Pazarlama dünyasının kadın erkek ayrımcılığı konusunda geldiği son nokta: BEEF

beef
Pazarlama dünyasında kadın erkek ayrımcılığı

Geçtiğimiz günlerde BEEF (biftek) isimli yeni bir dergi çıktı piyasaya. Sloganları ‘’erkekler için yemek tarifleri yayınlayan tek dergi’’.  Güzel bir strateji. Ancak ne yazık ki yemekle ilgili dergilerin çoğu profesyoneller için hazırlanmış olup, usta şeflerin genelde erkeklerden oluştuğunu varsayarsak, pek de akıllıca bir plan gibi durmuyor. Peki şimdi bu durumla nasıl başa çıkacağız?

Günümüzün pazarlama teknikleri sayesinde bu problemle başa çıkmak aslında hiç zor değil. Erkeklerin ilgisini çekecek ve erkek damak zevkine hitap eden bir dergi çıkarmak ve tüketiciye ulaşmasını sağlamak bir kaç basit stratejiyi kullanmanıza bakıyor.

BEEF
Dergiyi çıkaran ekibin olaya bakış açısı böyle. Acı ama gerçek…

‘’Bundan sonra yemek yapmak sadece kadınlara özel olmayacak. Doğru ürünleri kullanarak, erkek yöntemleriyle yemek yapacağız. Et, protein, yumurta kullanacağız. Bu menüde sebzeye yer yok! Erkekler ve kadınlar aynı malzemeleri kullanamaz. ’’

Bir ürünü feminize etmek için için yapmanız gerekenler rengini pembe yapmak, biraz daha soft ve kıvrımlı bir şeyler hazırlamak. Erkeklere uygun ürün hazırlarken de kırmızı ya da siyah renk kullanımı, ağırlık ve keskin çizgiler göze çarpıyor.  Pazarlama dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, bilmeniz gereken en kilit noktalar bunlar.

Bunun en yakın örneği geçtiğimiz günlerde kadınlar için fosforlu kalem üretip piyasaya süren (şaka değil) Stabilo markası. Ürünün önceki ismi ‘’Boss’’’tu (patron) ancak bu isim markaya oldukça erkeksi geldi. Kadınlar için üretilen ürüne bu nedenle ‘’Neon’’ adı verildi. Ürün oldukça kıvrımlı ve soft. Rengi de ‘’pembe’’!

stabilo pour femmes  stabilo_boss

Kadınlar ve erkekler aynı fosforlu kalemi kullanamaz!

Aynı durum diş fırçalarında da geçerli. Eerkekler için üretilen diş fırçalarının paketleri genelde siyah. Kadınlar için üretilenlerse pembe. Çünkü kadınların ve erkeklerin dişleri birbirinden çok farklı!

sanogyl

Kadınlar ve erkekler aynı diş fırçasını kullanamaz!

Buna benzer daha bir çok durumu örnek olarak verebiliriz. Kremler, duş jelleri, şampuanlar, kola (diyet ve zero ürünleri), yoğurtlar, akıllı telefonlar…

ONE_TOUCH_STAR__2 pink alcatel-one-touch-ultra1-black

Kadınlar ve erkekler aynı telefonu kullanamaz!

Hatta oyun konsolları;

psp black

psp-rose-small

Kadınlar ve erkekler aynı konsolda oyun oynayamaz!

Kadınların kendilerine özel hazırlanmış kalemleri, diş fırçaları, telefonları varsa erkeklerin niye yemek dergisi olmasın?

Pazarlama dünyasında sen de hoş geldin BEEF.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Mademoiselle Juliette
Eski sevgilim hep bir şarkı söylerdi : “My baby loves me, I’m so happy. And that makes me a modern girl”. Bu şarkıyı dinleyince, ... Devam