Rüyaların rehberliği ile bilinçdışına erişmek mümkün mü?

“Bilinçli zihin papağan gibi eğitilmeye izin verir, bilinçdışı izin vermez.” C.G.Jung

Jung, rüyaların rehberliği ile ilgili birçok araştırma yapmış önemli psikiyatrdır. İnsanların iç dünyalarını anlarken rüyalarından yardım alınabileceğini paylaşmıştır.

Özellikle bildiklerinizin dışında farklı yollar görmek konusunda ve yolları kabullenmeye, değiştirmeye karşı direnç gösteren bir yapınız varsa rüyalarınızı hatırlamak istemez, onların size gösterdiklerini saçma, abuk sabuk bulabilir ya da bir anlam yüklemeyi tercih etmezsiniz.

Rüyalar bir bilinçaltı çalışması uygulaması yapılmadan bilinçdışına erişebildiğimiz tek kaynaktır. Bize kaygılarımızı, öfkelerimizi pasif olarak yaşadığımız bize zarar veren duygularımızı gösterdiği gibi, bize karar verirken en iyi seçim olanı da gösterebilir. Bazen uzun süredir haber alamadığımız bir dostumuzun yaşadıkları ile yardımımıza ihtiyacımız olduğuna dair işaretler de gönderebilir. Çok zor geçtiğimiz bir dönemde bilinçdışı uğradığınız hayal kırıklıklarını ve haksızlıkların iç yüzlerini ve hangi alanlarda rahatlayıp zihninize, bedeninize iyi gelecek olanları da size rüyalarınızda gösterebilir. Bu kaynak her gece uykuya daldığımızda bize verilmiş olan bir değerdir. O nedenle onların rehberliğini ve iç dünyamızı aydınlatan bize destek olan bilge tarafını sevgiyle kabul etmeliyiz.

Uykuya yattıktan bir süre sonra, derin uyku dönemine geçtiğimizde rüyalarımız da akar. Bazen gergin bir gün geçirdiğimizde nefes egzersizleri, dualar, telkinlerle, duş alarak bedenimizi rahatlatarak uykuya geçmek daha avantajlı olabilir. Gergin günlerin sonunda o günün etkisi uyku sürecinde devam eder, gördüğünüz rüyalarda da ifade edemediklerinizi, anlatamadıklarınızı anlatmaya çalışırken, beden gün içerisinde verdiğiniz tepkilere benzer tepkiler verir. Zihnininiz ve bedeniniz dinlenemeden  sabah olmuş olur. O nedenle uyumadan önce gerginlikleriniz varsa uykuya yatarken bedeninize ve zihninize destek vererek uykuya dalmak hem sabah dinlenmiş kalkmanızı sağlar hem de ulaşmak istediğimiz davranışlarımız ve duygularımızla ilgili her türlü bilgi rüyalarımız yoluyla bize iletilir.

Rüyalar bize direk akmayabilir, çoğunlukla sembollerle karşımıza çıkar. Semboller yabancı değildir bize aittir, bizim sembollerimizdir. Sembollerin ne anlama geldiği de bizim kendimize soracağımız sorularla ortaya çıkar. Hep yazdığımız gibi semboller bize aittir. Herkesin bilinçdışındaki sembolün anlamı farklılık gösterir. Örneğin kalem birimiz için bilgi, eğitim demektir ama çocukken eline kalem batan başka biri için acı anlamına gelebilir.

Rüyaların farkındalığına varmak ve onların bize yol göstermesi için bir rüya defterine notlar almalı ve sembollerimizi not almalıyız. Bir defterimiz olduğunda sembolleri ve takip eden günlerde neler yaşadığımızı not alırsak anlamlandırmış oluruz.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz @nefesle.terapi Instagram hesabını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Rüyalarınızı ayrıntılı bir biçimde hatırlamak için ne yapabilirsiniz? 

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam