Renkler, beyin işlevlerini nasıl etkiler?

Renk, beyin için önemli bir uyarandır çünkü duyusal girdilerimizin %80’i görme sistemimizden gelir. Bazı araştırmalara göre beden sıcaklığı, enerji düzeyleri, uyku düzeni, metabolizma ve cinsellikten sorumlu olan hipofiz bezi, renk uyarımına karşı da hassasiyete sahiptir.

Renkler farklı uzunluklarda ışık dalgalarıdırlar ve gözlerimizi kapatsak da bizi etkilerler. Bu nedenle evimizdeki ve iş yerimizdeki renklere dikkat etmemiz daha uygun olur.

Renkler sandığımızdan daha fazlasını yaparlar. Sadece ruh halimizi etkilemekle kalmıyorlar; aynı zamanda enerji düzeylerimizi, uyku düzenimizi, tansiyonumuzu ve hatta cinselliğimizi bile etkileyebiliyorlar.

Renkler ayrıca görsel hafızamızı ve cinsel uyarım düzeylerimizi etkileyebiliyorlar. Araştırmalara göre kırmızı renk, psikolojik olarak uyarılma düzeyimizi yeşil renkten daha fazla etkiliyor. Bazı araştırmalara göre ise bir anıya dair duygusal etki renge göre değişiklik gösterebiliyor. Bu sonuçlara göre kırmızı renk negatif kelimeler ile daha bağlantılı iken, yeşil renk anılarda daha pozitif kelimeler ile bağlantılı.

Bazı renkler bizim için uzun vadede iyi değilken, bazıları daha iyi ve sağlıklı hissetmemize yardımcı oluyor; motivasyon veriyor, konsantrasyonumuzun artmasını sağlıyorlar. Bu nedenle onları nasıl kullanacağımızı bilmemiz gerekiyor. Örneğin, beyaz genellikle kamu kurumları ve okullarda sık kullanılsa da stresi arttırabiliyor ve konsantrasyonu azaltabiliyor.

Sarı, turuncu, pembe  gibi sıcak renkler ise bizi motive edip enerji verebiliyorlar. Ancak çok yoğun olurlarsa rahatsızlık da verebiliyorlar. Yeşil, mavi ve mor gibi soğuk renkler ise üzerimizde yatıştırıcı etkiye sahipler. Genellikle profesyonel ortamlarda ve resmi etkinliklerde sık kullanılan gri ise siyahtan daha depresif bir renk olabiliyor. Özellikle her şeyin beyaz, gri veya siyah olduğu soğuk ülkelerde bize daha iyi hissettirmesi için canlı renkler giymek faydalı olabilir. Bu renkler bize duygusal vitamin etkisi yaratabilirler.

Örneğin, güneş ışığını ve sıcak havaları sevenlerin favori rengi sarı olabilir. Özellikle karanlık ve soğuk kış günlerinde sarı tonlarındaki duvarlar, kıyafetler ve eşyalar gününüze tekrar baharı getirebilir. Ayrıca moral düzelten bir renk olan pembeden de faydalanabilirsiniz. Pek çok güzel bahçede pembe renkli çiçekler vardır. Pembe kıyafetler giydiğimiz zaman, dış dünyaya hassas ve yaratıcılığı güçlü birisi izlenimi veririz.

Bu nedenle renkler konusunda yaratıcı olun ve hem içinizi hem de dışınızı onlarla aydınlatmayı unutmayın.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!