Portakal Muz Salatası Kaç Kalori?

Portakal Muz Salatası

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 12.84 0.13
Protein (g) 2.13 0.02
Yağ (g) 3.49 0.03
Lif (g) 2.93 0.03
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 1.24 0.01
Potasyum (mg) 287.82 2.88
Kalsiyum (mg) 43.96 0.44
Vitamin A (iu) 22.82 0.23
Vitamin C (mg) 34.58 0.35
Demir 0.68 0.01

Meyve salatalarını her mevsim farklı sebzelerle hazırlayabilirsiniz. Bulunduğunuz mevsimde portakal ve muza erişiminiz varsa bu iki meyvenin bir araya geldiğinde harika bir ikili olacağından emin olabilirsiniz. Dilerseniz ilk olarak ‘Portakal kaç kalori?‘ ve ‘Muz kaç kalori?’ yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Yalnızca portakal ve muz ile hazırlayabileceğiniz salata ile sağlıklı ve az kalorili bir ara öğün hazırlayabilirsiniz. Portakal muz salatasının besin değerlerini, faydalarını ve nasıl hazırlayabileceğinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Portakal Muz Salatası Besin Değerleri

Portakal muz salatası kolayca hazırlanan pratik bir ara öğündür. Bu salatanın 100 gramında bulunan kalori ve besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 94

Karbonhidrat: 13 g

Protein: 2 g

Yağ: 3 g

Portakal muz salatası göreceli olarak düşük kalorili olmakla birlikte oldukça besleyicidir. Portakal muz salatası yediğinizde C vitamini, folik asit, potasyum ve lif gibi vücudunuz açısından önemli besinleri alabilirsiniz.

Portakal Muz Salatası Faydaları

Portakal muz salatası oldukça kolay hazırlanmasının yanı sıra besleyici bir salatadır. Salatanın ana malzemelerinden portakalın sağlık üzerinde sağladığı faydalar şu şekildedir:

Koruyucu antioksidanlar bakımından zengindir

Portakal, hücre hasarına karşı koruyucu etki gösteren C vitamini bakımından zengindir. Vücutta antioksidan olarak çalışan C vitamini cildin genç kalması için ihtiyaç duyduğu proteinlerin üretilmesinde yardımcıdır. Portakalda aynı zamanda vücutta A vitaminine dönen karotenoidler de bol miktarda bulunmaktadır.

Demir emilimini arttırır

Turunçgiller demir emilimi açısından önemlidir. Özellikle demir eksikliği olan kişiler demir içeren yiyeceklerin yanında portakal gibi turunçgiller tüketerek vücutlarındaki demir emilimini arttırabilirler.

Kalp sağlığını destekler

Portakal, lif bakımından zengindir. Bir adet orta boy portakal tükettiğinizde günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 10’luk kısmını karşılamış olursunuz. Lif, tuvalet alışkanlığının düzenli olmasına yardımcı olarak kabızlığı önlemenin yanı sıra sağlıklı kilonuzda olmanızı sağlayarak kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Portakalda kalp-damar hastalığı riskinizi azaltabilecek fitobesinler de bulunmaktadır.

Göz sağlığı için faydalıdır

Portakal, karotenoidler bakımından zengindir. Karotenoidler vücutta retinole dönüşüp A vitamini gibi davrandığı için göz sağlığını desteklemede önemlidir.

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur

Portakal hem C vitamini hem de porasyum bakımından zengindir. Bu iki besin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu için yüksek tansiyon için faydalıdır.

Katarakt riskini azaltır

Portakalda bulunan tiamin B vitamini türevidir. Bazı araştırmalara göre yüksek miktarda tiamin tüketmek katarakt riskinin azaltılmasında faydalı olabilmektedir.

Doğum kusurlarını engellemeye yardımcıdır

Folat, portakalda bulunan bir diğer B vitamini türevidir. Folik asit olarak da bilinen folat, anne karnındaki bebeğin gelişimi açısından önemlidir. Gebelikte yeteri kadar folat almak nöral tüp defektlerinin engellenmesinde önemli bir yere sahip olduğu için gebe olanların ya da gebe kalmaya çalışanların folat bakımından zengin beslenmeleri gerekir.

Su içeriği yüksektir

Bir orta boy portakalda yaklaşık yarım bardak su vardır. İnsan vücudunun çoğunluğu sudan oluştuğu için her gün yeteri kadar su tüketmeniz önemlidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı yalnızca su formunda değil, su içeren yiyecekler yardımıyla da alabilirsiniz. Portakal gibi su oranı yüksek sebze ve meyvelerle günlük su tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Portakal muz salatasının diğer malzemesi olan muzun sağlık üzerinde sağladığı faydalar ise şu şekildedir:

Kan şekeri seviyelerini iyileştirebilir

Muz, çözünebilir lif bakımından zengin bir meyvedir. Çözünebilir lif vücutta jel formuna dönüşerek sindirilmez. Olgunlaşmamış muzda bulunan dirençli nişasta da vücutta sindirilmez. Çözünebilir lif ve dirençli nişasta öğünlerden sonra kan şekeri seviyelerinin fazla yükselmemesini sağlar. Aynı zamanda sindirimin yavaş olmasını sağlayarak iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Muz, yüksek miktarda karbonhidrat içermesine rağmen çözünebilir lif ve dirençli nişasta sayesinde kan şekerinin aniden yükselmesine neden olmaz. Bu nedenle diyabet hastaları da muz tüketebilir. Ancak diyabet hastalarının tek seferde çok fazla muz tüketmeleri önerilmez.

