Rio Karnavalı için geri sayım başladı: Rio Karnavalı hakkında bilmeniz gereken 10 şey

rio karnavalı
Rio Karnavalına Nasıl Gidilir?

Tüm dünyanın her sene merakla beklediği Rio Karnavalı için geri sayım başladı. Bu sene 28 Şubat – 4 Mart arasında gerçekleşecek olan festivalin renkli atmosferini ve sıradışı şovlarını yakından görmek isteyenler, bu tarihler arasında Rio’da olmanın tadını çıkaracaklar.

Alkolün su gibi aktığı, dünyanın her yerinden tek amacı eğlenmek olan insanların geldiği bu muhteşem atmosferi deneyimlemek, ölmeden önce yapılacaklar listenizde mutlaka bulunmalı.

Uplifers olarak festival hazırlıklarına çoktan başlamış olan ya da şu an gitmeye karar verenler için, Rio Karnavalı hakkında mutlaka bilinmesi gereken şeyleri sizlerle paylaşmak istedik. Festival deneyiminizin tatsız sürprizlerle bölünmesini istemiyorsanız bu önerilere bir göz atmanızı, sonrasında da özgürce samba yapmanın tadını çıkarmanızı öneriyoruz.

1. Festivale katılmak için bilet almanız ya da kayıt yaptırmam gerekiyor mu?

Eğer resmi olarak samba yarışmasına katılmak istiyorsanız, bilet almanız gerekiyor. Bu yarışma Sambódromo’da gerçekleşiyor ve yarışma katılım ücreti 60 – 1000 dolar arasında değişiyor. Eğer yarışmaya katılmak gibi bir niyetiniz yoksa, festival katılımı tamamen ücretsiz.

Festival boyunca ‘blocos’ olarak adlandırılan sokak partileri düzenleniyor. Bu partilerde özel kostümlü insanlar yürüyüş yapıyor ve trio elétrico adı verilen festival arabalarını sokaklarda takip ediyorlar.

2. Rio Karnavalı güvenli mi?

Evet. Fakat tabii ki dünyanın her yerinden çeşit çeşit insanın geldiğini ve davasa bir kalabalık olacağını unutmamalısınız. Festival boyunca insanlar ayaklarınızı ezebilir ya da beklenmedik bir anda başınızdan aşağı bira yağabilir. Ancak zaten insanların burada olma amacının eğlence olduğunu düşünürsek, bu çok da anormal bir durum değil.

3. Rio Karnavalı boyunca uygun fiyata kalabileceğim otellere nasıl ulaşabilirim?

Festivale gidenlerin ana konaklama adresleri Ipanema ve Copacabana. Buralarda yer bulamazsanız ‘Rio’daki en iyi parti otelleri’ ve ‘Rio’daki ucuz oteller’ sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

4. Karnavala giderken yanıma ne almalıyım?

Yanınıza çok fazla nakit para almamalı, aldıysanız da bunu bel çantası gibi güvenli bir yerde saklamalısınız. Yanınızsa cep telefonunuzu koyabileceğiniz plastik ve su geçirmeyen bir koruyucu bulundurmalısınız çünkü festivalin bazı zamanlarında sıcaktan unalan katılımcıların üstüne su sıkılıyor.

Kendi yiyeceğinizi ve içeceğinizi de gitmeden önce temin etmeniz faydalı olabilir. Karnaval etkinlikleri gün doğumuna kadar sürebiliyor. Bu nedenle yanında yastık ve örtü taşıyan insanlar görürseniz şaşırmayın.

Yanınıza ipod kamera ya da fotoğraf makinası gibi özellikle büyük boyutlarda ve değerli olan şeyler bulundurmayın.

rio_de_janeiro_carnival_sambadrome_parade_floats
Rio Karnavalına Nasıl Gidilir?

5. Karnavala giderken yanıma ne almamalıyım?

Cam, kamera, patlayıcı maddeler, polystyrene yasak. Şemsiye kullanmanız diğer insanların şovları izlemesine engel olacağı için şemsiye yerine yağmurluk almanızı öneriyoruz.

6. Rio Karnavalı ile ilgili bilmem gereken diğer önemli şeyler neler?

Asla tuvalet olmayan bir yere tuvaletinizi yapmayı denemeyin! Brezilya liberal bir ülke olabilir ancak yine de bazı sınırlar çerçevesinde. Bu konuda dikkatli olmazsanız büyük sıkıntılar yaşayabiliri tutuklanabilir ve uzun süren uğraşlar sonucunda büyük bir miktar para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

7. Karnavalda hangi para birimleri geçerli?

Festival alanında bulunan mağazalar ve sokak satıcıları dolar, euro ve pound kabul ediyorlar. Yani gitmeden önce paranızı mutlaka bu üç birimden birine çevirmelisiniz.

8. Karnaval’da tuvalet bulabilmem mümkün mü?

Hijyen koşullarının çok kötü olduğu bir tuvalete girmeyi ya da 1-2 dolar karşılığında civardaki restoranların ve mağazaların tuvaletlerini kullanmaya hazır olun. Tuvalet kağıdınızı da kendiniz temin etseniz iyi olur.

9. Rio’da nasıl gezebilirim? Ulaşım şartları ve maliyeti nedir?

Kaldığınız yer herhangi bir metro istasyonuna yakınsa her yere kolayca ulaşabilmeniz mümkün. Metro biletleri 3-5 Rio Doları arasında. Aynı zamanda festival alanina giden bir sürü otobüs bulabilirsiniz. Tek kullanımlık otobüs biletinin fiyatı da 2.40 Rio Doları.

10. Festivale yalnız gidiyorum. Orada birileriyle tanışma olasılığım nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi karnaval özgürlük ve eğlence arayan insanların buluşma noktası. Fakat bu yine de orada birileriyle tanışıp flörtleşebileceğiniz anlamına gelmiyor. Yerel halk turistlere karşı oldukça sıcak fakat gene de empatiyle yaklaşıp sınırlarınızı korumanızı öneriyoruz.

 

Not: Rio de Janerio hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için, seyahat yazarımız Irmak Yazım’ın Rio deneyimlerini buradan okuyabilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!