Regl kaç gün sürer? Ne zaman başlar ve biter?

Regl kaç gün sürer? Normal adet dönemi nedir? Menstrüasyon, regl veya adet, tipik olarak aylık bir döngüde gerçekleşir. Temelde bir kadının vücudunun olası bir hamileliğe hazırlanırken geçtiği süreçtir. Bu süreç sırasında yumurtalıklardan bir yumurta salınacaktır. Eğer salınan yumurta döllenmezse, kadının adet döneminde uterusun astarı vajinadan dışarı atılır. Adet olarak da bilinen bu dönem kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle 2-8 gün arasında devam eder.

Çoğu kadın regl dönemlerinde çeşitli semptomlar yaşar. Kramplar, ruh hali değişiklikleri gibi belirli semptomlar, gerçek adet döneminden önce başlayabilir. Buna “adet öncesi sendromu” veya “PMS” denir. Çoğu kadının adet belirtileri, adet dönemi bittikten sonra tamamen düzelebilir.

21 günde adet olmak normal mi? Regl 10 gün sürer mi? Adetin ilk günü hangi gün kabul edilir? Regl dönemi hakkında merak ettiğiniz her şeyi, yazımızda bulabilirsiniz.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Tam bir adet döngüsü ne kadar sürer?

adet takvimi

Regl kaç gün sürer yanıtlamadan önce adet döngüsünün ideal süresini açıklayalım. Tam bir adet döngüsü, bir adetin ilk gününden diğerinin ilk gününe kadar sayılır. Genellikle 21- 35 gün arasında sürebilmekle birlikte, kişiden kişiye göre de değişebilir. Adet döngüsünün içinde farklı aşamalar vardır. Bu aşamaları kısaca şöyle açıklayabiliriz:

Foliküler faz

Foliküler faz, adetin ilk gününde başlar ve yumurtlama başladığında sona erer. Bu aşamada, yumurtalıklar daha sonra yumurtaları barındıran foliküller üretir. Bu, uterus astarının kalınlaşmasını uyarır. Bu süre zarfında östrojende bir artış yaşanır.

Yumurtlama

Olgun yumurta, fallop tüpüne ve ardından uterusa bırakılır. Bu tipik olarak bir kadının döngüsünün yaklaşık iki haftasında veya ortasında gerçekleşir.

Luteal faz

Vücut hamilelik için hazırlığını sürdürür. Buna progesteron artışı ve az miktarda östrojen de dahildir. Döllenmiş bir yumurta rahme yerleşmezse bu aşama sona erer ve adet görülmeye başlar. 28 günlük bir döngüde, bu aşama 22. günde sona erer.

Adet

Bu aşamada, uterusun kalınlaşan astarı, adet dönemi aracılığıyla dışarı atılır.

Normal bir adet dönemi (veya regl dönemi) her kadın için farklıdır. Her ay, yumurtalıklarınızdan biri, bir yumurta bırakır. Bu arada, o yumurta döllenirse rahminiz bebeğinizin büyümesine yardımcı olmaya hazırlanır. Bu gerçekleştiğinde, hamilesiniz demektir. Yumurta döllenmezse vücudunuz rahim astarını vajinadan dışarı atar. Bu da sizin regl döneminizdir. Normal bir regl döngüsü, ortalama olarak her 28 günde bir gerçekleşir.

Regl kaç gün sürer?

Her ay tüm vücudunuz hamile kalmaya hazırlanır. Yumurtalıklarınız bir yumurta bırakır. Hormonlar yükselir ve düşer. Bu sizin regl döngünüzdür. Son adetinizin ilk gününde başlar ve bir sonraki adetinizin ilk gününde biter. Ortalama döngü 28 gün olmasına rağmen, 21-45 gün arasındaki her şey normal kabul edilir.

Menstrüasyon başladıktan sonraki ilk veya iki yıl boyunca, adet düzensizliği yaşanabilir; adetler her ay aynı günde başlamayan daha uzun döngülere sahip olma eğilimindedir. Çoğu kişi “40 yaşında adet kaç gün sürer” gibi sorularına yanıt arıyor. İleri yaştaki kadınlar genellikle daha kısa, daha tutarlı döngülere sahiptir.

Eğer doğum kontrol hapı veya bu tür bir korunma yöntemi kullanıyorsanız, bunlar da adet döngünüzün zamanlamasını değiştirebilir. Doktorunuza sizin için hangi doğum kontrol yönteminin uygun olduğunu sorun.

Tüm bunlar bir kenara, regl kaç gün sürer sorusunun da kesin ve değişmez bir yanıtı yoktur. Adetin ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişir. İlk kan belirtisinden sonuncusuna kadar geçen süre, genellikle 3- 5 gün arasındadır. Yine de iki günden bir haftaya kadar herhangi bir uzunluk, bir regl dönemi için normal kabul edilir.

