Panik atak ile mücadelede bu kez siz kazanın

Panik atak zihninizi zayıflatır ve atak geçirirken ruhsal durumunuza güvenemeyeceğiniz için bu durumda ne yapmanız gerektiğini her zaman hatırlamayabilirsiniz. O yüzden panik atak geçirme eğiliminiz varsa, gelecekte yaşayabileceğiniz ataklar için alıştırma yapmanız gerekir.

İlgili yazı: Panik atak nedir ve nasıl başa çıkılır?

Buna karşın, bir kere atak başladı mı ve nefessiz kaldınız mı, tekrar eski halinize dönmeniz çok kolay olmayacaktır.

Nefes almayı pratik etmenin sebebi, hipervantilasyonun (gerekenden daha hızlı veya daha derin nefes alma durumu) zihninizin rasyonel düşünmeyi engelleyen temel bir durum olmasıdır. Bu yüzden de hipervantilasyon yapan insanlar sıklıkla nefes vermeyi unuturlar. Bu durum artan bir boğulma hissine neden olur ve panik atak kaynaklı korkuyu artırır.

panik atak
Deniz Komandoları tarafından uygulanan basit bir nefes tekniği panik atak sorununun üstesinden gelmenize yardımcı olacak.

Deniz komandolarının aldığı eğitim size bu konuda yardımcı olabilir. Deniz komandoları aldıkları eğitim süresince baskı altında bir sakin kalmayı öğrenirler. Siz de bu durumu insani bir özellik değil, geliştirilmesi gereken bir yetenek olarak görürseniz ve bu şekilde yola devam ederseniz, panik atağı alt etme konusunda büyük bir aşama kaydedebilirsiniz.

Deniz komandolarına göre, anksiyete durumunda ve baskı altında kalınınca, komandolar her zaman eğitimlerini yerine getirmiyorlar ya da bu etki yüzünden eksik gerçekleştiriyorlar. Bu yüzden deniz komandolarının eğitimi sık periyotlar halinde açlık, uyku yoksunluğu, işkence ve aşırı fiziksel yorgunluk içeriyor.

Deniz komandolarının ideolojisinde ne kadar zeki olduğunuzun bir önemi bulunmuyor. Eğer komandolar tehdit altında nasıl sakin kalmaları gerektiğini pratik edemezlerse, panik olma ihtimalleri çok yükseliyor.

Panik atağın üstesinden basit bir nefes tekniği uygulamasıyla gelin

Panik atağın etkilerini artıran bir numaralı semptom nefes vermeyi unutmaktır. Bunun sonucunda sinir sistemi gevşeyemez ve kişinin rahatlaması oldukça zor hale gelir. Deniz Komandoları tarafından uygulanan basit bir nefes tekniği bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacak:

Öncelikle rahat bir yere oturun. Arka arkaya beş kere hızlıca soluk alın ve hepsini tek seferde yavaş bir şekilde verin. Beşinci nefes alışınızda karnınız tamamen nefes ile dolu olacak şekilde alacağınız miktarı ayarlamaya çalışın. Nefes verirken ise karnınızdaki tüm nefesi verdiğinizden emin olun. Bu egzersizi sabah kalktığınızda yatağınıza oturarak veya gün içerisinde kendinizi paniklemiş hissettiğiniz zamanlarda tekrarlayabilirsiniz. Egzersizi bir rutine dönüştürebilirseniz yürürken, yemek pişirirken veya çalışırken de uygulayabilirsiniz.

Bu uygulama aksiyon halindeyken nefes tekniğinden yararlanmanıza yardımcı olur; çünkü panik atak nöbetinin ne zaman geleceğini bilemezsiniz.

Zamanla, tekniği her ihtiyacınız olduğunda çağırma yeteneğine sahip olacaksınız. Elbette bu teknik atak oluşmaya başladığında atağı durdurmayabilir; fakat siz yardım aradığınız noktada atağın yoğunluğunu azaltacaktır.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!