Patlamış Mısır Kaç Kalori?

Patlamış Mısır

(1 gr)
5
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 39.62 0.40
Protein (g) 6.47 0.06
Yağ (g) 36.67 0.37
Lif (g) 7.88 0.08
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 363.87 3.64
Potasyum (mg) 207.79 2.08
Kalsiyum (mg) 5.14 0.05
Vitamin A (iu) 122.37 1.22
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 1.9 0.02

Patlamış mısır, yağsız ve tuzsuz bir şekilde hazırlandığında en sağlıklı atıştırmalıklardan bir tanesidir. Vücut için önemli besinler açısından zengin olan patlamış mısırın sağlık açısından pek çok faydası vardır. Kalori bakımından düşük olan patlamış mısır, antioksidanlar ve lif bakımından zengindir ve bu sayede sindirimin ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Patlamış mısırı sade bir şekilde yediğinizde içerisinde az miktarda bulunan doymuş yağ sayesinde kendinizi tok hissedebilirsiniz. Bununla birlikte patlamış mısırı hazırlama şekliniz, bu atıştırmalığın kalorisini değiştirebileceği için patlamış mısır hazırlarken kullandığınız yağa ve tuza dikkat etmelisiniz.

Patlamış Mısır Besin Değeri

Pek çoğumuz farkında olmasak da patlamış mısır tam tahıl olduğu için vücudumuz için önemli besinler bakımından zengindir. Patlamış mısır bu yüzden sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir atıştırmalıktır. Tıpkı buğday ve yulaf gibi tam tahıllarda olduğu gibi patlamış mısırın da doğası gereği sağladığı çeşitli faydalar vardır.

Yağ ya da tuz eklenmeden tüketilen bir porsiyon (24 gram) patlamış mısırın besin değerleri şu şekilde:

Kalori: 93

Yağ: 1,1 g

Sodyum: 1,9 mg

Karbonhidrat: 18,6 g

Lif: 3,6 g

Şeker: 0,2 g

Protein: 3 g

Bir porsiyon patlamış mısırın yaklaşık 19 gramı karbonhidrattır. Bu yüzden patlamış mısırı düşük karbonhidratlı beslenme düzeninize fazla tüketmediğiniz sürece ekleyebilirsiniz.

Patlamış mısırda bulunan lifler, sindirim sisteminde sindirilemeyen karbonhidratlardan gelmektedir. Yetişkin kadınların günlük 25-28 gram, yetişkin erkeklerin ise 31-34 gram lif tüketmeleri önerilmektedir. Bu miktarlara bakıldığında bir porsiyon patlamış mısır tükettiğinizde günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 10’unu karşılamış olacağınız söylenebilir.

Patlamış mısırı yağsız pişirdiğiniz zaman çok faz miktarda yağ almış olursunuz. Bu yağın büyük çoğunluğu tekli ve çoklu doymamış yağlar olduğu için sağlıklı yağlardır.

Patlamış mısırda protein de bulunmaktadır. Hareketsiz yaşam tarzına sahip erkekler günde yaklaşık 56 gram proteine ihtiyaç duyarken kadınlar ise 46 gram proteine ihtiyaç duymaktadır. Bir porsiyon patlamış mısır ile 3 gram protein alabilirsiniz.

Patlamış mısır, makro besinlerin yanı sıra mikro besinler bakımından da zengindir. Bir porsiyon patlamış mısırda bulunan vitamin ve mineraller şu şekildedir:

Demir: Günlük ihtiyacın yüzde 4,2’si

Bakır: Günlük ihtiyacın yüzde 7’si

Magnezyum: Günlük ihtiyacın yüzde 8’i

Fosfor: Günlük ihtiyacın yüzde 7’si

Potasyum: Günlük ihtiyacın yüzde 2’si

B1 vitamini (tiamin): Günlük ihtiyacın yüzde 2’si

B3 vitamini (niasin): Günlük ihtiyacın yüzde 3’ü

B6 vitamini (piridoksin): Günlük ihtiyacın yüzde 2’si

Bakır: Günlük ihtiyacın yüzde 7’si

Patlamış Mısırın Faydaları

Patlamış mısır genelde sağlıksız bir atıştırmalık olarak görülse de bunun nedeni mısıra eklenen yağ ve tuzdan kaynaklanmaktadır. Patlamış mısırı sade olarak tükettiğinizde sağladığı çeşitli faydalardan yararlanabilirsiniz.

Polifenol antioksidanlar bakımından zengindir

Patlamış mısır, polifenol adı verilen antioksidanlar bakımından zengin olduğu için hücrelerin serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur. Polifenollerin sağlık üzerinde sağladığı faydalar arasında daha iyi kan dolaşımı, daha iyi sindirim ve çeşitli hastalıklar bakımından riskin azaltılması gibi şeyler bulunmaktadır. Polifenollerin, prostat ve meme kanseri dahil olmak üzere kanser riskini azaltabileceğini gösteren birçok araştırma bulunmaktadır.