Normal regl belirtileri

adet sancısı

Bazı aylarda, adet döneminiz yaklaştığında göğüsleriniz hassaslaşabilir. Bazı aylarda, karnınızın etrafında şişkinlik veya ruh hali değişimleri fark edebilirsiniz. Diğer normal regl semptomları ise şunları içerir:

 • Akne
 • Alt karın ve sırtta kramp
 • Daha fazla açlık hissi
 • Uyku sorunları
 • Ruh hali değişimleri
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Şişkinlik

Elbette her regl dönemi aynı olmayabilir. Çoğu zaman adet düzensizliğinin altında ciddi bir neden bulunmaz. Ancak aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz:

 • Normalden daha ağır ve yoğun bir kan akışınız varsa,
 • Ped veya tamponunuzu saatte bir değiştirmeniz gerekiyorsa,
 • Adetiniz 7 günden fazla sürüyorsa,
 • Adetiniz aniden 90 günden fazla geciktiyse,
 • Şiddetli ağrınız varsa,
 • Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız.

Adet düzensizliği yaşayıp yaşamadığınızı nasıl anlarsınız?

Birçok kadın, hayatının bir noktasında adet düzensizliği yaşayabilir. Özellikle genç kadınların adetlerinin ilk birkaç yılında çok uzun dönemler de dahil olmak üzere adet düzensizliği görülmesi yaygındır. Menstrüasyon başladıktan 1-3 yıl sonra adet dönemleri genellikle kısalır ve stabilize olur.

Düzensiz dönemler daha hafif, daha ağır, önceden tahmin edilemeyen veya ortalamadan daha uzun- daha kısa süren dönemleri içerir. Bununla birlikte, dönemleriniz 21 günden az veya 35 günden fazla ise buna neden olan başka bir neden olabilir. Bu durumda doktorunuzdan randevu almanızı öneririz.

Reglinizin süresini ne etkileyebilir?

Regl kaç gün sürer, açıkladık. Döngünüzü etkileyen bir dizi faktör var. Örneğin, yukarıda da açıkladığımız gibi, yaş aldıkça adet dönemleriniz hafifleyecek ve daha düzenli hale gelecektir.

Doğum kontrol hapları, vajinal halkalar ve RİA’lar dahil olmak üzere yeni bir doğum kontrol yöntemi kullanmak ilk başta adet düzensizliği yapabilir. Birçok doğum kontrol yöntemi, kullanmaya başladıktan sonraki ilk 1-3 ay için uzun, semptomatik dönemlere neden olabilir, ancak bunlar da zamanla düzelir.

Regl sürenizi etkileyebilecek veya adet döngünüzde değişikliklere neden olabilecek diğer faktörler şunları içerir:

 • Aşırı kilo kaybı
 • Aşırı egzersiz
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID) gibi üreme organlarına yönelik enfeksiyonlar
 • Polikistik over sendromu (PCOS) gibi durumlar
 • Yoğun stres
 • Diyet değişiklikleri

Regl döneminizi nasıl düzenlersiniz?

yoga yapan kadın

Çoğu kadın adet dönemini düzenlemek ister. Doktorlar, devamlı olarak adet düzensizliği yaşayan kadınlar için çeşitli stratejilere ve tedavilere odaklanabilir. Adet döngüsünün düzenlenmesi, bir kadının adet döneminin belirli bir zaman çerçevesi içinde başlamasını ve 2-8 gün arasında sürmesini sağlamak için planlanabilir.

Adet döngüsünü düzenlemenin en yaygın yollarından biri doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol yöntemlerinden bazıları, bir kadının regl olmasını ayda bir kez tetiklerken, diğerleri yalnızca üç veya altı ayda bir adet görülmesine neden olabilir.

Adet döngüsünü düzenlemenin diğer yöntemleri ise ciddi kilo kaybına neden olan yeme bozukluklarının tedavisini veya beslenme gibi yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirmeyi içerebilir. Stresi azaltabiliyorsanız, bu aynı zamanda adet düzensizliğinizi de ortadan kaldırabilir.

Regl düzeninizi nasıl takip edersiniz?

Regl kaç gün sürer, artık biliyorsunuz. Peki, adetinizi nasıl takip edersiniz? Sadece 3 ay boyunca adetlerinizi takip ederek sizin için normal olanın bir resmini elde edebilirsiniz. Bunun için aşağıdakilerin kaydını tutabilirsiniz:

 • Adetiniz ne zaman başladı ve ne zaman bitti?
 • Adet yoğunluğunuz ne kadar hafif veya ağır?
 • Pedleri veya tamponları ne sıklıkla değiştiriyorsunuz?
 • Kramplarınızın şiddeti,
 • Ruh halindeki değişiklikler,
 • Adet dönemleri arasında ara lekelenmeler.

Bir kadına regl kaç gün sürer diye sorulduğunda, kesin bir cevap vermesi kolaydır. Bununla birlikte, her kadın farklıdır, dolayısıyla kendi normaline sahiptir. Regl dönemlerinizi her ay takip ederseniz herhangi bir değişiklik olur olmaz fark edebilirsiniz.

Özellikle diğer semptomların yanı sıra, adet döneminizde stresle ilgili olduğunu düşünmediğiniz ani değişiklikler yaşıyorsanız öncelikle jinekoloğunuzdan randevu alın.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

İlginizi çekebilir: Regl ağrılarını hafifletmenize yardımcı olacak yoga ve meditasyon önerileri

Kaynaklar: 1, 2.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!