Pekmezin faydaları nelerdir?

Rafine şeker sağlık için kötü olduğundan, pek çok alternatif tatlandırıcı mevcut. Bunlardan bir tanesi ise siyah, tatlı bir şurup olan pekmezdir.

Marketten alabileceğiniz gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Pekmezin pek çok faydası vardır ve aynı zamanda sağlık için rafine şekerden çok daha iyidir.

Anemiyi önlemek ve hatta tersine çevirmek pekmezin pek çok faydasından bir tanesidir. Kemik ve dişleri güçlendirebilir, eklem ağrılarını azaltabilir, kabızlığa da iyi gelebilir. Pekmez aynı zamanda adet dönemi belirtilerini hafifletebilir, ruh halini iyileştirebilir ve cildi koruyabilir.

Pek çok gıda ve içecek şekersiz güzel olmaz.

Ancak bulabileceğimiz tek tatlandırıcı şeker değil ve bu nedenle sağlığınıza zarar vermeden tat duyunuzu tatmin etmenin yolları vardır.

Pekmez Nedir?

Pekmez antik bir gıdadır ve pek çok sağlık ve güzellik problemine de çözüm olur.

Rafine şeker henüz icat edilmemişken, Ortadoğu ve Akdeniz ülkelerinde pekmez kullanımı çok yaygındı.

Genelde üzümden üretilir ancak başka meyvelerden üretilmesi de mümkündür. Üzüm ilk olarak ezilerek üzüm suyuna dönüşür ve bundan pekmez üretilir. Sonbaharda toplanan üzümlerden hazırlandığı için kış aylarında çok popülerdir ancak tüm yıl boyunca bulunabilir.

Çoğu zaman pekmezi marketten alırız ancak onu kendiniz de yapabilirsiniz.

Onu rafine şekerin kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz.

Fakat genelde tahinle karıştırılarak kahvaltıda tüketilir.

Bu karışım pankeklere, yulafa ve yoğurda katılabilir.

Pekmezin Dokuz Faydası

Bir çay kaşığı rafine şekerde 20 kalori vardır. Bir çay kaşığı pekmezde ise 19 kalori vardır.

Rafine şekerden sadece bir kalori düşük değere sahip olsa da, yine de sağlığına önem verenler tarafından kullanılıyor.

Çünkü antioksidanlara, vitaminlere ve minerallere sahip. Bu da onun daha faydalı olmasını sağlıyor.

Güçlü Kemikler ve Dişler

Pekmezde bulunan pek çok mineralden bir tanesi kalsiyumdur.

Kalsiyumun kemikleri güçlü tutma konusunda etkili olduğu biliniyor. Yani kemik erimesini önlemek için rafine şekere çok iyi bir alternatiftir.

Sağlık uzmanlarına göre kemik erimesi yaşlı kadınlar arasında yaygın ama genç kadınlarda da kemik erimesi olabilir. Kemik erimesi kemikleri ince ve hassas hale getirir, çatlak riski artar.

Pekmezin kalsiyum zengini olmasının yanında kemik erimesini önlemesinin başka sebepleri de vardır. D vitamini bakımından zengindir ve D vitamini bedenin kalsiyumu daha kolay emmesini sağlar.

Düzenli Tuvalete Çıkma

Eğer tuvalete haftada üç defa veya daha az çıkıyorsanız veya yaparken zorlanıyorsanız kabızlık probleminiz olabilir.

Devamlı kabız olmak aşağıdaki problemlere yol açabilir:

  • Hemoroid
  • Makat yırtılması
  • Rektal sarkma

Kabızlığa iyi gelen laksatifler mevcutlar ancak bunları sürekli kullanmamak gerekiyor. Çünkü bunlar alışkanlık yapabiliyorlar ve ilaçsız olarak tuvalete çıkmak zamanla imkansız hale gelebiliyor. Doğal laksatifler bu konuda fayda sağlayabilirler.

Pekmez tam olarak %100 doğal bir laksatiftir. Bol su içmek, pekmez tüketmek, lifli gıdalar yemek ve aktif bir yaşam tarzına sahip olmak size yardımcı olacaktır.

Tansiyonu Düşürebilir

Zaman zaman yüksek tansiyon normaldir ve tansiyon stresli, yorgun veya kaygılı olduğunuzda genelde daha yüksektir.

Fakat devamlı olarak 120-80 üzerinde tansiyonunuz varsa, bu başka bir probleme işaret eder.

Pekmezde bol bulunan potasyum minerali, tansiyonu düşürmenize iki şekilde yardımcı olur:

  • Potasyum fazla sodyumun vücuttan atılmasını sağlar.
  • Potasyum kan damarlarının duvarlarının rahatlamasını sağlar.

Muz, portakal, ıspanak ve brokoli gibi pek çok başka potasyum kaynağı daha vardır. Tansiyonunuzu normal aralıkta tutabilmek için, fazla kiloları verin, dengeli beslenin, düzenli spor yapın, alkolü dozunda tüketin, sigaradan uzak durun ve stresi azaltın.

Uyarı: Pekmezin kalorisi şekerle neredeyse aynıdır. Yüksek kalorili bir beslenme kilo almanıza ve kan şekerinizin artmasına sebep olabilir. Bunların ikisi de yüksek tansiyona ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle pekmez beslenmeye ölçülü olarak eklenmeli.

Demir Eksikliği Anemisi Riskinde Azalma

Rafine şeker icat edilmemişken, pekmez sadece bir tatlandırıcı olarak değil, aynı zamanda demir eksikliği anemisi için bir çözüm olarak kullanılıyordu.

Demir eksikliği anemisi, kanda yeterince alyuvar olmaması ile kendini gösteren bir bozukluktur. Sebebi beslenme ile yeterince demir almamaktır.

Demir alyuvar üretiminde büyük rol oynar. Bu hücreler oksijen moleküllerini akciğerlerden alır ve bedendeki diğer bölümlere iletirler.

Adet geçiren veya hamile olan kadınlarda demir eksikliği anemisi riski daha fazladır.

Pekmez demir bakımından zengin olduğundan, onun demir eksikliği için kullanılmış olması şaşırtıcı değildir.

Anksiyete ve Depresyonda Gerileme

Pekmez gıda ve içeceklerin tadını iyileştirebilir, ayrıca ruh halinize iyi gelebilir. Çünkü çok iyi bir magnezyum kaynağıdır.

Pek çok uzman magnezyumun ruh sağlığına iki türlü fayda sağladığını belirtiyor:

  • Sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olur. Stres ve anksiyete kaynaklı kas gerilimini gevşetir. Böylece eklem ve baş ağrılarına iyi gelir.
  • Beyindeki serotoninde artış sağlar. Mutluluk hormonu olan serotonin, ruh halini dengeler.

Pekmezdeki magnezyum uykusuzluğa karşı da çare olabilir.

Eğer kaygılı ve depresif hissediyorsanız, pekmezi deneyebilirsiniz.

Menopoz ve Adet Belirtilerinde Hafifleme

Demir eksikliği ve kemik erimesi riski yüksek olan kadınların pekmez ile bunlara karşı koyabileceklerinden bahsetmiştik. Onun kadınlar için faydalı olabilmesinin bir sebebi daha var: adet öncesi belirtiler ve menopoz belirtileri konusunda fayda sağlayabilir.

Pekmez pek çok rahatsız edici belirtiyi hafifletebilir ve sancı ile baş ağrılarına iyi gelir. Çünkü içerisinde magnezyum vardır. Ayrıca ruh halindeki dalgalanmaları da hafifletebilir.

Üzüm suyunda bol miktarda antioksidan da vardır. Menopoz kaynaklı dengesizlikler bedende oksidatif strese yol açabilir ve antioksidanlar bunu minimumda tutmaya yardımcı olabilirler.

Eklem İnflamasyonunda Azalma

Pekmezde bulunan antioksidanlar inflamasyonla savaşta çok faydalıdırlar. Eğer artritiniz varsa, dolabınızda her zaman bir kavanoz pekmez olsun.

Artrit belirtileri söz konusu olduğunda doktorlar genelde non-steroidal anti-inflamatuvar ilaçları tercih ederler. Çünkü bunlar inflamasyonu ve artrit ağrısını azaltırlar. Fakat bu ilaçların genelde yan etkileri vardır ve mide ülserinden karaciğer hasarına kadar pek çok probleme yol açabilirler.

Bu nedenle bu ilaçların kullanımı sınırlı olmalı. Pekmez gibi antioksidan zengini diğer gıdaları destek olarak kullanmak iyi bir tercih olur.

Kanser Riskinde Azalma

Pekmezde pek çok antioksidan vardır. Ancak bunlar arasında resveratrol çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu antioksidanın belli kanser türleri ile savaşa yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Resveratrol, kanser hücrelerinin bölünmelerine, çoğalmalarına ve yayılmalarına engel olur. Pek çok çalışmada bu güçlü antioksidanın kemoterapi ve radyasyon terapisinin terapötik etkilerini arttırmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Bazı durumlarda kanser tedavisinin istenmeyen yan etkileri ile başa çıkmaya da yardımcı olur.

Cilt Yaşlanmasında Yavaşlama

Pekmez antioksidan içeriğinden dolayı cilt için de faydalıdır.

Sağlıklı cilt hücrelerine saldıran ve yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikaller ile savaşta antioksidanlar önemlidirler. Ayrıca teninize sürdüğünüzde cildi koruyucu etkilerinden de faydalanabilirsiniz.

Daha yumuşak, genç görünen bir tene sahip olmak için pekmezi yüzünüze sürebilir ve 15-30 dakika bekletebilirsiniz. Sonrasında suyla güzelce durulayın.

Bazı insanlar pekmezi biraz bal, zeytinyağı ve avokado ile karıştırarak da bir maske hazırlayabiliyorlar.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!