Öz disiplininizi geliştirerek hayatınıza ve alışkanlıklarınıza yeniden yön verin

Birçoğumuz günlük hayatta öz disiplin yoksunluğunun getirdiği problemlerle baş etmeye çalışıyoruz. İşlerimizi erteliyoruz ve geride kalıyoruz, sonra da bu yüzden strese giriyoruz. İş yerinde mutsuz oluyoruz, daha az işe yaradığımızı düşünüyoruz…

Daha da önemlisi öz disiplin yoksunluğu zamanda hayatımızı daha ciddi yönlerden etkilemeye başlıyor. Örneğin sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıklarımızı bozuyoruz, dolayısıyla da birçok uzun vadeli probleme davetiye çıkarıyoruz. Cüzdanımızdaki paranın kontrolünü elden bırakıyoruz ve finansal sorunlarımız daha da kötüleşiyor. İlişkilerimizde çözüm bulmaya çalışmayı bırakıyoruz ve can sıkıcı konuşmalar yapmak zorunda kalıyoruz.

Eğer siz de öz disiplin eksikliğinden kaynaklanan bu tür problemlerle mücadele etmeye çalışıyorsanız, çözüm oldukça basit: Bunları yapmamak.

Eğer siz de öz disiplin eksikliğinden kaynaklanan bu tür problemlerle mücadele etmeye çalışıyorsanız, çözüm oldukça basit: Bunları yapmamak. Aslında bunu hepimiz biliyoruz ancak bir türlü uygulamaya geçiremiyoruz. Peki neden? İşte öz disiplininizi geliştirebilmek ve yapmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirebilmek için birkaç tüyo:

  • Yapmak istediğiniz şeyleri yapmak isteme nedenlerinizi hatırlayın. Neden bunu yapıyorsunuz? Neden hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsunuz? Daha sağlıklı olmak için mi, hayallerinizi gerçekleştirmek için mi? Bir şeyi başarmak istiyorsanız, önce onu istemelisiniz.
  • Etrafınızda size onu hatırlatacak şeyler bulundurun ve böylelikle unutmayın. Uygun yerlere hatırlatıcı notlar yapıştırın. Bilgisayarınıza veya cep telefonunuza hatırlatıcılar koyun.
  • Etrafınızdaki birinden destek isteyin. Bu kişi oda arkadaşınız, sevgiliniz, eşiniz, en yakın arkadaşınız, ailenizden biri olabilir. Bu kişiden size mücadele ettiğiniz şeyin ne olduğunu düzenli olarak hatırlatmasını, bırakmak üzereyken sizi cesaretlendirmesini isteyin.
  • Kolay olandan başlayın. Örneğin her gün meditasyon yapmak istiyorsanız, ilk başlarda sadece poponuzu mindere koymak için kendinizi zorlayın. Kolay olandan başlarsanız, hayır deme ihtimaliniz daha düşük olur.
  • Kendinizi kandırın. Nasıl bir şeyleri ertelerken, “Son bir kez daha” diyerek kendimizi kandırıyorsak, siz de bu sefer kendinizi zorladığınız şey neyse onu yaparken “Son bir kez daha” diyerek kendinizi kandırmalısınız.
Eğer bir şeyleri batırdıysanız veya birkaç seferliğine kaçamak yaptıysanız, bu durumun geri kalanını da mahvetmesine izin vermeyin.
  • Bu yaptığınızı, kendinizle iyi bir ilişki kurmak olarak görün. Aslında kendinizle aranızdaki bozulan güven duygusunu tekrar inşa etmeye çalışıyorsunuz. O şeyi yapmak size her zor geldiğinde “Kendime verdiğim sözü tutmalıyım” diye hatırlatmayı unutmayın.
  • Eğer bir şeyleri batırdıysanız veya birkaç seferliğine kaçamak yaptıysanız, bu durumun geri kalanını da mahvetmesine izin vermeyin. Bu sadece yolculuk sırasında karşınıza çıkan bir tümsek, sizi yoldan çıkarmasına izin vermeyin.

İlginizi çekebilir: Disiplin özgürlük getirir mi?

Kaynaklar:
Zenhabits
Forbes

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!