Bilim açıklıyor: Araştırmalar peynir sevenlerin daha uzun yaşadığını gösteriyor

Sofralarımızın baş tacı peynirin faydaları saymakla bitmiyor. Nature Medicine dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre sert peynirler, içerdikleri poliaminler sayesinde belirgin ölçüde kalp krizi riskini azaltıyor, yaşlılığı önlüyor ve ortalama yaşam süresini uzatıyor.

Araştırma ilk olarak deney fareleri üzerinde yapılıyor ve deney sonuçlarına göre, kemirgenlerin yasam sürelerinin arttığı fark ediliyor. Sonrasında ise İtalya’da 800 kişi üzerinde bir araştırma daha yapılıyor. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; düzenli peynir tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre %40 daha az oranda kalp-damar ya da hipertansiyon hastalıklarına yakalandıkları görülüyor. Peyniri çekici kılan bir başka özellik ise, hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de üretebiliyor olmanız.

İlgili yazı: Pratik peynir yapımı

peynir çeşitleri

Yine araştırmaya göre poliamin, hücrelerin toksinlerden kurtulmasını ve hasarlı parçaların yeniden yapılanmasını sağlıyor, ayrıca vücudu yaşlılığa karşı koruyor.

Elbette peynirin yüksek kalorili bir gıda olduğunu unutmamak gerekiyor. Peynire intoleransı olan bireylerin erken yaşlanacağını söylemek de doğru değil. Peki sağlığınıza katkı sağlayacak en popüler peynirleri öğrenmek ister misiniz?

En popüler 10 peynir türü
1. Mozarella

mozzarella on a wooden table. selective focus

 

Lezzetli ve yumuşak bir İtalyan peyniri. Geleneksel olarak bizon sütünden yapılsa da marketlerde inek sütünden yapılanlara da rastlanabiliyor.

2. Mascarpone

 

İtalya‘ya özgü bir başka peynir çeşididir. Krema kıvamında olması nedeniyle özelikle tatlıların yapımında bolca kullanılmaktadır. Hatta geleneksel İtalyan tatlısı tiramisunun ana malzemesidir.

3. Brie

brie peyniri

İnek sütünden yapılan Fransa’ya özgü bir peynir çeşididir. Eskiden sadece krallara ve zenginlere sunulan bir peynir olarak bilinen brie, günümüzün en sevilen peynirleri arasında yer almaktadır.

4. Parmesan

 

Sert bir yapısı olan parmesanın tarifi, 1200’lü yıllarda EmiliaRomagna’da yaşayan keşişlere ait. Keşişler tarafından dünyaya yayılan parmesanın tarifinde, o günden bu güne hiç bir değişiklik yapılmamış. Tadı hem buruk, hem tatlı, hem de biraz tuzlu olan bu peynirin hazırlanması oldukça zor ve uzun zaman alıyor. Parmesanın 1 kilosu için yaklaşık 16 litre süt harcanıyor.

5. Cambozola

Almanya’ya özgü bir peynir olmasına karşın adını, Fransız peyniri kamamber ile bir başka Fransız peyniri gorgonzolanın birleşmesinden almıştır.

6. Kamamber

Yumuşak bir Fransız peyniridir. Tam yağlı sütten hazırlanmaktadır. İlk olarak 18. yüzyılda Fransa’nın kuzeyindeki Camembert bölgesinde ortaya çıkmıştır.

7. Dorblu

dorblu

Almanya kökenli mavi renkli bir peynirdir. Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Ermenistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Tacikistan gibi eski Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerinin uzun yıllar boyu tükettiği bir peynir türüdür.

8. Gorgonzola

Çok baharatlı olmayan ve mayhoş bir tada sahip olan İtalya menşeli bir peynirdir.

9. Tete de Moine

tete de moine

Tam çevirisi ‘keşiş kafası’ anlamına gelen bu peynir, İsviçre kökenli olmak ile birlikte oldukça pahalıdır. Sadece yazın sağılan inek sütünden yapılmaktadır.

10. Rokfor

Fransız peyniri olan rokfor, ilk başlarda koyun peynirinden hazırlansa da günümüzde artık inek sütünden hazırlanmaktadır. Bu peynirin özelliği, uygun havalandırma koşulları altındaki mahzenlerde yapılmasıdır.

Ceren Polat
Uzman Çevirmen - Dijital Pazarlama Sorumlusu. Okan Üniversitesi Rusça Mütercim Tercümanlık ve eş zamanlı Uluslararası Ticaret eğitiminin ardından Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi'nde yüksek lisans ... Devam