Pin-Up kızlarının stilinden ilham alın

Pin-up kızlar, bizdeki deyişi ile “poster kızları” popüler kültürün en kült simgelerinden biri olarak insanlık ve stil tarihinde yerlerini aldılar. Genelde renkli dergi ve takvimler ile resimleri verilen bu güzel poster kızlarının tarihi 1890’lara kadar dayanıyor. Pin-up kızların özellikle çizim olanlarının güzellik standartları; çizimi yapan (muhtemelen erkek) kişinin gerçekleşmesi imkansız beklentilerini yansıtsa da, uzun yıllardır onları çok seviyoruz.

pinup

Fotoğraf yerine renkli çizim olarak ilk defa İngiltere’de ilk “poster kızı” resmi piyasaya çıktı. Amerika’da da özellikle 1950’lerden başlayarak, 1960’larda popüleritelerinde tavan yaptılar. Nostaljik, şık ve güzel kızları takvime ve dergiye resmetmek olarak başlayan bu macera yer yer erotik alanlara kaysa da “pin up kızları”hep çok sevildi. Amerika’da 1960’ların en ikonik pin-up dergilerinden bazılarının isimleri şöyledi; Wink, Eyeful, Girls, Gags & Giggles, Titter, Beauty Parade, Flirt, Whisper. İçinde yaşadığımız modern zamanların pin-up kızları kimlerdir diye düşündüğümde aklıma ilk gelen Dita von Tees ve (azıcık ucundan) Katy Perry.

pinup girls

Bu güzel ve zamansız kızların stilinden ve yüksek hayat enerjilerinden kendimize ne pay çıkarsak kardır diye düşünüyorum.Sizleri de benimle bu kızların stillerinin belli başlı öğelerini inceleyip ilham almaya davet ediyorum. Şimdi cherry veya vanilla coke’unuzu elinize alın ve size olası gelen fikirleri not etmeye başlayın.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Zeynep Cansoylu Samancıoğlu
Gündüzleri çok uluslu bir firmada kozmetik kanalı müşteri yöneticisi. Geceleri saç & cilt bakımı, moda, trendler, gezme, yeme ve içme yazan araştırmacı blogger. Doğal ... Devam