Kilo vermeye yardımcıdır

Patlamış mısır, lif bakımından zengin ve kalori bakımından ve enerji yoğunluğu bakımından düşük sayılabilecek bir yiyecektir. Bu yüzden kilo dostu olarak kabul edilmektedir. Yağsız ve tuzsuz pişirilen patlamış mısır, diğer pek çok atıştırmalığa göre daha az kaloriye sahiptir.

Patlamış mısırın kalorisinin ve enerji yoğunluğunun düşük olması ve aynı zamanda lif içeriğinin yüksek olması kişinin kendisini daha tok hissetmesine yardımcı olacağı için kişinin daha az kalori tüketmesi ve kilo vermesi mümkün olacaktır.

Bununla birlikte her yiyecek için geçerli olduğu gibi patlamış mısırı da ölçülü bir şekilde tüketmek gerekir. Patlamış mısır, diğer atıştırmalıklara göre daha doyurucu ve daha az kalorili olsa da çok fazla tüketildiği takdirde kilo almaya neden olacaktır.

Sindirime yardımcıdır

Patlamış mısırda bulunan lifin çoğu, tuvalet alışkanlıklarının düzenli olmasına yardımcı olan çözünmeyen liftir. Çözünmeyen lifler, bağırsaklardaki suyu çekmek yerine dışkının oluşmasına yardımcı olarak bağırsaklardan geçmesini kolaylaştırır. Bu nedenle beslenme düzeninizde patlamış mısırı ölçülü bir şekilde tükettiğinizde sağlıklı ve dengeli beslenmiş ve iyi bir sindirime sahip olmuş olursunuz.

Patlamış Mısırın Zararları

Patlamış mısır, yağsız ve tuzsuz tüketildiğinde genel olarak sağlıklı bir yiyecektir ve herhangi bir zararı yoktur. Patlamış mısırın zararlı olduğu durumlar genelde trans yağların kullanılması ya da ek tatlandırıcılar kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Patlamış mısır çok fazla tüketildiğinde sindirimle ilgili sorunlara neden olabilmektedir. Patlamış mısır lif açısından zengin olduğu için çok fazla tüketmeniz durumunda şişkinlik, gaz ve ishale yol açabilmektedir.

Bununla birlikte mikrodalgada kullanılmak üzere paketlenmiş patlamış mısırlar da sağlık açısından zararlı olabilmektedir. Bu tarz hazır ürünlerde bulunan kimyasallar, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?

Patlamış mısırı sağlıklı bir şekilde tüketmek için yağsız şekilde mısır patlatabileceğiniz makineler kullanabilir ya da yapışmaz bir tavada ocakta hazırlayabilirsiniz.

Patlamış mısırınızı yağ ekleyerek sağlıklı bir şekilde tüketmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan malzemeler şunlar olacak:

  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı
  • Yarım bardak patlayan mısır
  • Yarım çay kaşığı tuz

Geniş bir tavaya yağı koyun ve yüksek ateşte ısıtın. Yağ ısındıktan sonra ateşi biraz azaltın ve mısırları ekleyin. Mısırların patlaması bitene kadar orta ateşte pişirin. Mısırları kaselere dökün ve üzerlerine tuz ekleyin.

Patlamış Mısır Alerji Yapar mı?

Mısır alerjisi genelde sık görülen bir durum değildir. Bununla birlikte pirinç, buğday ve soya alerjisi olan kişilerde çapraz reaksiyon nedeniyle patlamış mısır alerjisi görülebilir. Patlamış mısıra alerjisi olan kişiler çapraz reaksiyon nedeniyle aynı zamanda bazı ağaç polenlerine ve çimlere karşı da alerjik olabilir.

Patlamış mısır yedikten sonra cilt döküntüleri, mide bulantısı, ishal, dudaklarda şişkinlik ve ağızda karıncalanma gibi belirtiler yaşıyorsanız, patlamış mısır alerjiniz olabilir. Bazı durumlarda hayati tehlikeye neden olabilen alerjik reaksiyon, yani anaflaksi görülmesi de mümkündür.

Patlamış mısır yedikten sonra nefes darlığı, kalp atış hızında artış, baş dönmesi ve yüz bölgesinde şişkinlik gibi anaflaksi belirtileri yaşayan kişilerin, bir an önce 112’yi araması ve acil tıbbi yardım alması gerekir.

Özet Olarak

Patlamış mısır; vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi önemli besinler açısından iyi bir kaynaktır. Ölçülü bir şekilde tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan patlamış mısır aynı zamanda oldukça lezzetli bir atıştırmalıktır.

Patlamış mısırı en sağlıklı haliyle tüketmek için yağsız ve tuzsuz hazırlayabilirsiniz. Mısırınızın hem sağlıklı hem de lezzetli olması için ise zeytinyağı gibi sağlıklı bir yağda pişirebilir ve üzerine az miktarda tuz ekleyebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!