Rüyalardaki semboller kişiseldir: Kendi sembollerinizi keşfedin

“Rüyalarımızdaki semboller kişiye göre değişir” diyoruz. Bunu biraz daha derinleştirmek istedim bu yazımda. Bilinçdışı ve telepatik rüyalar dışında gördüğümüz rehber rüyalar bize semboller aracılığı ile bir şeyler anlatmak ve hissettirmek için vardırlar. Bazen sadece o süreçle ilgili ya da süreçte ilgilendiğimiz konularla ilgili aydınlanma yaşamamız için yardımcı olurken, bazen de hayatımızın geneli, yaşam amacımız gibi konularda bize destek olurlar. Burada devreye semboller ve o sembollerin bizim için anlamları girer. Aynı duygunun ya da davranışın birden fazla sembolü olabilir, bu semboller kişiye göre farklılıklar gösterebilir.

Örneğin, bizim için çocukluğumuzdaki bir film kahramanı baba ya da anne karakterlerini anlatırken, başka biri içinse filmdeki rolünün dışında kahramanın özel hayatıyla ilgili bir duruma (mesela çok para kazanmasına) işaret ediyor olabilir. Bu iki kişi aynı film kahramanını rüyasında görmüş olmasına rağmen rüyaların analizi farklı olacaktır. Diğer bir örnek, ıspanak yemeğini çok seven biri ile ona ıspanak denildiğinde Temel Reis’i anımsayan birinin rüyasında ıspanak görmesi aynı şekilde analiz edilemez.

Bu nedenle semboller ve o sembollerin rüyayı gören için anlamı çok değerlidir. Sabah uyandığımızda o rüyanın bize ne hissettirdiği de sembollerimizi değerlendirirken önemli bir ipucudur. Rüyalarınızdan gerçek anlamda destek almak istiyorsanız mutlaka rüyalarınızı kayıt altına aldığınız bir defteriniz olmalı ve rüyayı gördükten sonraki 2-3 günde uyanık yaşantınızı takip etmeli, ufak da olsa ayrıntıları not almalısınız. Uyanık hayatımızda olanlar rüyadaki semboller konusunda bize fikir verecektir. Aynı sembolü tekrar gördüğümüzde ise takip eden günlerde benzer deneyimlere açık olduğumuzun farkına varmış olacağız.
Yine de her zaman rüyanın bütünü önemlidir, tek başına sadece sembolü analiz etmek yeterli bir değerlendirme olmadığı gibi, hatalı da olabilir. Rüyanın tamamı her zaman en sağlıklı olan analizdir.

Sağlıklı bir rüya görmek için ise uyumadan önce nefes egzersizleri yapmak, duş almak, barok müzik dinlemek, meditasyon yapmak gibi bedeni ve ruhu dinlendirici çalışmalardan yardım almalıyız. İyi dinlenmemiş beden ya da zihin o günün yaşanmışlıklarını gece uykumuzda bize sunacaktır. Gevşemiş ve sakinleşmiş bir zihin uykuya hazır olacaktır. Elbette uyumadan önce niyet cümlelerimizle de arayışta olduğumuz soruların, durumların cevaplarını sorarak merak ettiğimiz konuları rüyamızda görme olasılığını artırmış oluruz.

Burada küçük bir uyarı yapayım: Merak ettiğimiz konu ile rüyamızda gördüğümüz senaryo ya da semboller alakadar olmak durumunda değildir. Sembollerin ne anlama geldiğine odaklanırsak o konuyla bağlantısını kurabiliriz. Son olarak mutlaka bir konu ile ilgili en az 3 gece çalışmalıyız. İlk gece biraz daha bilinçli zihnimizin etkisinde kalanların sembollerini görmeye meyilli olabiliyoruz.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz Instagram hesabımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalarımızda duygular cesurdur: Duygularını uykunda keşfet

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam