Rüyalar kişiliğimizin parçalarıdır: Kendimizi anlamak için rüyalara bakmak

Rüyalarımızı yorumlarken, beynimizin nasıl çalıştığını ve sembolleri nasıl ilişkilendirdiğini anlamamız gerekiyor. Rüyalarımızı not edip sonrasında da bir başkasını dinler gibi dikkatle kendimizi dinlemeliyiz. Yorum yaparken bilinçaltımızdaki başka düşüncelerin engel olmaması için farkında olmaya gayret göstermeliyiz. Rüyadaki görüntülerle varlığımız arasında nasıl bir bağlantı olduğunu anlamamız gerekiyor. Bunun için aynanın karşısına geçerek rüyayı kendimize anlatarak, bedenimizdeki duyguları, sembollerin bize neyi hatırlattığını daha iyi ve sağlıklı çözebiliriz.

Sembolün bize çağrıştırdığı olayları, olayların bize hissettirdiği duyguları not alarak ilerlersek, doğru bilgiye ulaşırız. Kendimizle biraz ilgilenerek, vakit ayırmamız gerekecek gibi dursa da, daha sonra rüyalarımızı rahatlıkla çözümleyebildiğimizi göreceğiz.

Freud’a göre rüyalarda iki düşünce tek bir görüntüde birleşebiliyor. O, bu durumun bilinçaltındaki durumların kılık değiştirmesinden kaynaklandığını düşünmüştür. Freud’a göre zihin bazı objeleri başka şeylerin yerine geçirir, bazen sembolik, bazen temsili olur.

Freud’un öğrencisi Jung ise “Bastırılmış arzuların ve korkuların somutlaştığı rüyalar elbette vardır. Ama herhangi bir somutlaşmaya vesile olmayan rüyalar gerçekler, felsefi çıkarımlar, yanılsamalar, vahşi fanteziler, beklentiler, doğaüstü deneyimler ve hatta Tanrı bilir arkasında neler olan telepatik görülere dair ifadeler içerir.

Jung, rüya yorumlarken, rüyadaki olayların ve karakterlerin rüyacının kişiliğinin parçaları olduğunu göz önünde bulundurmak gerektiğini ileri sürer. Tüm bu durumları değerlendirdikten sonra kişiliğimizin sakladığımız parçalarını kabul etmiş olduğumu söyler, ama asıl önemli olan şeyin rüyanın içeriği olduğunu, gizlenen değil, açığa çıkan şeyin doğru olduğunun önemi üzerinde durmuştur.

Rüyaların bazen gizlenen bir özelliğimizin ortaya çıkma çabasından kaynaklandığını, bazen de günlük hayatta etkilendiğimiz durumları ortaya koyduğunu ya da farkına varmakta, kabul etmekte zorlandığımız durumları ortaya çıkardığını söyleyebiliriz.
Kendimizi anlamak ve farkında olmak için rüyalarımızı takipte kalmalıyız.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere… Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, @nefesin sesi Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gece yatmadan önce şifa niyet edin: Rüyalarınızı aydınlatacak 7 niyet cümlesi

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam