Ormanın gizli dünyasına aralanan bir kapı: Mantar mevsimi

Bir hobi mi? Bence ötesinde bir durum ormana gitmek ve mantar toplamak. Aslında amaç kilolarca mantarı toplayıp yemek değil; ama o ormanda saatlerce yürümek, her bir ağacın, bitkinin güzelliğine varmak, biraz dinginleşmek.

Mantar hassas bir konu, o nedenle tür detayına girmeyeceğim. Pek çok zehirli türü de var. O nedenle en başında, kendi başınıza, türleri tanımadan, ayırt etmeden, nasıl toplanacağını bilmeden, mümkünse yanınızda bir uzman olmadan toplamamanızı öneririm. Bu konuda yıllardır Doğa ve Mantar Şenlikleri düzenliyoruz, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde gerçekleşen şenlikler için bilgi alabilirsiniz.

Orman bana çok iyi geliyor, bunu her seferinde yeniden tecrübe ediyorum. Aslında ne kadar koşturduğumuzu, güzellikleri atladığımızı, andan uzaklaştığımızı farkediyorum.

Orman insana, özünü hatırlatıyor.

Bu sonbahar biraz az tür olsa da, yine rengarenk cincileler, borazan mantarları, tehlikeli ama görsel olarak muazzam sinek mantarları, bol bol orman meyveleri- alıçlar, ahlatlar, kızılcıklar- kendini gösterdi. Zaten önemli olan bir süreliğine de olsa, ormanın ruhuna dokunabilmek.

Doğaya, ormana şükranla.

Ece Aydın
Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. Üniversitedeyken bir beyaz yakalı olarak üretim yapan bir fabrikada çalışma hayali varken mezun olunca kendini bir anda aile girişimi ... Devam