Taş Devri’ne gönderme: Paleo diyeti

Paleo Diyeti ile Sağlıklı Vücuda Kavuşmak
Paleo Diyeti ile Sağlıklı Vücuda Kavuşmak

En iyi beslenme şekli, genetik olarak en uyumlu olduğumuzsa eğer, Paleo diyeti dünyanın en sağlıklı diyetlerinden biridir. Bu görüş, bilimsel kanıtların yanı sıra, uygulayanların elde ettikleri başarılı sonuçlarla da desteklenmektedir.

Paleo diyeti, Dr. Loren Cordain’in uzun süreli çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Dr. Cordain, Paleolitik dönemde yaşamış atalarımızın yeme alışkanlıkları konusundaki uzmanlığıyla tanınmaktadır. Dünyanın en önemli bilimsel dergilerinde  yayınlanan yazılarının çoğunda, insanoğlunun genetik gelişimiyle bağlantılı bir beslenme düzeninin yadsınamaz faydalarından bahsetmiştir. Yağsız et, deniz ürünleri ve taze sebze-meyvelerle yapılan bir diyetin; ideal vücut ağırlığınıza kavuşmak, sağlıklı yaşamak ve atletik performansınızı arttırmak için ne kadar faydalı olduğundan şimdi bahsedeceğiz.

Biyolojide yönlendirici prensip, Darwin’in dünya üzerindeki yaşamın nasıl oluştuğuna dair  ipuçları veren, doğal seleksiyona bağlı evrim teorisidir. Yaklaşık son yirmi yıldır, birkaç bilim insanı, bu prensibin ayrıca, insanlar dahil tüm organizmaların beslenme alışkanlıklarını da açıkladığını fark etti. Genlerimizi şekillendiren, atalarımızın beslenme düzeni ve yaşadıkları çevreydi. Bugün, beslenme alışkanlıklarımız avcı-toplayıcı atalarımızınkinden çok farklı olduğu için, genlerimiz ve diyetimiz arasında bir uyumsuzluk oluşmuş durumda. Ve bu faktör, toplum olarak neden sürekli hasta ve fazla kilolu olduğumuzu açıklamakta.

Dr. Cordain, Paleo Diyeti üzerine, sağlık ve beslenme önerileri sunduğu  üç kitap yazmıştır.

  • Araştırmacılar ve bilim insanları tarafından övgüler toplayan The Paleo Diet; Paleo diyeti ve sağlıklı beslenme düzeniyle ilgili temel bilgileri içeriyor.
  • Dr. Loren Cordain ve fitness antrenörü Joe Friel tarafından yazılan, The Paleo Diet For Athletes, atletlerin, Paleo diyetinin kısmen modifiye edilmiş bir haliyle, dayanıklılıklarını, performanslarını ve iyileşme süreçlerini  nasıl geliştirebilecekleri hakkında  detaylı bilgiler veriyor.
  • The Dietary Cure for Acne   ise, yayılmacı akne için çareler –tedavi değil- sunuyor. Kitap, yakın zamanda yapılan araştırmalara dayanan, doğal bir akne diyeti programından bahsediyor.

Paleo Diyeti ayrıca, spesifik beslenme ve sağlık problemleriniz konusunda da çözümler sunuyor.

  • Akneden tamamen kurtulmak istiyorsanız,
  • Atletik performansınızı yükseltmek istiyorsanız,
  • Daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat istiyorsanız,
  • Ağır diyetler ya da egzersiz yapmadan kilo vermek istiyorsanız,
  • Kanser, kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıkların riskini azaltmak istiyorsanız, Paleo diyetini uygulayabilirsiniz.
Paleo Diyeti ile Sağlıklı Vücuda Kavuşmak
Paleo Diyeti ile Sağlıklı Vücuda Kavuşmak

Peki nasıl uygulanıyor bu diyet?

Diyet, Paleolitik Çağ’ın beslenme düzenine dayandığı için, tüketmeniz gereken besinler, o zamanlarda avlanılan, yakalanan ya da toplanabilen yiyeceklerdir; kırmızı et, balık ve diğer deniz mahsulleri, yumurta, taze sebze- meyveler ve kabuklu yemişler… İçecek olarak su, yeşil çay ya da Hindistan cevizi suyundan birini tercih etmeniz gerekmekte. Petek balı, diyetiniz süresince ağzınızı tatlandırmak için iyi bir seçenek.

Uzak durmanız gereken besinler; süt ve yoğurt ürünleri, üç beyaz (un, tuz, şeker),  baklagiller ve tarımın başlangıcıyla ekilebilen gıda maddeleri.

Diyetin temel prensibi, besinlerin doğal hallerine en yakın şekilde tüketilmesine dayanıyor. Yeme sınırınızın olmaması, diyetin en ilginç özelliklerinden. Sadece, lokmaları iyice çiğnemelisiniz.

Cordain’e göre, yeme alışkanlıklarınızın %80’ini Paleo diyetine göre değiştirdiğinizde, diyetin faydalarını görebilirsiniz. Diyeti tamamen uygulamaya başlamadan önce, iki hafta kadar deneyip, kendinizi iyi hissettiğinizden emin olmalısınız.

Paleo diyeti, günlük besin değeri ihtiyacınızı karşılayabilecek bir beslenme  programından oluşsa da, kalsiyum ve D vitamini gereksinimleriniz için takviye gerekebileceğini unutmayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!