Ruh halimizi gıdalarla iyileştirmemiz mümkün mü?

Hepimiz zaman zaman hayatımızın çeşitli noktalarında stresli, endişeli, sinirli ve depresif olabiliyoruz. Ancak birçoğumuz vücudumuzdaki hormonal ve nörolojik olan dengesizliklerin vücudumuzun fiziksel ve zihinsel strese tepki verme biçimi olabileceği gerçeğini bilmiyoruz. Son dönemlerde bilimsel araştırmalar, vücudumuzun strese tepkisinin, beslenme yetersizliklerine, sindirim sorunlarına, kilo değişikliklerine, egzamaya, alerjilere, yorgunluğa, depresyona, yaşlanmaya ve dejeneratif hastalıklara neden olduğunu gösterdi.

Kendimizi stresli hissediğimiz zaman vücudumuzda hem adrenalin hem de kortizol hormonu artar. Bu hormonlar, vücudumuzu tehdit edici koşullarla baş etmeye hazırlamak için kalp atışımızı ve kan basıncımızı yükseltir. Bu durum uzun süreli olduğunda stres tepkisi dokularımıza ve organlarımıza zarar vermeye başlar.

Serotonin, ne kadar kolay uykuya daldığımızı, stresle nasıl baş ettiğimizi ve hayata bakışımızın ne kadar pozitif olduğunu doğrudan etkileyen bir hormondur. Eksikliğinde ise kendimizi mutsuz ve huzursuz hissederiz. Bu hormon birçok besinde bulunan bir aminoasit olan triptofanın etkisiyle üretilir. Triptofan vücudumuzda serotonin salınımını sinyalize edip sinir sistemimize dağıtır. Dolayısıyla, vücudumuzda serotonin düzeyini artırmak istiyorsak, triptofan bakımından zengin besinleri yemeye odaklanmalıyız.

Stresi doğru gıdalarla yönetin

Peki, şimdi stresin vücudumuzu nasıl etkilediğini bildiğimize göre, bununla ilgili ne yapılması gerekiyor onu konuşalım. Hipokrat’ın “Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun.” sözü ile her gün yemeyi seçtiğimiz gıdalarla ruh halimizi iyileştirmeye başlayalım. Doğru yemek yediğimiz zaman daha fazla enerjimiz olur, düşüncelerimiz daha nettir, daha iyi uyuruz, ruh halimiz daha kararlıdır ve günlük hayatımızın stresleri ile daha iyi mücadele edebiliriz.

stres azaltan besinler

Vücudumuzu, doğal olarak  ruh halimizi iyileştirmeye yardımcı olan besinler:

Yulaf: Daha fazla enerji ve daha iyi bir ruh hali  için yulaf en iyi besinlerden biridir.  Vücudumuzdaki serotonin salınımını  iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda B vitaminleri, demir, magnezyum ve çinko gibi sağlıklı bir beyin için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içerir. Yulaf ayrıca, muhteşem bir lif kaynağıdır.

Somon: Omega-3 yağ asitleri, protein, selenyum, B vitaminleri, iyot ve magnezyum kaynağıdır. Araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin depresyon ve stresi azalttığını göstermektedir. Ayrıca ceviz, keten tohumu ve chia tohumu da omega-3 yağ asitlerini içerir.

Yoğurt: Triptofan amino asidi, B vitaminleri, kalsiyum ve probiyotikleri içerir. Ruh halimizi iyileştirmek ve protein ihtiyamızı karşılamak için harika bir besindir.

Yeşil yapraklı sebzeler: Stres ile mücadele etmek için ihtiyaç duyduğumuz magnezyumu ve klorofili içerir. Araştırmalara göre, magnezyum ve klorfil, ruh sağlığını ve zihinsel gücü geliştirmektedir. Brokoli, ıspanak, brüksel lahanası gibi sebzeler sağlıklı beslenme planının önemli bir parçası olmalıdır.

Maca: Peru’ da kökten yapılan ve hormonlarımızın dengeye kavuşmasına yardımcı olan, doğal olarak ruh halimizi iyileştiren süper bir besindir.

Muz: Vücudumuzda serotonin üretimini destekleyen triptofan, B6 vitamini ve magnezyumu içerir.

Yaban mersini: C vitamini içeriği ile stres seviyelerini düşürür, antioksidan sayesinde beyin ve kalp sağlığını korur. Lif içeriği sayesinde kan şekeri düzeylerini yavaşlatarak hormonal dengesizliklere yol açabilecek kan şekeri salınımlarını önler. Beslenmemize bu mükemmel besini taze veya dondurulmuş olarak ekleyebiliriz.

Badem: Magnezyum, B6 vitamini, sağlıklı yağlar içerir. Magnezyum gibi B6 vitamini de sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Kakao: İşlenmemiş kakao zihnimizi destekleyen sakinleştirici besin maddeleri ve

magnezyum içerir.

Avokado: B6 vitamini, amioasitleri tekli doymamış yağlar, lif ve stres zamanında kalbin oksidatif stresini azaltan bir E vitaminin kaynağıdır.

Artık, tükettiğimiz gıdaların zihnimiz ve bedenimiz üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla şeker, alkol, aşırı kafein, işlenmiş gıdalar, beyaz ekmek ve hamur işleri ile beslenme sadece stresi daha da kötüleştirir. Yeterli su tüketimi, enerjimizi artırmaya ve daha dikkatli olmamıza yardımcı olur. Ayrıca egzersiz stresin azaltılması ve  genel sağlığın iyileştirilmesi için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir.

Unutmayalım ki, tükettiğimiz besinlerle  nasıl hissedeceğimizi ve yaşamak istediğimizi seçebiliriz.

Diyetisyen Selvi Akman Diyetisyen
Kurucusu olduğu Beşiktaş Dietista Diyet Merkezi'nde diyetisyen. Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansına devam etmekte. Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014’te ... Devam