Rüyaların anahtarı: Rüyadaki sembollerle, rüyayı gören kişi arasındaki ortak noktalara dikkat

Rüya yorumlamanın uzun bir geçmişi var. Yusuf Peygamber, rüyalar aracılığı ile harika bir iç görü kazanmıştır. Eskiden insanların gelecekten haber veren kehanet rüyalarına sıkı bir inancı vardı. Modern dünyada ise rüyaların daha çok yüksek benliğimizin ruhsal tarafından geldiğine inanılıyor. Eninde sonunda ortak noktada buluşuyoruz. Eskiden rüya yorumlarına dair ciltlerce kitap yazılmıştır. İlk psikanalistler, özellikle de Freud, çoğu rüyamızın cinsel kimliğimiz ile ilgili olduğuna inandı. Belki de henüz zihinde olup bitenler hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamamızdan kaynaklanmıştır.

Rüya, rüya görenin kendisiyle ilgili bilgilere dayanır. Freud’un rüya üzerine görüşleri, psikanalist olarak yaptığı kendi çalışmalarından ortaya çıkmıştır. Rüyayı gören kişinin yorumlamak için, farklı görüntülerin ve sembollerin anlamını çözme yeteneğine sahip başka birine ihtiyacı vardır.

Rüya yorumlayan, rüyayı görenin zihninin nasıl çalıştığını anlamak ve üçüncü bir kulakla dinlemek için gayret etmelidir. Daha çok, rüyayı anlatanın ne söylemeye çalıştığını anlamaya çalışmalıdır. Rüyadaki sembollerle rüyayı gören kişi arasındaki ortak noktaları bulmak bize ipucu verebilir.

Sürekli tekrar eden rüyalarla hatırlanan geçmiş yükler ve travmalar, rüyacının günlük hayatta nasıl davrandığını da açıklar. Rüyayı anlatırken kelimelerin söylenişi, hem de uyandırdığı düşüncelerle oluşan kelimelerin çağrışımlarıyla yapılabilir. Calvin Hall, rüyaların kişinin ruhundaki önemli durumlara dair ipuçları veren kişisel belgeler olduğunu söyler.

Uyurken ne düşünüyoruz, neyle ilgileniyoruz, bunları keşfetmemizi sağlayan bir okumadır rüyalar. Görüntülerin çoğu bu süreç için birer semboldür. Fritz Perls, rüyalar için “bütünlemeye giden kral yolu” demiştir. Rüyadaki her görüntü, benliğimizin uzak kalmış parçasıdır. Rüyanın her parçası, insanın kendini ifade etmesi ve tamamlaması için önemli bir işarettir.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalar bir keşif yolculuğudur: Gölge yanlarımızla orada karşılaşırız

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam