Problemlerinizi NASA astronotu gibi çözmenin yolları

Dünya üzerinde şans ve önsezilerin önemi son derece büyüktür ve tüm bunlar karar almanızda son derece etkilidir. Ancak yeterliliğiniz olmadığı sürece bunlar tek başına yeterli olmaz ve Ay’a gidip tekrar geri dönmenize hiçbir şekilde yardımcı olmazlar. Her ne kadar problemlerinizi şansa ve akışına bırakmak hayatta kimi zaman işimize yarasa da bunun her zaman bize yardımcı olacağını söylemek zordur. Çünkü yine de hayatta hata yapma payımız da vardır.

Hayatımızın birçok anında hatalı karar verip buna göre hareket etmiş olabiliriz ama bazı kişiler için böyle bir durum söz konusu bile değildir. Mesela NASA astronotları için… Apollo 13 görevini yöneten isim olan Gene Kranz da “Başarısızlık bir seçenek değildir” diyerek görevlerinin ne kadar hassas olduğunu dile getiriyor. 34 yıl boyunca NASA için çalışan ve Gemini ile Apollo programlarında görev alan Kranz, sorunla karşılaştığı zamanlardaki tutumunu ve ekibine neler dediğini şöyle anlatıyor: “Hadi problem üzerine çalışalım. Bir şeylerin tahminimizle daha kötüye gitmesine izin vermeyelim.

Problemlerinizi NASA astronotu gibi çözmenin yolları

Problem üzerine çalış

Gerçekten bir konu üzerinde yeterliliğe sahip olmak; umut etmek, sezmek ve tahminle hareket etmekten çok daha iyidir. Problem çözmek için de tahminen hareket etmektense uygulanabilecek birkaç etkili adım bulunuyor ve bu adımları NASA astronotları da kullanıyor. İşte sizin de problemlerinizi NASA astronotu gibi çözmek istediğinizde uygulayabileceğiniz adımlar:

  1. Problemi tanımlamak.
  2. Hedefi/amacı saptamak.
  3. Alternatif çözümler için birkaç olasılık sıralamak.
  4. Her çözüm için muhtemel sonuçları değerlendirmek.
  5. Aksiyona geçmek için analiz yaparak bir ya da birden fazla çözümü seçmek.
  6. Uygulamayı planlamak.
  7. Tamamen işe bağlı bir şekilde planı yerine getirmek.
  8. Gelen verilere göre gereken şekilde uyarlamak.

Apollo’da görev alan Jerry Bostick de “Kötü şeyler olur. Biz sakin kalarak tüm seçeneklere kendimizi hazırlamalıyız ama başarısızlık bu seçeneklerden biri olmamalıdır. Panik yapmayarak çözümü bulmaktan da hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz” diyerek kriz ve problem anında neler yapılması gerektiğini dile getiriyor.

 

İlginizi çekebilir: Tüm sosyal problemleri çözüme kavuşturacak sihirli formül

Kaynak:
Fast Company
Life Hacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!