol oynuyor

Tek yumurta ikizleri genellikle benzer ilgi ve alışkanlıklara sahip olabiliyorlar; ancak bilim insanları, tek yumurta ikizlerinin genetik köklerinin sanıldığından çok daha güçlü olduğunu keşfettiler. O kadar güçlü ki, ikizlerin kabus görme sıklıkları bile birbirine benziyor.

2700 tek yumurta ikiziyle ve 4200 çift yumurta ikiziyle yapılan geniş bir araştırmaya göre, tek yumurta ikizlerinin, çift yumurta ikizlerine göre kabus görme sıklıkları 2 kat daha fazla oluyor.

3. Dünyanın manyetik alanı garip rüyaları tetikliyor

Dünyanın manyetik alanının insanların rüyaları üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Psikiyatr Darren Lipnicki, 8 yıl boyunca rüyaları kayıt altına alıyor ve 8 yıllık araştırmasının sonunda düşük jeomanyetik aktivitenin daha garip rüyalara sebep olduğunu, joemanyetik aktivite yüksek olduğunda ise rüyaların daha normal ve akla yatkın olduğunu dile getiriyor.

Çalışmaları anekdotsal veri olan olsa da, gelecekte gerçekleşecek muhtemel kontrollü çalışmalara itici güç sağlayacak.

4. Siyah beyaz televizyonlar siyah beyaz rüyalara sebep oluyor

renkli tv
İzlediğiniz televizyonun siyah beyaz veya renkli olması rüyalarınızı etkiliyor.

Dünyayı siyah beyaz olarak düşünmek kulağa imkansız gibi gelse de, bazı insanlar rüyalarında bunu görüyorlar.

2008 yılında University of Dundee psikoloji öğrencisi Eva Murzyn tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre, çocukluğunuzda izlediğiniz televizyonun tipi rüyalarınızın renginde büyük etki yaratıyor. Murzyn’in araştırmasına katılan 55 yaş ve üstü katılımcıların %20’si rüyalarını siyah beyaz gördüklerini ifade ediyorlar. Bu da araştırmacının 3 ile 10 yaş arası siyah beyaz televizyon ve film izlemelerinin gelecek hayatlarında rüyalarını etkileyebileceği sonucunu ortaya çıkarıyor.

Bir başka araştırma ise 1960’lardan beri nüfusun %83’ünün renkli rüyalar gördüğünü, bunda renkli TV’nin icadının büyük rol oynadığını belirtiyor. Bu noktada medyanın hayat deneyimlerinizde bilinç altınızı ne kadar çok etkilediğini görebiliyoruz.

5. Farklı peynir türleri rüyalarınızı etkiliyor

Oldukça ilginç bir konuyla karşınızdayız. Yapılan bir araştırma, farklı peynir türlerini tüketmenin rüyalarınızı etkilediğini kanıtlıyor. İstisnasız tüm peynirler triftofan denilen ve stres seviyenizi düşürüp uykunuzu düzenlemeye yardımcı olan bir aminoasit içeriyor.

2005 yılında British Cheese Board tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, cheddar peyniri yiyen kişilerin ünlüler hakkında rüya görmeye meyilli olduklarını ve rokfor peyniri yiyenlerin ise garip rüyalar deneyimlediklerini ortaya çıkarıyor. Cheshire adlı peynirin en iyi gece uykusunu sağladığı, ancak rüyasızlığa sebep olduğu keşfediliyor.

6. Duyduklarınız ve kokladığınız şeyler rüyalarınızı etkiliyor

uyuyan kadın
Rüyadayken gerçek hayatta o an duyup kokladığınız şeyler rüyalarınızı etkiliyor.

Zihinleriniz uyurken dahi etrafınızda olan biten sesleri yorumlamakta ve bu sesler rüyalarınızın bir bölümünü  oluşturmaktadır. Bunun anlamı bazen rüyalarınızda duyduğunuz sesin gerçek hayatta o an duyduğunuz bir ses olmasıdır. Örneğin; rüyanızda bir konserde olduğunuzu görürken o anda kardeşiniz evde gitar çalıyor olabilir. Bir araştırmada araştırmacılar rüyada müzik sesi duyan insanla duymayan insan arasında ciddi bir fark olduğunu ortaya çıkardılar. Rüyalarında müzik sesi duyanlar uyandıklarında gerçek hayatlarında da o anda müzik sesi duyduklarını ifade ettiler.

Aynı zamanda koku alma da rüyalarınızı etkiliyor. Sesler gibi, kokular da beyinleriniz tarafından yorumlanır ve rüyalarla birleştirilir. Örneğin, gül kokusu duyan bir kişi güzel bir rüya görüyorken, çiğ yumurta kokusu duyan bir kişi muhtemelen garip bir rüya görüyordur.

Kaynak:

mentalfloss.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!