Potansiyele ulaşmak: Kendine seçtiğin yolda kalma teknikleri

Çoğu zaman hayatın içinde fark etmediğimiz bir şekilde; eşya, insan, sosyal medya ve iş kalabalığı döngüsüne girdiğimiz zaman bizim için asıl önemli olan şeyleri unutuyoruz. İnsan için aslında en önemli olanın kendisi olduğunu düşünüyorum. Kendimize bakmayı, özen göstermeyi ve sevdiğimiz şeyleri yapmayı unuttuğumuz zaman, bereketimiz, yaşam enerjimiz, tatmin duygumuz ve belki de uzun vadede sağlığımız dilediğimiz gibi olmaz. Hayat bizim potansiyelimize ulaşmamızı ve bunun için çaba harcamamızı beklerken, gereken şeyleri yapmaya üşeniriz, erteleriz ve günlük koşuşturma içinde vazgeçeriz. Bir ömür böyle geçebilir de, elinizi kalbinize koyup, “ben bunu istiyorum” diye cesaret edip, zamanı dostunuz olarak da görebilirsiniz.

Bazı insanlar erken yaşta hayattan ne beklediğini ve ne yönde gideceğini bilir. Bazıları arayıştadır ve bazıları da ancak belirli travmaları yaşadıktan sonra hayat amacını sorgular. Zor ama içsel tatmin duygusunun yoğun yaşandığı bu yolda daha sağlam durmak ve yolundan şaşmamak için bazı teknikler var. 

Bir blog açıp düşüncelerimi yazmak, çizmek için sanat eğitimi almayı beklemek, ürünlerimi satmak için mükemmel olmasını beklemek, hayallerime başlamak için en iyi zamanı beklemek, başkalarının onayını beklemek gibi beni yavaşlatan ve kendime olan inancımı sarsan süreçlerim oldu. Her zaman dış dünya benim kalbimde duyduğumdan daha önemliydi. İnsanların ne düşüneceğini kendimden öne koymuştum. Zamanla anladım, ben ve düşüncelerim dünyada tek ve değerli, tıpkı sizin de aktarmak ve paylaşmak istediğiniz hediyeler gibi. Dünyanın ihtiyacı olan, kendini, düşüncesini korkusuzca paylaşan ve yeni yollar yaratan insanlar. 

1. Öngörü / hedef / yazmak

Her zorlandığımda okuduğum ve geriye dönüp baktığımda bana ışık olacak bir planım ve hayalim var.
Gözlerimi kapadığımda kısa vadeli ve uzun vadeli hayatım ile ilgili bir öngörüm var. Ben bir kadın olarak, aileme ve yaptığım işe zaman ayırabileceğim, bedenimin, zihnimin ve ruhumun olabileceği en yüksek potansiyelinde olduğu bir hayat hayal ediyorum. İnsanlara bir şekilde dokunarak her günü ilham ile geçirmek ve hayatımı yazarak/çizerek kazanmak ve bunun için yeni yollar yaratmak istiyorum. Hayalimde kendimi o şekilde resmettim, vizyonladım. Nasıl kıyafetler giydiğimi, nasıl bir bedenim olduğunu, nelerden bahsederek hayatımı yaşadığımı yani olmak istediğim kadını hep hayal ettim ve daha azına razı gelmemek için hayallerimi gerçekleştirmek için çabalıyorum.

Yazmak ve görsel olarak yapmak istediğinizi vizyonlamanız, her motivasyonunuz düştüğünde gerekirse tekrar tekrar aynaya bakıp kendinize hatırlatmanız gerekebilir.

2. Eşya / insan / yemek / uyku

Potansiyele ulaşmak: Kendine seçtiğin yolda kalma teknikleri

İnsanlara yapmak istediklerinizi ve içinizdekileri anlattığınız zaman herkes kendi deneyimine göre cevap verir. Bazı insanlar analitik, bazı insanlar hayalperesttir. Herkesten bir şey öğrenebilirsiniz ama sizi aşağıya çeken ve desteklemeyen insanlardan uzak kalmak en iyisi. 

Evinizdeki fazla ve gereksiz eşyalardan mutlaka arının. Hatta başarı, sağlık ve her niyetiniz için evinizde feng shui öğretisi ile tasarlayıp, düzenlediğiniz köşeniz olsun. Fazla yemek yemek hantallığa, fazla uyumak da zaman kaybetmeye sebep olur. İstediğiniz uyuşmak, tembelleşmek değilse alışkanlıkları gözden geçirmek gerekebilir.

3. Lider olarak kabul ettiğiniz kişilere bakın

İlham aldığım kitapları okumak, o kişilerin başarı hikayelerinin ardındaki zorlukları hissetmek, anlamak, hayatta şansı kendimizin yarattığını hatırlatır bana. Sürekli aynı yolda gitmeyi denemek, aynı yoldan gitmek için yaratıcı yollar denemek ve sürekliliği bozmamak her liderin özelliğidir.

Pastane açmak için bugün paranız olmayabilir. Ama evinizdeki malzemelerle ve yarattığınız vakit ile sosyal medyada duyuru yapabilir, evinize yakın kafelere gidip ürünlerinizi tanıtabilir, arkadaşlarınıza verdiğiniz hizmetten bahsedebilirsiniz. Bunu sürekli yaparsanız, kendinizi sürekli ortaya koyarsanız, mutlaka bir etki yaratacaksınız. En önemlisi kendinizi aştığınız her olayda yüzünüzde kocaman bir gülümseme olacak.

4. Çocuk yanınızı besleyin

Çocuk yanınızı ortaya çıkarmanızı engelleyen ego taktiklerinizi tespit edin. Ego taktiklerini tespit etmek ve dönüştürmek için Seda Diker’in Duygu Simyacısı kitabını tavsiye ederim. Taktiğiniz saklanmaksa, artık bunun geçerli bir taktik olmadığını kendinize hatırlatabilirsiniz. Siz ortaya çıkmak, üretmek, paylaşmak ve yaşamı tam kapasitede deneyimlemek istiyorsunuz. 

5. Yola çıkın

Potansiyele ulaşmak: Kendine seçtiğin yolda kalma teknikleri

Kitapları okumak harikaydı. Planlar yapmak muhteşemdi, kendini geliştirmenin ise sonu gelmiyor. Bugün olduğunuz kadarıyla paylaşın. 

Yüzünüze kendinizi aşmanızın getirdiği o güzel mutluluk tebessümü ile birlikte yolunuza devam etmenizi diliyorum.

 

İlginizi çekebilir: Gerçek motivasyonunuzu bulup kendi yaratıcı işinizi kurun

Estel Bensinyor
1986 İzmir doğumlu olan Estel, uzun bir çalışma hayatı ve dönüşüm sürecinin ardından şimdi kendi yaratıcı stüdyosundan farklı firmalarla tasarım ve sanat projeleri yapmakta, ... Devam