Rüyada bir şeylerden kaçtığını görmek ne anlama geliyor olabilir?

Sizin de rüyalarınızda kovalandığınız ve kaçmaya çalıştığınız oluyor mu? Bazen bir köpek tarafından saldırıya uğramamak için kaçarız, bazen bir insan bize taş atıyordur, ondan kaçarız rüyamızda. Bir kaçış, kurtulma, tehlikeden sıyrılma isteği ile korku ve heyecanla uyanılan rüyaları görmeyen yoktur sanırım.

Şimdi desem ki, aslında korktuğumuz ve bizi kovaladığını gördüğümüz de biziz. Kaçan da kovalayan da kendimiziz. Bilincimiz ve bilinç dışımız karşılaşıyor. O zaman kendimize ne yaptığımızı, ne hissettirdiğimizi, neye zorladığımızı daha iyi anlayanlarımız olacaktır mutlaka. Saniyeler süren rüyamızda korkumuz ve kaygımız ne kadar yüksekti hatırlarsak, uyanık yaşantımızda bedenimizin, zihnimizin farkında olmadan neler yaşadığını da anlamış oluruz. Oysa tüm zorluklarla baş ettiğimizi düşünüyorduk. Savunma mekanizmalarımız bizi dış uyaranlara karşı güçlü yapan nedenlerden bir tanesi, iyi ki de varlar. Fakat onlar da sonuçta bir mekanizma ve zaman ilerledikçe pes edebilir ve yorulabilir.

O nedenle farkında olarak zamandan geçmek çok keyiflidir. İnsan kendi cennetini gerçekleştirir o an. Yapılan ve yaşanılan deneyimler anlamlı ve gerçek anlamda baş edilebilir hale gelir, sistem çökmeden, aksine adım adım ilerleyerek yol alır.
Rüyalarımız bu yüzden çok kıymetlidir. Bize bir hazine sunar. Bırakın analiz etmeyi, ilgi gösteriyor olmanız bile rüyaların hayatımıza daha çok yön vermesine ve dahil olmasına yardımcı olur. Demek istediğim siz rüyalarınıza ilgi gösterip, “Acaba bu gece ne göreceğim?” diye uykuya daldığınızda bile, size yardımcı olacak rüyalar uykunuza dahil olur. Eğer ilgi göstermez, “Saçma ve anlaşılmaz” diyerek uzaklaştırırsak, rüyalarımızı hatırlamaz, “Ben rüya görmüyorum” diyerek kişisel gelişimin önemli bir değerini gözden çıkarmış oluruz.

Korktuğunuz ve kovalandığınız, kısaca kendinizi tehlikede hissettiğiniz rüyalar gördüğünüzde, gördüğünüz dönemde uyanık yaşantınızda sizi zorlayan, kabul etmediğiniz, aslında bildiğiniz ama konfor alanından çıkamadığınız için ayrılamadığınız, sizi yoran ortamları, ilişkileri gözden geçirme vakti gelmiştir. Büyük ihtimalle o konuyla ilgili daha sakin rüyalar da görmüşsünüzdür daha önce, bütünsel sağlığınıza iyi gelmediğine dair işaretler taşıyan rüyalarınız olmuştur ama belki de göz ardı etmişsinizdir. İşte bu yüzden rüyalarınız dikkatinizi çekebilmek için daha belirgin sembollerle sizi uyarıyor olabilir.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz Instagram hesabımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalar iç dünyamızdan bilgiler taşıyarak bizi günlük hayata hazırlar

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam