Parfümler ve kokular üzerine: Neden parfüm kullanıyoruz?

Kokular, ruhsal ve davranışsal durumumuzu etkileyerek farklılaştırabilir. Kokuların; mutlu, sakin, çekici, kendine güvenen, hüzünlü ve daha birçok duygusal tepkilerimiz üzerinde etkili roller üstlenebildikleri, yapılan araştırmalarla kanıtlanmaktadır.

Bir anket çalışmasının sonuçlarına göre, farklı yaş gruplarındaki kadınların çoğunluğu bir parfüm kokusu ile dolaşmanın, parfümsüz dolaşmaya göre daha fazla öz güvenli hissettirdiğini belirtmiştir. Bunun nedeni; koku duyumuzun anılar ve duyguların yönetildiği limbik sistem ile bağlantısı üzerinden açıklanmaktadır.

Kokuların bizde hissettirdiği duygular da, anılar ve bellek kayıtlarımıza göre farklı hisleri çağrıştırabilir. Her koku, her birey üzerinde aynı hisleri ortaya çıkartmayabilir. Bu noktada kokuların duygu seviyeniz ile nasıl bir bağlantı kurduğu önem kazanmaktadır. Sadece bireyler değil; uluslar arasındaki kültür farklılıklarından doğabilecek kokusal ayrımlar da söz konusudur. Örneğin Norveç’te temizlik ürünleri genellikle çam kokarken; Orta Avrupa’da limon kokusu ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Daha da güneye indikçe tazelik kokusu yerini üçüncü bir koku olarak lavantaya bırakmaktadır.

parfümler ve kokular üzerine (3)

Yapılan araştırmalara göre kadınlar, erkeklerinkine oranla daha iyi koku alma duyusuna sahiptir.

parfümler ve kokular üzerine (2)

Eski zamanlarda parfüm sadece keyfi olarak hoş kokmak için değil, vücut kokularını gizlemek için sürülen bir ürün olarak kullanılırmış. Eskiden, kentlerdeki şehir içi kokuların dayanılmaz boyutlara ulaştığı zamanlarda parfümler, cepte taşınan mendiller üzerine sürülüp kullanılırmış ve kötü kokulu bir ortamda bulunulduğunda bu parfümlü mendiller koklanırmış.

parfümler ve kokular üzerine (1)

Parfüm, içeriğindeki alkol dolayısıyla direkt saça sıkılmamalı; bir nemlendirici kullanımı sonrası boyun ya da bilekler gibi “nabız” bölgelerine sürülerek kullanılmalıdır. Nemlendirilmiş cilt yüzeyi, kokunun daha uzun süre ciltte kalmasına yardımcı olmaktadır.

Parfümlerin yapısı: Üst nota, kalp nota ve baz nota

parfümler ve kokular üzerine (4)

Parfümler üst nota, kalp nota ve baz notalar olmak üzere karmaşık kombinasyonlar ile oluşturulan bir yapıya sahiptir. Üst notalar, kokunun ilk açığa çıktığı ve çabuk kaybolan karışımlardan oluşurken; baz notalar ise uzun ve kalıcılığı olan kokuları içermektedir. Dolayısıyla parfüm seçimleri sırasındaki kısa denemelerimiz, bize parfümün gerçek etkisini yaşatmak konusunda yeterli fikri verememektedir. Ayrıca denemeler sırasında parfümü bileklere sürüp ovalamak, parfümü kendi vücut yağlarımızla karıştırarak parfümün asıl kokusunu çarpıtabilmektedir.

parfümler ve kokular üzerine (5)

Parfümler; moda sektörüne yön veren Chanel, Dior, Kenzo, Issey Miyake, Gucci, Chloé, Burberry gibi lüks markaların gözlükler ve çantalardan sonra en çok satılan ürünleri arasında gösterilmektedir.

Gözde Kızılkan Mimar & Şehir Plancısı & Yogi
Gözde; İstanbullu bir mimar, şehir plancısı, gezgin, yogini, sanat ve sporsever. Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimini Almanya’da bulunan Bauhaus Üniversitesi’nin mimarlık bölümünde ... Devam