Sindirim sağlığını destekler

Lifin sindirim sağlığını desteklemek gibi önemli faydaları vardır. Orta boy bir muzda yaklaşık 3 gram lif vardır. Muzda bulunan dirençli nişasta ise prebiyotik etki gösterir. Prebiyotikler, sindirime girmeyen ve büyük bağırsaklara ulaşan ve burada faydalı bakterilere dönüşen besinlerdir.

Lif ve prebiyotiklerin yanı sıra muzda pektin de bulunmaktadır. Pektinin kabızlığı engelleme ve dışkıyı yumuşatmada etkili olduğu bilinmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Muzun kilo vermede etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte kilo verirken muz tüketilebilmektedir. Muz, kalorisi yüksek diğer atıştırmalıklara göre daha az kaloriye sahiptir. Muzun kalorisi 100’ün üzerinde olsa da doyurucu olduğu için muz yedikten sonra başka şeyler yemeye ihtiyaç duymazsınız.

Daha fazla lif tüketmenin tok hissetmede önemli olduğu bilindiği için muz dahil olmak üzere meyve ve sebze tükettiğinizde kilo verebilir ya da kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Kalp sağlığını destekler

Muzda bulunan potasyum kalp sağlığı için önemlidir. Pek çok insan günlük yeteri kadar potasyum alamamaktadır. Potasyum bakımından zengin beslenmeniz, tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olarak kalp hastalığı yaşama riskinizin azalmasını sağlayabilir.

Muz potasyumun yanı sıra magnezyum bakımından da zengindir. Magnezyum eksikliğinin kap hastalığı riskinin artması, tansiyonun yükselmesi ve kandaki yağ seviyelerinin yükselmesiyle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle yeteri kadar magnezyum almanız, kalp sağlığınızı desteklemeniz açısından önemlidir.

Antioksidan kaynağıdır

Muz dahil olmak üzere meyve ve sebzeler, antioksidanlar bakımından zengindir. Muzda bulunan flavanoidler ve aminlerin kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.

Bu antioksidanlar hücrelerin serbest radikaller nedeniyle gördüğü zararın azaltılmasına yardımcı olur. Vücutta gerekli antioksidanlar olmadığında serbest radikaller zamanla birikerek vücuda zarar verecek kadar yüksek seviyelere gelebilir.

Tok hissetmeye yardımcı olur

Muzda bulunan çözünebilir lif sindirim sistemine girerek sindirimi yavaşlatır. Kalorisi de çok yüksek olmadığı için muzun diğer işlenmiş ya da şekerli atıştırmalıklara göre daha doyurucu olduğu söylenebilir.

Tok hissetmek için protein tüketimi de önemli olmakla birlikte muz bu makro besin bakımından zengin değildir. Bu nedenle daha tok hissetmek istiyorsanız, yoğurda muz doğrayabilir ya da protein tozu ile hazırlayacağınız içeceğinize muz ekleyebilirsiniz.

Egzersiz sonrası için idealdir

Pek çok sporcu egzersiz sonrası muz yemeyi tercih eder. Bunun nedeni muzdaki karbonhidratların kolayca sindirilmesinden kaynaklanmaktadır. Muzdaki magnezyum ve potasyum ise ter ile birlikte kaybedilen minerallerin alınmasına yardımcı olur.

Portakal Muz Salatası Nasıl Hazırlanır?

Portakal muz salatası oldukça kolay hazırlanan sağlıklı ve basit bir salatadır. İki kişilik portakal muz salatası hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekildedir:

  • 2 portakal
  • 2-3 muz (büyüklüğüne göre)
  • 1-2 çay kaşığı şeker (tercihe bağlı)

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra salatayı hazırlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Muzları soyun ve tek seferde yenebilecek parçalar şeklinde kesin.
  • Portakalı soyun, dilimlere ayırın ve her bir dilimi tek seferde yenebilecek parçalar şeklinde kesin.
  • Muzu ve portakalı eşit olacak şekilde iki kaseye paylaştırın.
  • Salatanın üzerine isterseniz birkaç çay kaşığı şeker dökün ve karıştırın.

Portakal ve muz doğal olarak şeker içermekle birlikte salataya toz şeker eklediğinizde kalorisini arttıracağınızı unutmayın. Bu nedenle kilonuzu kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız, salatayı şeker eklemeden tüketmeniz daha iyi olacaktır.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!