Rüyalar gerçeğe dönmez çünkü onlar zaten gerçektir

Yıllar önce John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, hamile kadınların bebeklerinin cinsiyetleri ile ilgili gördükleri rüyaların %70’den fazlasının doğru çıktığını ortaya koyuyor. Araştırmayı yürüten bilim insanlarına göre rüyalar, uykudayken görülen anlamsız imgelerden çok daha fazlasını; derin bir bilinç ve duygu düzeyini ifade ediyor.

İlgili yazı: Rüyalarınızı etkileyen ilginç faktörler

Rüyalar bildiklerimizin su yüzüne çıkmış halidir

Ünlü Amerikalı yazar Tom Robbins’e göre, rüyalar insanların zaten sahip olduğu (ancak çoğu zaman haberdar olmadıkları) bilgilerin dışa vurulma şeklidir. Örneğin bir ilişki ile ilgili duygularınızı, eğilimlerinizi; ya da bitmemiş bir işle ilgili kendinizde gördüğünüz eksiklikleri size en iyi rüyalarınız anlatır. Yani “rüyalarım gerçek oluyor” gibi cümleler kurduğunuzda, aslında gerçek hayattaki tutkularınızın galip geldiğinden bahsediyorsunuz demektir. Pek çok spiritüel inancın rüyaları “tanrılardan gelen ilahi haberler” olarak konumlandırmasının temelinde yatan da bundan başkası değildir.

Metaforlar = Bilincin şifreleri

Hepimiz rüyalarımızda, anlam vermekte güçlük çektiğimiz obje ve kavramlara rastlarız. İnsana başta anlamsız gibi görünen bu rüya unsurları aslında, altında derin anlamlar barındıran metaforlardan başka bir şey değildir. Jung ekolünden gelen yazar James Hillman’a göre, “İnsan ruhunu ararken kaybolduğunda en güvenilir rehberi rüyaları olmalıdır”

Bazı metaforik çağrılardan başlıcaları şunlardır:

  • Konfor alanınızdan çıkmak ya da çıkmamakla ilgili bir karar verme aşamasındaysanız bu durum rüyanızda bir kayayı uçurumdan yuvarlanırken görmenize ya da evrak çantanızı toprağa gömdüğünüzü görmenize neden olabilir.
  • Eğer toplumsal yaşantınızla ilgili endişeli bir durum içindeyseniz, rüyanızda kendinizi anakaraya bağlı bir adada yalnızken görebilirsiniz.
  • Eğer reel hayatınızda, vermeniz gereken önemli bir kararı sürekli erteliyorsanız; rüyanızda bir gemiyi kaçırdığınızı ve arkasından bakakaldığınızı görebilirsiniz.
  • Önünüzde başa çıkıp çıkamayacağınızdan emin olmadığınız, bu konudaki yetkinliğinizi sorguladığınız bir durum / iş varsa, uçmakla ilgili rüya imgeleri görebilirsiniz.

İlgili yazı: İşaret Rüyaları: Psişik rüyalar gerçek mi? Herkes görebilir mi? Psikologlar ne diyor?

Rüyaları nasıl okumalı?

Dini ve spiritüel yorumlama metotlarından bağımsız olarak, bilim bize rüyaların geçmişle gelecek arasında bir köprü olduğunu söyler. Jung, rüyaları büyük rüyalar, ortak rüyalar ve çocukluk dönemi rüyaları olmak üzere üçe ayırır ve rüyaların birçok fonksiyonu olduğunu savunur. En önemli fonksiyonu ise bilinç ve bilinçdışı arasında dengeleyici olmasıdır. Bunun yanında ödünleme, kehanet, dini mesaj, nevrozları yansıtma fonksiyonları vardır. Jung’a göre rüya analizi için bir rüya yeterli değildir. Rüya analizi için bir dizi rüya gerekir. Başlangıçta rüya analizi için aktif hayal metodunu kullanmış, daha sonra ise aktif hayal kurmayı da içine alan alan “amplifikasyon” yöntemini geliştirmiştir.

İlgili yazı: Rüyaların ve kabusların anatomisi

 

Kaynak:

Psychologytoday.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!