Partnerinizin geçmişini kıskanmak

Partnerinizin geçmişini kıskanmak
Partnerinizin geçmişini kıskanmak

Tüm aşklar her iki tarafın da arzusu ile, yaşamlarında yeni bir sayfa açmalarıyla başlar. İlişkinin başlangıcı, aşıkların kendilerini “dünyada tek” hissettikleri en tutkulu aşamadır. Fakat zaman geçtikçe dış dünyada olup bitenler sizi ele geçirir ve bu his azalmaya başlar.

Peki, bu hislerin azalmasıyla, öne çıkan duygunun kıskançlık olduğunu fark ettiğinizde ne olur?  Eşinizin geçmişiyle fazlasıyla ilgilenip, önemsiz detayları yanlış yorumlayarak kendinize dert etmenizin arkasında ne yatıyor, hiç düşündünüz mü? Kıskançlığın nedeni bazen, ilişkinizde yaşadığınız başka problemler olabilir.

Uplifers ekibi olarak, kıskançlık duygularınızın ne zaman ortaya çıktığını ve size anlatmaya çalıştıklarını sizler için bir araya getirdik.

1. Herşeyi bilmek istediğinizde

Partnerinizin geçmişini kıskanmak
Partnerinizin geçmişini kıskanmak

Onun geçmişi hakkında her şeyi bilmek istiyorum” diyor sekiz yıllık birlikteliği olan 34 yaşındaki Sophie: “Bazen detayları sormak için geceleri bile onu uyandırıyorum.”

Aslında merak, içimizi rahatlatmak için atılan bir adım: “Biz eskiye dair her şeyi bilmek istiyoruz ki partnerimizin eski sevgilisiyle kendimizi kıyaslayabilelim.”

Aşk heyecan vericidir ve her zaman ilişkilerimizi ölçmek için kriterler ararız. Bize eziyet edeceğini bile bile, sorular sorarak geçmişi kurcalarız. “Eğer daha önce partnerimin nelerden zevk aldığını bilirsem, şimdiki hayatında neleri sevdiğini çözebilmem mümkün olacak” diye düşünürüz.

Partnerinizin hayatından tartışılacak bir detay istemeniz; başka bir şeylerin de göstergesi olabilir. Bu durum aslında sizinle ve sizin başkasının sizden daha iyi zaman geçiriyor olması fantezilerinizle ilgili. Çünkü kıskançlık çoğu zaman yetersizlik duygusundan doğar.

Bunun kökü, kendinizi özel hissetmediğiniz çocukluk deneyimlerinize dayanabilir. Nedeni ise geçmişte aile fertleriniz ile yaşadığınız sorunlar olabilir; kardeşiniz ile aranızdaki rekabet ya da anne babanızın sizinle yeterince ilgilenmediğini hissetmek gibi.

2. Geçmişleri çok mutlu göründüğünde

Kanada’da çalışarak geçirdiğim iki yılla ilgili bir şeylerden bahsettiğim her an, benimle birlikte o zamanı paylaşamadığı için, kocam gözle görülür biçimde endişeleniyor” diyor,  21 yıllık evli olan 50 yaşındaki Marie. Peki, onun geçmiş deneyimleri şu anı nasıl etkiler?

Birçok insan bilinçaltlarında; mutlu oldukları zamanlarının hayatlarına pay edildiğini ve eğer yaşamları geçmişte mutlu ise, gelecekte daha az mutluluk yaşayacağını düşünür. Aslında geçerli olan bu durumun tam tersi; arzu, arzuyu çoğaltır.

Kıskançlığın sizde yer ettiğini hissedebilirsiniz ve bu bir bakıma doğrudur; ancak çok az kişinin bu tür bir kıskançlıktan kaçabildiğini hatırlayın. Bunu kendinize itiraf etmek,  kıskançlığınızı tanımlayabilmek ve bir dahaki ortaya çıkışında ortadan kaldırabilmek için iyi bir yöntemdir.

3. Duymaya katlanamadığınızda

Partnerinizin geçmişini kıskanmak
Partnerinizin geçmişini kıskanmak

Yeni partnerinin çocukları hakkında konuşmasını istemeyen kadınları ya da yeni kız arkadaşının ailesiyle daha az görüşmesini bekleyen erkekleri düşünün.

Önceki deneyimleri, partnerlerden birinin ilişkilerle ilgili üzgün ve kıskanç hissetmesine neden oluyorsa, partneriyle ayrı geçireceği herhangi bir zamana tahammülü olması olası değildir. Bazıları için partnerlerinin işe gitmesi veya kendilerine vakit ayırması bile bir tehdit olarak algılanabilir. Bu tarz ilişkilerde, hiçbir ayrılık türüne tahammül edilemez.

Bu tarz bir kıskançlık, genellikle çift arasındaki tahammülsüzlük farkıyla ortaya çıkar. Önceki partnerlere olan saplantı; sürekli bir ayrılık tehdidi olarak algılanır.

4. Geçmişi “şimdi”nize hâkim olduğunda

Eşim eskiden bir tiyatro topluluğuyla turneye çıkıyordu.” diyor 10 yıllık ilişkisi olan 38 yaşındaki Belinda: “Tanıştığımız zaman bıraktı. Ancak ne zaman yeni insanlarla tanışsak, o hala bir aktör olarak yaşadığı hayatından, seyahatlerinden bahsediyor; sanki birlikte yaşadığımız hayat ilgisini çekmiyor gibi.

Eğer partnerinize geçmişinizin daha iyi olduğuna dair sinyaller veriyorsanız ve mevcut durumunuzla ilgili hayal kırıklığı içindeyseniz, onu güvensizlik duygusuna itebilirsiniz.

Bir ilişki, kimin daha çok ve daha etkileyici deneyimleri olduğunu anlamaya çalıştığınız bir savaşa dönüşmemeli. Unutmayın, her şeyi görmüş ve yapmış izlenimi veren biriyle yaşamak zor olabilir. “Tutku azalmaya başlar başlamaz, çoğu kişi tozpembe gözlükleri çıkarıp geçmişi aramaya meyilli hale gelir.” diyor Psikoanalist Catherine Bensaid. Eğer ilişkinizin kalitesini sık sık bu bağlamda analiz ediyorsanız, bu eşinizin sinirlenmesi ve üzülmesi için yeterli bir sebep olacaktır.

5. Geçmişleri çok daha iyi göründüğünde

Partnerinizin geçmişini kıskanmak
Partnerinizin geçmişini kıskanmak

Gerçekten karmaşık geçmişi olmayan ve gerçek duyguları hiç hissetmemiş biriyle olmak ister miydiniz? İlk başta sizi çeken şey kıskanç olması değil miydi? Beraber olmadığınız zaman yaşadıklarından rahatsız olmadan önce korkusuz maceraları ve hikayeleri ile baştan çıkan siz değil miydiniz?

Mizah; kıskançlık için en iyi panzehir olabilir.

36 yaşında ve altı yıllık ilişkisi olan Christopher şöyle anlatıyor: “Karım benden önce çok parası olan bir adamla eviydi. Benimle yaşamaya başladığında yanında çok pahalı bir tabak takımı getirdi. Her kullanışımda mantıklı olmadığını bilmeme rağmen, acı hissettim. Ve bir şekilde tek tek tüm tabakları kırmayı başardım. Ne yaptığımın farkına vardığımızda ikimiz de deli gibi gülmeye başladık.

Bu hikaye, partnerinizin geçmişi ile nasıl başa çıkabileceğinizi ve beraber paylaşabileceğiniz bir hatıraya dönüştürebileceğinizi gösteren güzel bir örnek.

6. Çok acı verici olduğunda

Bir ilişki içerisindeyken çocukça duygularımız sık sık bizi ele geçirir. Samimi bir ilişki içinde olduğumuzda, bağımlı olmanın rahatsızlık verici olduğu bebeklik döneminin duyguları tekrar su yüzüne çıkar. Bu durum ise, genç yaşlarda yaptığınız gibi çocukça savunmalar içine girmemize neden olur.

Kıskançlık içimizdeki çocuğu uyandırabilir. Bilinçaltında, bazı insanlar çocukluk kaygılarını ortaya çıkaran eski yaralarını yeniden açarlar. Bu davranış; değersiz olduğunu düşünen, güvensiz ve sevilmediği korkusuna kapılan kişiler için tipik bir örnektir.

Böyle düşük benlik saygısı içinde olan kişi için, hiçbir partner yeterince güven verici olamaz. Anksiyetenizi hafifletmek için tek yol, kendi benlik saygınız üzerinde çalışmaktır.

 

Kaynak: Psychologies Magazine

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!